03. marca 2009

Výsledky utorňajších stretnutí štvrťfinále play off Slovnaft extraligy

V oboch utorňajších druhých stretnutiach štvrťfinále play off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy 2008/2009 sa rovnako ako v pondelok presadili favorizované domáce tímy a ...

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - V oboch utorňajších druhých stretnutiach štvrťfinále play off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy 2008/2009 sa rovnako ako v pondelok presadili favorizované domáce tímy a cestujú na dva zápasy na ľad súperov zhodne s vedením v sérii 2:0. Hrá sa na 4 víťazstvá.

Košice sa síce doma potrápili s Banskou Bystricou a spočiatku hneď dvakrát prehrávali, napokon však rozhodla najmä väčšia efektivita "oceliarov" v presilových hrách. V početnej výhode totiž dali tri góly a zvíťazili 5:3. Slovan Bratislava opäť neinkasoval od Martina a tentoraz triumfoval 4:0 (predtým 3:0).

Súhrn výsledkov utorňajších druhých stretnutí štvrťfinále play off hokejovej Slovnaft extraligy (hrá sa na 4 víťazné zápasy):

HC Košice - HC ´05 Banská Bystrica 5:3 (2:2, 2:1, 1:0) - stav série 2:0
Góly: 8. Špelda (Kmiť, Húževka), 14. Juraj Faith (Šterbák), 27. M. Grman (J. Kopecký, Kmiť), 35. P. Bartoš (T. Slovák, Juraj Faith), 43. Juraj Sýkora (J. Kopecký, Kmiť) - 4. P. Frühauf (Bulík, Pardavý), 10. Tománek (Pardavý, Rimmel), 38. M. Dian (Ľ. Sabol, Vlk)
Vylúčení: 9:12, navyše: Šterbák na 10 min za nešportové správanie - P. Frühauf, Igor Majeský, Bambúch všetci na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Baluška, Kubuš - Gajan, P. Grečko, 6144 divákov

Košice: Lipovský - Šterbák, J. Tabaček, T. Slovák, M. Grman, Kledrowetz, Špelda, Deyl - Michel Miklík, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, Juraj Sýkora, Jenčík - J. Kopecký, Húževka, Kmiť - Šimurda, Petričko, Ščurko
B. Bystrica: I. Petrík - P. Frühauf, Rimmel, Vlk, Biro, Bambúch, Paľov, Tomaška - Tománek, Bulík, Pardavý - M. Dian, Ľ. Sabol, B. Jánoš - Ižvolt, Češík, Igor Majeský - Tonkovič, Štolc, Škvaridlo

Vstup do druhého štvrťfinálového stretnutia mali lepší Banskobystričania. Na začiatku 4. min sa od Šterbákovej korčule odrazil puk ku Frühaufovi a ten zblízka otvoril účet. Veľa potom nechýbalo a Dian mohol pridať druhý gól. V 6. min po individuálnej akcii našiel Miklík len dobre postaveného Petríka. Košičania využili hneď prvú presilovku, do strely sa v 8. min oprel Špelda a bolo vyrovnané. Odpoveď hostí prišla v 10. min: Pardavý našiel nekrytého Tománka a Bystričania po druhý raz viedli. Domáci kontrovali opäť pri početnej výhode o jedného hráča: Faith hľadal pred bránkou Bartoša a jeho prihrávka sa so šťastím dostala za Petríkov chrbát - 2:2. V závere tretiny ešte Miklík vyskúšal pozornosť bystrického gólmana.

V úvode druhého dejstva mal Biro pri presilovke stopercentnú príležitosť, ale netrafil odkrytú časť košickej bránky. Pri presilovke piatich proti trom sa nepresadil ani Tománek. Košičanov dostal do vedenia Grman. Jeho prvý pokus ešte Petrík vyrazil, následne sa však domáci obranca natlačil pred bránku a skóroval. Na košickom ľade sa v polovici stretnutia zaiskrilo, nasledovala séria vylúčení a ťažili z toho domáci. Húževka sa síce v presilovke pred Petríkom nepresadil ani na trikrát, ale v 35. min po strele Slováka hosťujúci gólman puk vyrazil a Bartoš už iba pohodlne doklepával - 4:2. Zvýšiť na rozdiel troch gólov mohol Huna, ale po jeho behkende zazvonila žŕdka. Vzápätí na opačnej strane pri hre štyroch proti štyrom nechali domáci Dianovi príliš veľa priestoru. Ten si nakorčuľoval až pred Lipovského a znížil na 3:4.
Do dvojgólového vedenia dostal košický tím v 43. min Sýkora, ktorý zužitkoval ideálnu Kopeckého prihrávku. Kontaktný gól mal potom na hokejke Jánoš, ale v 49. min pohotovo vyletela Lipovského lapačka. Individuálny prienik Kmiťa zastavil Petríkov betón. V 57. min sa pred banskobystrickým gólmanom ocitol osamotený Bartoš, ale gól z toho nebol.

Hlasy:
Pavel Hulva (asistent trénera Košíc): "Rozhodli presilovky. My sme využili tri a zvládli sme tri oslabenia o dvoch hráčov. Chceli sme začať aktívnejšie, hoci sme mali sme dve - tri šance. Žiaľ, prehrávali sme napokon 0:1 i 1:2. Dvakrát sa nám však podarilo vyrovnať v početnej výhode. V druhej tretine sa hra rozkúskovala. Päť minút pred jej koncom sme už viedli 4:2, ale zbytočne sme si to ešte skomplikovali. Našťastie, na začiatku tretej tretiny prišiel pekný piaty gól. V sérii vedieme 2:0 a presne to sme chceli dosiahnuť."
Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Podarilo sa nám v úvode realizovať náš zámer: dokonca dvakrát sme viedli. Po druhom góle však už bola hra rozkúskovaná a bolo veľa vylúčených, na čo sme aj doplatili. Naše presilovky sme nehrali efektívne, preto sme nemohli uspieť. Budeme musieť na nich popracovať, ak sa chceme ešte aspoň na jeden zápas vrátiť do Košíc."

HC Slovan Bratislava - MHC Martin 4:0 (2:0, 1:0, 1:0) - stav série 2:0
Góly: 5. Lipiansky (J. Kováčik, Kuľha), 20. Uram (Hujsa, Lipiansky), 39. Kukumberg (Uram, Döme), 45. Uram (Lažo, Kukumberg)
Vylúčení: 9:6 na 2 min, navyše: J. Kováčik - L. Říha a Džerinš všetci 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Ország, Valachovič - Müllner, P. Šefčík, 5185 divákov

Slovan: Hovi - D. Devečka, Hančák, J. Kováčik, Bohunický, Kotaška, Hruška, Štajnoch - Lažo, Vaic, Kropáč - Kuľha, Lipiansky, Hujsa - Uram, Kukumberg, Döme - Gráčik, Baček, Ľ. Pištek
Martin: Lakosil - J. Polák, Klepáč, Babka, I. Ďatelinka, Kolba, Vantroba, Drgoň - - Džerinš, M. Macho, Trokan - Jančovič, M. Beran, Dornič - L. Havel, L. Říha, Appel - Dvořák, Mahdalík, Themár

Slovan sa presadil hneď z prvej vážnejšej príležitosti, v 5. min neprikryl Lakosil puk, ten si šikovne stiahol Lipiansky a otvoril skóre. Bratislavčania potom s prehľadom kontrolovali vývoj, Martin sa osmelil až po nevyužitej presilovke. Od 10. min hostia párkrát pred Hovim aj nebezpečne pohrozili a najbližšie ku gólu mal v 13. min Macho. Na bratislavskej strane bol aktívny najmä Lipiansky, ktorý trikrát zamestnal Lakosila. Domáci napokon išli do kabín ešte spokojnejší: 40 sekúnd pred prvou sirénou totiž našiel Hujsa spoza bránkovej čiary voľného Urama, ktorý zvýšil na 2:0.

Martinčania sa v druhej dvadsaťminútovke snažili dať svoj prvý gól v tejto. V 30. min chceli ísť Appel a Říha s pukom asi až do bránky, o dve minúty neskôr vo vlastnom oslabení zasa v nájazde tiesneného a faulovaného Říhu skvele betónom "vychytal" Hovi. Hrozil však aj Slovan, ktorý hral s prehľadom. Po jednom z rýchlych protiútokov dostal Kukumberg v 39. min puk šikovne pomedzi Lakosilove betóny do siete - 3:0.

Martinu sa čakanie na gól nepodarilo ukončiť ani v dvojminútovej presilovke o dvoch hráčov na prelome druhej a tretej tretiny. Pri ďalšej početnej výhode, ktorá bola prvých 9 sekúnd opäť päť na troch, navyše inkasoval, keď si Uram výborne nakorčuľoval pred gólmana hostí a zblízka mu nedal žiadnu šancu. Slovan kontroloval hru, jeho výkon sa priaznivcom páčil. Brankár Sasu Hovi si udržal čisté konto už v treťom zápase po sebe, celkovo neinkasoval 180 minút.

Hlasy:
Róbert Pukalovič (tréner Slovana): "Naplnil sa ideálny scenár, ktorý sme si predstavovali - po domácich zápasoch vedieme v sérii 2:0. Obe stretnutia ponúkli rovnaký priebeh. Martin mal šance v presilovkách, dokázali sme sa však ubrániť. Dôležitým momentom bolo, že sme zvládli dlhé oslabenie o dvoch hráčov v úvode tretej tretiny. Do ďalšieho zápasu pôjdeme veľmi zodpovedne."

Dušan Gregor (tréner Martina): "Nemôžeme byť spokojní, vo dvoch zápasoch sme nedali gól. Pre nás sú to kruté výsledky. Najviac ma však mrzí naša hra v defenzíve. Prehrávame 0:2 na zápasy, čakajú nás teraz duely doma a pokúsime sa so sériou ešte niečo urobiť.