Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. januára 2010

Výstava 20 after 20 CZ-SK v BratislaveTwenty after Twenty CZ – SK Dvadsať po dvadsiatich CZ - SK výstava 14/01 – 07/02/2010 po-pia 10.00-18.00, so-ne ...Zdieľať
Foto: Design Factory

BRATISLAVA 11. januára (WBN/PR) -

Twenty after Twenty CZ – SK
Dvadsať po dvadsiatich CZ - SK

výstava
14/01 – 07/02/2010
po-pia 10.00-18.00, so-ne 13.00-18.00
design factory, Bottova 2, Bratislava
http://www.designfactory.sk

Po úspešnej premiére v pražskej Galérii Jaroslava Fragnera prichádza Twenty after Twenty alebo Dvadsať po dvadsiatich CZ-SK do Bratislavy. Táto česko-slovenská výstava prezentuje vtipnou formou predovšetkým kreatívny prístup a myslenie mladých architektov. Vybraných bolo 20 českých a 20 slovenských ateliérov – architektov, ktorí začali študovať vysokú školu po nežnej revolúcii. Namiesto klasických modelov budú však vystavené samotné realizácie, i keď trochu netradičné: CZ – psie búdy, SK – vtáčie búdky.

Výstavu sprevádza 200-stranový česko-slovensko-anglický katalóg, ktorý predstavuje jednotlivé ateliéry, architektov a ich tvorbu. Medzi troma vybranými dielami sú ich realizácie, súťažné projekty, štúdie či vízie. Úvodné texty k tvorbe českej a slovenskej mladej generácie napísali Imro Vaško a Adam Gebrian.

Výstava sa koná pod záštitou Václava Riedlbaucha, ministra kultúry Českej republiky a Mareka Maďariča, ministra kultúry Slovenskej republiky.

Kurátori/
Dan Merta, Andrea Trembuláková a kolektív

Grafika/
Linda Dostálková, The Bestseller Creative Platform, ČR

Ďalšie informácie/
Lea Hurbanová, hurbanova@designfactory.sk

Cieľom projektu 20 after 20 CZ-SK je predstaviť českú a slovenskú architektúru prostredníctvom čerstvých projektov namiesto archívov už overených architektúr.

Stavia vybraných autorov pred výzvu navrhnúť malú, ľahko realizovateľnú a eventuálne funkčnú architektúru/dizajn vtáčích a psích búdok. Výsledkom tak je aktuálny prierez architektonickým myslením a metódami navrhovania. Toto netradičné zadanie umožnilo poukázať na širšie pole pôsobnosti architektúry za tradičnými hranicami definovanými stavbou. Zároveň si všíma prenikanie architektúry do oblastí, ktoré nie sú jej tradičnou doménou.
Andrea Trembuláková_ výber z textu kurátorky

Jedným z podnetov pre výstavu 20 after 20 CZ-SK bolo minuloročné 20. výročie Nežnej revolúcie. Chceli sme vytvoriť platformu pre priateľské stretnutie 40 architektov či ateliérov z bývalého Česko-slovenska.

Takéto kolektívne prehliadky spravidla prezentujú skutočnú vážnu architektúru, preto sa náš kurátorský kolektív zhodol na téme architektúry „vážnej-nevážnej“ – architektúry pre našich zvieracích priateľov. Je to reálna architektúra, konceptuálny prístup, hra... Vlastne to, čo môžeme nájsť aj v skutočných stavbách, alebo čo je príznačné pre profesionálnu tvorbu vybraných architektov.

Výber ateliérov je zaujímavý tým, že je založený na kreativite a potenciáli – sú tu ateliéry, ktoré už sú etablované, ale aj také, ktoré sú na začiatku svojej tvorby a skutočná sláva ich ešte len čaká.

Výstava nesúca sa v polohe voľnejšej tvorby je doplnená katalógom, kde je každý ateliér predstavený troma vybranými projektmi.
Dan Merta_výber z textu kurátora

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NE-YO ochutná Bratislavu
<< predchádzajúci článok
Bapašabistická kniha: Mlieč a Povetroň