Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. mája 2019

Vývoj akcií vo Frankfurte ovplyvnili americko-čínske rokovaniaIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 17. mája (TASR) – V končiacom sa 20. týždni tohto roka bol Dax, hlavný index nemeckej akciovej burzy, zásadne ovplyvnený vývojom obchodného sporu medzi Washingtonom a Pekingom. V dôsledku zavedenia nových amerických ciel na čínsky tovar klesol na najnižšiu úroveň za posledných 30 dní. Krátko na to sa v dôsledku signálov uvoľnenia napätia medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami znovu priblížil na najvyššiu septembrovú hodnotu 12.435 bodov.


V piatok však Dax klesol o 0,58 % a týždeň uzavrel na hodnote 12.283,94 bodu. V porovnaní s piatkom (10. 5.) bol nižšie o vyše 1,5 %.

Index MDax klesol v piatok o 0,73 % na 25.791,99 bodu. Vôbec ho neposilnilo rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa odložiť zavedenie sankčných ciel na európske autá do USA o pol roka.

Investori znovu dúfajú, že sa čoskoro dosiahne dohoda medzi Spojenými štátmi a Čínou aj preto, lebo v spore Washingtonu s Európskou úniou nastala teraz polročná prestávka.

V Európe sa dostáva do centra pozornosti politická agenda. Súvisí to s voľbami do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa po odsunutí odchodu Británie zo spoločenstva budú konať aj na Britských ostrovoch. Podľa prieskumov hrozí, že kritici EÚ dosiahnu ďalšie prírastky stúpencov.

Nemecká krajinská banka LBBW však očakáva, že Európska ľudová strana, do ktorej patria aj nemecké strany CDU a CSU, zostane najsilnejšou frakciou v EP. Jej analytici neveria tomu, že voľby budú mať silný vplyv na trhy. Predpokladajú však, že populistické sily v Bruseli budú sťažovať rozhodovanie nových orgánov spoločenstva.

Ekonomická agenda na oboch brehoch Atlantiku len málo ovplyvní vývoj trhov. Zverejňovanie správ o vývoji hospodárenia veľkých svetových firiem v prvom štvrťroku sa už pozvoľna končí. Výnimku tvorí len Ryanair, ktorý v pondelok (20. 5.) oznámi svoje ročné výsledky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mayová: Za neúspechom rokovaní je nejednotné stanovisko labouristov
<< predchádzajúci článok
P. Gajdoš: Mier nie je samozrejmosť, najlepšou zbraňou je diplomacia

Vývoj akcií vo Frankfurte ovplyvnili americko-čínske rokovania - diskusné fórum čitateľov