Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

25. februára 2019

Z recyklovaných PET fliaš môžu byť nové, hygienicky bezpečné fľašePlastové pet fľaše.Zdieľať
Plastové pet fľaše. Foto: TASR/Štefan Puškáš
 
Bratislava 25. februára (TASR) - Z recyklovaných fliaš sa vyrába surovina, ktorá sa môže opäť použiť na výrobu PET fliaš, textilu alebo výrobkov do automobilového priemyslu. Takéto výrobky sú podľa Milady Syčovej z Regionálneho úradu verejného zdravia (RÚVZ) so sídlom v Poprade pre spotrebiteľa bezpečné. Starajú sa o to európske nariadenia, ktoré sú jednotné pre celú Európsku úniu.


"V tomto prípade usmerňuje nakladanie s recyklovanými plastmi nariadenie Európskej komisie, ktoré definuje podmienky bezpečnej výroby recyklovaných plastov na spätné použitie v potravinárskom priemysle, pričom základom tohto nariadenia je, aby recyklačné podniky vyrábali zdravotne bezpečné plasty (PET, rPET, ale aj iné) tak, aby nepredstavovali riziko pre spotrebiteľa z dôvodu migrácie možných chemických látok," priblížila Syčová.

Výrobcov podľa hygieničky kontroluje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý vydáva recyklačným centrám oprávnenia na následné využitie spracovaného materiálu. "V súčasnosti recyklácia PET fliaš predstavuje zdravotne bezpečný proces," skonštatovala Syčová.

O recyklovaný materiál majú podľa Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd záujem aj výrobcovia. "Práve recyklácia je spôsobom, ako dať nápojovým obalom druhý život, aby sa čo najväčšie množstvo opäť vrátilo do výrobného cyklu," povedala jej výkonná riaditeľka Lucia Morvai. Členovia asociácie sa tiež podľa nej snažia znižovať množstvo použitého obalového materiálu a hmotnosť obalov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lehota na vrátenie preplatku na poistnom je 30 dní
<< predchádzajúci článok
Obci Cigeľ zablokoval exekútor prostriedky na bežnom účte