09. januára 2010

Z belgickej drámy víťazne Clijstersová

Z očakávaného belgického finále dvoch bývalých tenisových jednotiek v austrálskom Brisbane vyšla víťazne Kim Clijstersová. Na podujatí WTA Tour Brisbane ...

Kim ClijstersováFoto: SITA/AP

BRISBANE 9. januára (WEBNOVINY) - Z očakávaného belgického finále dvoch bývalých tenisových jednotiek v austrálskom Brisbane vyšla víťazne Kim Clijstersová. Na podujatí WTA Tour Brisbane International (dotácia 220 000 USD, tvrdý povrch Plexicushion) triumfovala v prestížnom rozhodujúcom súboji o titul Clijstersová nad krajankou Justine Heninovou v mimoriadne dramatickom trojsetovom boji za 144 minút 6:3, 4:6, 7:6 (6). V zápase ako na hojdačke napokon premenila víťazka štvrtý mečbal, ktorý jej ponúkla súperka predtým jedenástou dvojchybou. V desiatom geme tretieho setu odvracala Clijstersová pri svojom podaní dva mečbaly, zároveň však mohla zvíťaziť aj oveľa jednoduchším spôsobom. Za stavu 6:3 a 4:1 s dvoma brejkami k dobru ešte v druhom sete nedotiahla zápas do úspešného konca, keď prepustila súperke osem gemov v rade... "To bol ale zápas...," odfúkla si do mikrofónu Eurosportu Clijstersová a ďalej pokračovala: "Myslím si, že týmto súbojom sme si obe nastavili latku pre túto sezónu poriadne vysoko. Je to nádherný pocit vyhrať hneď prvý turnaj v roku. Nemôžem byť so sebou spokojnejšia."

Dvadsaťšesťročná rodáčka z Bilzenu Clijstersová si za 36. turnajový titul kariéry pripísala prémiu 37 000 USD a 280 bodov do rebríčka. Dvojnásobná grandslamová šampiónka sa tešila druhýkrát po návrate do profesionálneho diania z materskej dovolenky v lete minulého roka. V septembri 2009 šokujúco triumfovala na US Open v New Yorku. Vo vzájomnej bilancii veľkých rivaliek z minulosti znížila Clijstersová náskok súperky na 12:11. Sobotňajšie finále, ktoré sa hralo pod zatiahnutou strechou, bolo pre obe hráčky prvým spoločným duelom po takmer tri a pol roku. Predtým naposledy sa postavili proti sebe v súťažnom zápase v júni 2006 v semifinále Wimbledonu. Zaujímavo vyznieva aj štatistika, že pred týmto vzájomným duelom mali obe hráčky na konte na hlavnom okruhu WTA rovnaký počet prehier (107).

Heninovej sa napokon nevydaril husársky kúsok, keď nedokázala triumfovať hneď na svojom prvom súťažnom podujatí po návrate do profesionálneho diania po vyše jeden a pol roku. V Brisbane štartovala len vďaka voľnej karte od organizátorov. Spolu s decembrovými exhibičnými vystúpeniami v Charleroi a Káhire má však zverenkyňa Carlosa Rodrígueza aj tak skvelú zápasovú bilanciu 7:1 a len tri stratené sety.

Dvojhra - finále:
Kim Clijstersová (1-Belg.) - Justine Heninová (Belg.) 6:3, 4:6, 7:6 (6) za 144 minút

V prvom sete dominovala Clijstersová, ktorá mala presvedčivejšie údery a robila menej chýb. Heninová síce "prasiatkom" zmazala úvodný náskok svojej krajanky 2:0, ale od tohto okamihu už kraľovala na dvorci jej súperka. Za stavu 5:3 získala Clijstersová rozhodujúci gem čistou hrou pri svojom podaní na 6:3. Aj úvod druhého dejstva bol v réžii tenisovej mamičky. Po dvoch brejkoch viedla už 4:1. Hrala umne súperke do bekhendu, ktorá z neho často kazila a dostávala sa do permanentnej defenzívy. Potom sa začal veľký obrat. Heninová pritvrdila v razancii úderov a nakopol ju rebrejk čistou hrou na 2:4. Clijstersová poľavila v koncentrácii, horšie sa pohybovala a postupne začala strácať pôdu pod nohami. Heninová sériou ôsmich gemov v rade nielen že získala druhý set (6:4), ale vybudovala si aj zdanlivo dostatočný náskok v rozhodujúcom dejstve 3:0. Jej krajanka ale zabojovala a vyrovnala na 3:3. Súperka jej vzápätí opäť ušla na 5:3 a išla podávať na víťazstvo. Servis však nebol v náročnom treťom sete výhodou a mladšia z belgického dua si rebrejkom na 4:5 opäť vynútila pokračovanie. Zdalo sa, že desiaty gem bude v zápase posledným, lebo Heninová sa za stavu 40:15 pri podaní svojej súperky dostala k dvom mečbalom. Pri prvom sa však zľakla šance a pri druhom zasa nezreturnovala kvalitné podanie Clijstersovej. Tá ušla "hrobárovi" z lopaty a vyrovnala na 5:5. Napokon sa zápas natiahol až do rozhodujúceho tajbrejku. V jeho úvode Heninová vlastnými chybami ponúkla súperke komfortný náskok 4:0, no ten ešte nebol dostatočný. Rozhodnuté nebolo ani vtedy, keď Clijstersová esom zvýšila na 5:1. A nebolo ani za stavu 6:3, keď mala dvojnásobná šampiónka US Open k dobru tri mečbaly. Prvý odvrátila Heninová víťazným returnom a pri druhom zahrala Clijstersová tesný "out"´ z obojručného bekhendu, keď už dvíhala ruky nad hlavu na znak víťazstva. Tretí mečbal potom Heninová majstrovsky zmazala po avizovanom súperkinom skrátení ďalším stopbalom do protipohybu pri sieti. Neuveriteľná dráma sa napokon rozuzlila po dvojchybe Heninovej a následnom víťaznom forhende jej súperky po čiare. Záver pripomínal svojou dramatickosťou, ale aj kvalitou finále Grand Slamu, a nie obyčajného turnaja WTA so štatútom International a dvestotisícovou dotáciou v dolároch.