19. júna 2006

Výsledky nedeľňajších zápasov na MS vo futbale v Nemecku

V nedeľňajšom popoludňajšom stretnutí F-skupiny na majstrovstvách sveta ...

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Súhrn nedeľňajších zápasov na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale v Nemecku:

F-skupina:

NORIMBERG

V nedeľňajšom popoludňajšom stretnutí F-skupiny na majstrovstvách sveta vo futbale v Nemecku remizoval na štadióne v Norimbergu výber Japonska s Chorvátskom 0:0. Tento bezgólový výsledok znamená, že pre obidva tímy napriek nie príliš dobrej východiskovej pozícii zostala ešte šanca na postup do osemfinále šampionátu. Najväčšiu príležitosť na strelenie gólu mal za veľkej horúčavy v 22. min chorvátsky stredopoliar Srna, jeho pokutový kop však Kawaguči vyrazil.

Japonsko - Chorvátsko 0:0

ŽK: 21. Mijamoto, 42. Kawaguči, 72. Alessandro Santos - 32. R. Kovač, 69. Srna, rozhodovali: De Bleeckere - Hermans, Vromans (všetci Belg.), 36 898 divákov

Japonsko: Kawaguči - Kadži, Mijamoto, Nakazawa, Alessandro Santos - Ogasawara, H. Nakata, Nakamura, Fukuniši (46. Inamoto) - Janagisawa (61. Tamada), Takahara (85. Oguro)

Chorvátsko: Pletikosa - Šimič, R. Kovač, Šimunič - Srna (87. Bosnjak), Tudor (70. Olič), N. Kovač, Babič - N. Kranjčar (78. Modrič) - Pršo, Klasnič

Po prehrách vo svojich úvodných vystúpeniach začali v nedeľňajšom existenčnom dueli o zachovanie osemfinálovej šance lepšie Japonci, strelu Nakamuru musel likvidovať Pletikosa. O odpoveď sa za takmer tridsaťstupňového tepla následne snažili Kranjčar a Babič, ale tiež bez efektu. Ideálnu možnosť na skórovanie mali Chorváti v 22. min, keď po zákroku kapitána Mijamota na Prša v šestnástke ukázal belgický hlavný arbiter De Bleeckere na biely bod. Stredopoliar Srna však jedenástku nepremenil, keď brankár "blue boys" Kawaguči jeho úmysel vystihol a pokus k ľavej žrdi vyrazil. Futbalisti Chorvátska sa z nezdaru rýchlo otriasli, aktivitou hýril najmä Niko Kranjčar. Syn reprezentačného trénera Zlatka Kranjčara najskôr hlavičkoval do bočnej siete a potom v 29. min z diaľky opečiatkoval brvno Kawagučiho svätyne. Hráči Japonska sa dostali k slovu v 36. min, po individuálnej akcii Nakamuru pálil prudko i presne H. Nakata, no našiel iba pripraveného Pletikosu. Záver prvého polčasu patril Chorvátom, ale dvakrát Klasnič a raz Pršo svoje príležitosti nevyužili. Po zmene strán mohli ísť do vedenia Japonci, to by však Janagisawa musel v 51. min premeniť zblízka tutovku po perfektnej spolupráci Kadžiho s Takaharom. "Vatreni" kontrovali Klasničom a opäť Kranjčarom, ten to však mal na ´dlhú nohu´. Vyrovnaný duel pokračoval aj naďalej, oba tímy si uvedomovali, že gól v súperovej sieti by asi rozhodol o osude stretnutia. V 77. min sa ocitol v pokutovom území Chorvátov striedajúci Tamada, ale neprihral presne. Nepresadil sa ani ďalší "čerstvý" hráč - Olič, ktorý neohrozil Kawagučiho a vzápätí jeho pád vo veľkom vápne neposúdil De Bleeckere ako nedovolený. Keď v závere nezakončil presne ani Oguro, skončil sa priemerný duel zaslúžene deľbou bodov.

Hlasy:

Zico (tréner Japonska): "Bol to vzrušujúci zápas. Oba tímy vedeli, že prehra ich vyradí z hry o osemfinále. Opäť sme hrali vo veľkej horúčave a to je na porazenie. Aj náš prvý zápas sme hrali o tretej popoludní, čo sa prejavilo aj na výkone hráčov. V druhom polčase sme mohli rozhodnúť, ale rovnako aj stratiť zápas. Stále žijeme a v poslednom dueli urobíme všetko preto, aby sme postúpili do osemfinále."

Zlatko Kranjčar (tréner Chorvátska): "Bolo to ťažké a náročné stretnutie. Hrali sme veľmi dobre, našim jediným problémom bola koncovka. Blahoželám všetkým hráčom, ktorí v tejto veľkej horúčave sa snažili o rýchle brejky. Zápas s Austráliou bude pre nás akoby finále. Dúfame, že sa hráči rýchlo zotavia a obnovia pred posledným duelom v skupine sily. Budeme hrať rovnako ako proti Brazílii či Japonsku, ale rozdiel bude v tom, že budeme musieť dať aj góly."

Niko Kovač (stredopoliar Chorvátska): "Bolo to veľmi náročné. Myslím, že dnes bolo na štadióne aj 40°C, ale podmienky pre oba tímy boli rovnaké. Dnešný zápas o ničom nerozhodol. Ak Austrália prehrá s Brazíliou, všetko budeme mať vo vlastných rukách. Potom budeme musieť dať iba góly."

Šunsuke Nakamura (stredopoliar Japonska): "Najmä v druhom polčase sme hrali veľmi dobre. Je to pre nás dosť zlý výsledok. Teraz musíme vyhrať proti Brazílii, čo bude veľmi ťažkou vecou."

MNÍCHOV

Futbalisti Brazílie vyhrali aj vo svojom druhom súboji F-skupiny na MS 2006 vo futbale nad Austráliou 2:0 a zaistili si tak už postup do osemfinále. V nedeľu na štadióne v Mníchove rozhodol o troch bodoch pre favorita v 49. min Adriano a v samom závere víťazstvo poistil striedajúci Fred. Austrálčania odohrali s obhajcom titulu vyrovnaný zápas a aj napriek prehre ostávajú zatiaľ na druhej priečke tabuľky. Brazílčania vyhrali už svoj deviaty zápas na svetových šampionátoch v rade, keď naposledy prehrali vo finále MS 1998 s domácim Francúzskom.

Brazília - Austrália 2:0 (0:0)

Góly: 49. Adriano, 89. Fred, ŽK: 29. Cafú, 31. Ronaldo, 83. Robinho - 13. Emerton, 39. Culina, rozhodovali: Merk - Schrär, Salver (všetci Nem.), 59 416 divákov

Brazília: Dida - Cafú, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Emerson (72. Gilberto Silva), Zé Roberto - Kaká, Ronaldinho - Ronaldo (72. Robinho), Adriano (88. Fred)

Austrália: Schwarzer - C. Moore (69. Aloisi), Neill, Popovic (41. Bresciano), Chipperfield - Grella - Culina - Emerton, T. Cahill (57. Kewell), Sterjovski - Viduka

Brazílčania mali už v 3. min prvú šancu, keď po Ronaldovom priťuknutí Kaká mieril iba tesne vedľa. Ďalší očakávaný tlak veľkého favorita sa však rozbíjal na pevnej austrálskej defenzíve. „Protinožci“ dokázali aktívnym pressingom a prehusťovaním územia pred šestnástkou úspešne odolávať útokom súpera a pokúšali sa aj sami ohroziť Didovu bránku. Rušno pred bránkami však bolo až v závere I. polčasu. Najskôr v 42. min Adriano posunul loptu Ronaldovi, ktorý však opäť nemieril presne. Na druhej strane v 45. min vystrelil zdiaľky striedajúci Bresciano, no lopta letela tesne nad brvno. Obhajcovia titulu sa gólovo presadili hneď po prestávke, keď Ronaldo prihral na hranici pokutového územia Adrianovi a ten ľavačkou namieril presne k ľavej žrdi - 1:0. Zverencov trénera Parreiru však gól veľmi nepovzbudil, naopak iniciatívu prebrali skôr Austrálčania. V 54. min bežal Bresciano takmer od polovice sám na bránku, no v poslednej chvíli ho dostihol Zé Roberto. O tri minúty nato po zaváhaní Didu prestrelil odkrytú bránku ďalší striedajúci hráč Kewell, ktorý nepochodil ani s ďalekonosným lobom v 68. min. Brazílčania sa viac stiahli do obrany, no využívali každú príležitosť na protiútok. V 80. min sa Dida zapotil pri pohotovej strele Bresciana a v 86. min skončil nad brvnom aj oblúčik Viduku. Minútu pred koncom ukončila austrálske sympatické snahy o vyrovnanie akcia dvoch striedajúcich „kanárikov“. Robinho namieril iba do žrde, no odrazenú loptu poslal do prázdnej bránky Fred - 2:0. Brazílčania opäť neoslnili, no zatiaľ kráčajú pevne za svojim cieľom.

Hlasy:

Carlos Alberto Parreira (tréner Brazílie): "Sme šťastní, že sme sa kvalifikovali do ďalšej fázy po zaslúženom víťazstve. Hráči hrali presne podľa naordinovaných pokynov, prihrávali si a tak šetrili fyzické sily. Traja útočníci Austrálie nám spôsobili menšie problémy, ale aspoň sme si vyskúšali hru proti takému štýlu. Odohrali sme lepšie stretnutie ako proti Chorvátsku. Ronaldo rovnako hral lepšie ako v prvom zápase na šampionáte."

Fred (útočník Brazílie): "Som rád, že som dostal príležitosť zahrať si a strelil som aj gól. Výkon tímu síce nie je najideálnejší, od zápasu k zápasu sa to však zlepšuje. Chceli by sme pokračovať v nastúpenom trende."

Guus Hiddink (tréner Austrálie): "V druhom polčase sa nám súpera podarilo zatlačiť a mali sme aj viacero dobrých šancí. Našim cieľom je postúpiť a urobíme pre to všetko."

Mark Viduka (kapitán Austrálie): "Samozrejme, že sme nešťastní z prehry. Brazília je však Brazília a odohrali sme proti nim dobrý zápas. Postup máme vo vlastných rukách a chceme postúpiť do ďalších bojov."

LIPSKO

V zápase G-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale remizovalo Francúzsko s Kórejskou republikou v Lipsku 1:1 (1:0). O prvý gól stretnutia sa postaral v 9. minúte kanonier londýnskeho Arsenalu Thierry Henry. Jeho zásluhou Francúzi ukončili po 369 minútach gólový pôst na svetových šampionátoch, keď naposledy skóroval na MS 1998 Emmanule Petit v 90. minúte finálového súboja s Brazíliou (3:0). Kórejčania celkom nečakane vyrovnali v 81. minúte gólom Park Ji-sunga a prvý raz v histórii neodišli v súboji s reprezentáciou krajiny galského kohúta s prehrou. Francúzsko nevyhralo na MS už v piatich zápasoch v rade (MS 2002 remíza a dve prehry, MS 2006 zatiaľ dve remízy).

Francúzsko - Kórejská republika 1:1 (1:0)

Góly: 9. Henry - 81. Park Ji-sung, ŽK: 79. Abidal, 85. Zidane - 11. Lee Ho, 28. Kim Dong-jin, rozhodovali: Archundia (Mex.) - Ramirez (Mex.), Vergara (Kan.), 43 000 divákov

Francúzsko: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Vieira, Makelele - Malouda (88. Dhorasoo), Zidane (90.+ Trezeguet), Wiltord (60. Ribery) - Henry

Kórejská republika: Lee Woon-jae - Kim Joung-čul, Čoi Jin-čul, Kim Dong-jin, Lee Joung-pjo - Lee Eul-jong (46. Seol Ki-hjeon), Kim Nam-il, Lee Ho (69. Kim Sang-sik) - Park Ji-sung - Lee Čun-soo (72. Ahn Jung-hwan), Čo Jae-jin

Majstri sveta z roku 1998 začali v súboji s behavým ázijským mužstvom vo svižnom tempe. V 7. min Henry perfektne prihral do uličky Wiltordovi, ale skúsený kórejský gólman Lee Woon-jae bol pozorný. O dve minúty neskôr však nemal šancu: Vieira vybojoval v strede poľa loptu, posunul ju Wiltordovi, ten pomedzi brániacich Kórejčanov prihral Henrymu a kanonier londýnskeho Arsenalu približne z 10 metrov poslal loptu do siete - 1:0. Dvadsaťosemročný Francúz strelil celkovo svoj 33. gól v reprezentácii a presne po ôsmich rokoch aj ďalší na záverečnom turnaji MS, keď naposledy skóroval 18. júna 1998 v dueli so Saudskou Arábiou. Zverenci trénera Raymonda Domenecha mali v ďalšom priebehu stretnutia miernu prevahu a v 31. minúte prekonali kórejského gólmana druhý raz. Po Zidanovom rohu hlavičkoval presne Vieira, Lee Woon-jae vyrazil evidentne loptu spoza bránkovej čiary, čo však mexický rozhodca Archundia nepostrehol a následne odpískal faul Maloudu na Lee Ho. Kórejčania francúzsku bránku vážnejšie neohrozili, výnimkou bol iba priamy kop Lee Čun-soa v 37. min, keď z veľkej diaľky šikovne zatočil loptu tak, že iba tesne minula žrď. Potom sa až do prestávky nič zaujímavé na ihrisku neudialo, Francúzi sa do útoku nehrnuli, prihrávali si v strede poľa a evidentne spomaľovali aj tak nie príliš vysoké tempo stretnutia.

V II. polčase videli diváci dlho iba priemerné stretnutie. Francúzsko ovládlo priestor od kórejskej šestnástky po stred poľa, ale k závažnejšej akcii sa nedostali. Bezradní boli aj Kórejčania. Oživenie nastalo v záverečnej desaťminútovke. V 80. min najprv Kim Dong-jin slabou hlavičkou vyskúšal pozornosť brankára Bartheza a o minútu neskôr už ťahali Francúzi loptu zo siete. Po centri Seol Ki-hjeona z pravej strany sa lopta dostala k Čo Jae-jinovi, od neho k Park Ji-sungovi a ten nezaváhal - 1:1. Šokovaní francúzski futbalisti vrhli všetky sily do útoku, ale strela Vieiru po Riberyho akcii a ani Henry sám pred Lee Woon-jaem po prihrávke od Zidana neuspeli. Francúzsko tak nevyhralo na MS už piaty zápas v rade.

Hlasy:

Raymond Domenech (tréner Francúzska): "Mali sme veľa šancí, Kórejčania vyťažili z minima maximum. Som veľmi sklamaný, teraz musíme proti Togu vysoko zvíťaziť. Postup do osemfinále je stále našim cieľom. Sme v hre a naše nádeje pokračujú. Musíme však hrať oveľa lepšie."

Dick Advocaat (tréner Kórejskej republiky): "Musím zložiť veľký kompliment mojim zverencom za to, čo ukázali proti dobrému Francúzsku. Remíza nič nerieši. Za stavu 0:1 mal súper šancu zvýšiť svoj náskok, mali sme niekoľkokrát šťastie. V prestávke som sa pokúsil dvihnúť hráčom sebavedomie, napokon sa nám náš zámer vydaril."

Park Ji-sung (stredopoliar Kórejskej republiky): "Osobne nie som so svojim výkonom spokojný, ale teší ma hra celého tímu. Proti silnému francúzskemu tímu sme získali bod, čo je veľmi cenné."