Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

22. júla 2018

Za nekosenie pozemkov s palinou a ambróziou hrozí vysoká pokutaInvázna rastlina ambrózia palinolistá (Ambrosia artemisiifolia).Zdieľať
Invázna rastlina ambrózia palinolistá (Ambrosia artemisiifolia). Foto: FOTO TASR/Milan Kapusta
 
Banská Bystrica 22. júla (TASR) – Pokuta vo výške viac ako 3000 eur v prípade fyzických osôb a vyše 9000 eur u právnických osôb hrozí vlastníkom neobhospodarovaných pozemkov, ktorí na nich nebudú odstraňovať invázne rastliny palinu a ambróziu. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.


"Alergiu na ambróziu možno liečiť alergénovou imunoterapiou. No ak je liečba neúspešná, potom už možno potláčať len príznaky. To znamená užívanie liekov po celý život. Preto si treba uvedomiť, že ak necháme ambróziu na vlastnom pozemku nepokosenú, ohrozujeme tým zdravie aj druhých, a to nielen v bezprostrednej blízkosti," podotkla Lafférsová.

Ambrózia má podľa jej slov mnohonásobne vyššiu produkciu peľu ako palina. "Jedna rastlina vyprodukuje až niekoľko miliárd peľových zŕn a prahové množstvo pre vyvolanie symptómov je už dvadsať peľových zŕn v kubickom metri vzduchu," konkretizovala Lafférsová s tým, že aj z tohto dôvodu alergikov na ambróziu pribúda.

Za invázne rastliny sa podľa zákona považujú nepôvodné druhy, ktorých samovoľné šírenie ohrozuje biologickú rozmanitosť pôvodnej flóry. Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: V Múzeu slovenskej dediny predstavili oravský folklór a remeslá
<< predchádzajúci článok
Pitný režim je počas leta ešte dôležitejší, pripomína lekár

Za nekosenie pozemkov s palinou a ambróziou hrozí vysoká pokuta - diskusné fórum čitateľov