16. januára 2010

Výročný najdlhší zjazd vo Wengene pre Janku

Domáci Carlo Janka sa stal víťazom sobotňajšieho prestížneho zjazdu Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene a vrátil sa aj na prvé miesto v hodnotení ...

WENGEN 16. januára (WEBNOVINY) - Domáci Carlo Janka sa stal víťazom sobotňajšieho prestížneho zjazdu Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene a vrátil sa aj na prvé miesto v hodnotení bojov o veľký krištáľový glóbus. Dvadsaťtriročný rodák z Obersaxenu si vybojoval šieste prvenstvo v rámci SP v kariére, druhé v zjazde. Janka bol na legendárnej 4465 m dlhej zjazdovke Lauberhorn časom 2:32,23 min o 66 stotín sekundy rýchlejší ako Kanaďan Manuel Osborne-Paradis. Tretiu priečku si na najdlhšej trati Svetového pohára vybojoval nestarnúci Marco Büchel z Lichtenštajnska.

Janka nadviazal vo Wengene na vlaňajší triumf svojho krajana Didiera Defaga, ktorý tentoraz skončil siedmy. Na zjazdovke s prevýšením 1028 m vybojoval pre svoju krajinu už 25. víťazstvo. Za traťovým rekordom, ktorý v roku 1997 vytvoril Kristian Ghedina (2:24,23), zaostal Janka presne o osem sekúnd. "Vyhrať tento zjazd je niečo špeciálne. Vôbec som s tým nepočítal, keďže stále len zbieram skúsenosti. V závere som musel vyvinúť veľké úsilie, aby som sa udržal na trati. Napokon sa mi všetko podarilo,“ povedal v prvej reakcii Janka.
Preteky opäť nevyšli rakúskym zjazdárom, najlepšie z nich skončil Klaus Kröll na 9. priečke. Do cieľa neprišiel ani víťaz piatkovej superkombinácie a prvý muž wengenského zjazdu 2007 a 2008 Bode Miller z USA. Domáci Švajčiari mali napokon v najlepšej pätnástke štyroch zjazdárov.

Janka sa v hodnotení Svetového pohára posunul opäť na 1. miesto pred Rakúšana Benjamina Raicha, ktorý wengenský zjazd vynechal. Úradujúci majster sveta v superkombinácii má momentálne 68-bodový náskok. Na 3. priečku sa pred Nóra Aksela Lunda Svindala dostal ďalší Švajčiar Didier Cuche.

Zjazd vo Wengene oslavoval v sobotu svoju osemdesiatku. Prvýkrát sa na Lauberhorne konali preteky už v roku 1930. Počas spomenutého obdobia mal organizačný výbor podľa FIS len dvoch lídrov - Ernsta Gertscha a od roku 1970 jeho syna Viktora. V sobotu si vo Wengene pripomenuli aj ďalšie výročie, prvý televízny prenos z najdlhšieho zjazdu Svetového pohára snímali kamery presne pred 50 rokmi.

Výsledky - preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní mužov vo Wengene:
Zjazd (4465 m): 1. Carlo Janka (Švajč.) 2:32,23 min, 2. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,66, 3. Marco Büchel (Licht.) +0,82, 4. Werner Heel (Tal.) +0,83, 5. Didier Cuche (Švajč.) a Andrej Jerman (Slovin.) obaja +0,86, 7. Didier Defago (Švajč.) +1,38, 8. Peter Fill (Tal.) +1,47, 9. Klaus Kröll +1,60, 10. Georg Streitberger (obaja Rak.) +1,63