Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. októbra 2007

Vzťahy s Maďarskom sú také, ako pred voľbami, povedal MaďaričVzťahy s Maďarskom sú také, aké boli aj pred voľbami, prechádzajú ochladzovaním a otepľovaním, nie sú výnimočne zlé, povedal dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 minister kultúry a ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) - Vzťahy s Maďarskom sú také, aké boli aj pred voľbami, prechádzajú ochladzovaním a otepľovaním, nie sú výnimočne zlé, povedal dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič. Už bolo aj lepšie, aj horšie obdobie, potvrdil poslanec NR SR a podpredseda SMK József Berényi. V relácií sa diskutovalo o tom, či SMK otvorila otázku Benešových dekrétov, pričom však Berényi tvrdil, že ide len o otázku zmiernenia následkov dekrétov. Maďarič varoval maďarského prezidenta, že ak pri ďalšej súkromnej návšteve bude znova kritizovať, aj Vláda SR k tomu povie svoje.

Jedným z dôvodov ochladenia slovensko-maďarských vzťahov bola aj diskusia okolo Benešových dekrétov. "SMK otvorila otázku Benešových dekrétov," tvrdil Maďarič. Problémom podľa neho bolo aj to, že sa predseda SMK Pál Csáky k dekrétom prvýkrát vyjadril až v maďarskom periodiku, nie na domácej politickej scéne. Berényi mu ale na tvrdenie o otvorení Benešových dekrétov oponoval, že nejde o otvorenie dekrétov, len o zmiernenie následkov týchto dokumentov. Maďarič reagoval otázkou, či "si myslia, že Slováci sú takí hlúpi, že keď máte v programovom vyhlásení, že chcete odstrániť Benešove dekréty, tak toto nie je ich otvorenie."

Na margo návštevy maďarského prezidenta Solyóma v Komárne Maďarič povedal, ústavní činitelia, aj maďarský prezident, sú na Slovensku vítaní. Ak však prídu na súkromnú návštevu, musí mať podľa neho charakter súkromnej návštevy, ak prídu na pracovnú charakter pracovnej, ak na oficiálnu charakter oficiálnej. Solyóm prekročil rámec súkromnej návštevy, dodal minister. Nejde len o návštevu v Komárne, ale aj v Diakovciach, kde kritizoval financovanie infraštruktúry, čo je vec slovenskej vlády, povedal Maďarič. Pri zmienke o Csákyho opätovnom pozvaní prezidenta Solyóma na Slovensko Maďarič upozornil, že ak prekročí rámec návštevy, Vláda SR znova povie svoj názor.

Podľa Berényiho "status quo v otázke menšín už neplatí." Maďarská menšina má obrovské problémy a podpredseda vlády Dušan Čaplovič navyše plánuje zmeniť štruktúru Rady vlády pre menšiny, tvrdil Berényi. Maďarič však tieto obvinenia odmietol. Táto vláda podľa neho nezmenila postavenie národnostných menšín, kroky SMK vyhrocujú situáciu. Keď mohli tieto veci riešiť, keď boli v koalícií, tak ich odložili a vyťahujú ich až teraz, dodal. Berényi mu však oponoval, že oni riešili iné veci, napríklad vznik maďarskej univerzity, či zákon používaní jazykov národnostných menšín. Berényi Maďaričovi pripomenul, že kvalita slovensko-maďarských vzťahov do značnej miery závisí od vzťahu Slovákov a Maďarov na Slovensku a ich politických reprezentácií.

Obaja diskutujúci sa zhodli, že by sa malo posilniť partnerstvo oboch strán. Poslanci SMK by podľa Berényiho boli radi, keby ich prijali viac ako partnera v NR SR. Aj Maďarič potvrdil, že sa musia brať ako partneri a viesť dialóg, ale obojstranne.

Pri otázke k zákonu o zásluhách Andreja Hlinku povedal Maďarič, že to bol politik vyhranený ideovo a profesionálne a človek, ktorý významným spôsobom posunul emancipáciu Slovenska. Prívlastok Otec národa, ktorý mu podľa slov Maďariča patrí, však podľa neho v zákone byť nemusí. "SMK zákon nepodporila a ani nepodporí. Je však pripravená odsúdiť tragédiu v Černovej," uviedol Berényi. Podľa Maďariča by sa malo prijať znenie, ktoré nebude urážať, ale bude vyhovovať každému. Aj Berényi je za kompromisný návrh, "len aby tam neboli blbosti ako maďarskí žandári". Podpredseda SMK totiž tvrdí, že národnostné zloženie žandárov bolo iné, bolo u nich napríklad aj mnoho Slovákov.

Na otázku, kedy očakáva prijatie do Strany európskych socialistov, Maďarič povedal, že ďalej budú robiť svoju politiku a veria, že ich partneri pochopia. Členstvo v tejto frakcií Európskeho parlamentu je pre Smer-SD dôležité, ale nie je to najdôležitejšia vec na svete.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruský prezident Putin oslavuje narodeniny
<< predchádzajúci článok
Vláda sa musí správať úsporne, zhodol sa Štefanec s Jureňom

Vzťahy s Maďarskom sú také, ako pred voľbami, povedal Maďarič - diskusné fórum čitateľov

Maďarské tanky a nie Slotove21.8. 19:39:29