Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

23. júla 2018

Podceňovať sivý zákal sa neoplatí, môže spôsobiť slepotuIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván
 
Bratislava 23. júla  - Podceňovať sivý zákal sa neoplatí. Oční lekári upozorňujú, že v krajných prípadoch môže spôsobiť slepotu. Sivý zákal pritom netrápi iba seniorov. Vplyv na jeho zhoršenie majú technológie a elektromagnetické žiarenie. Podľa odborníkov sivý zákal nemusí dozrieť na to, aby bol odstránený.


"Vekom podmienenému ochoreniu sa nevyhne nikto z nás. Nezáleží na životnom štýle, prevencii ani na genetike. Šošovka sa vplyvom metabolických procesov, ktoré v nej prebiehajú, zakalí neskôr každému. Otázne je, kedy sa rozhodneme pre jeho odstránenie," upozorňuje Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.

Riešením pre pacientov je bezbolestný a bezpečný operačný zákrok, ktorý hradí zdravotná poisťovňa. Kal v šošovke časom tvrdne, čo môže čas strávený na sále predĺžiť a privodiť ďalšie komplikácie. "Operácia sivého zákalu je v súčasnosti najčastejšie sa realizovanou operáciou vôbec. Trvá niekoľko minút, je bezbolestná, bezpečná a počas nej je možné dokonca odstrániť okuliare na čítanie, do diaľky i oboje," informuje Smorádková.

Primár očnej kliniky Radovan Piovarči v tejto súvislosti tiež upozorňuje, že zákrok môže pozitívne ovplyvniť život starších ľudí. "Po operácii pacient zrazu mentálne ožije. Opäť vie čítať, sledovať obľúbené televízne programy. Vidí, komunikuje, všetko sa zlepšuje," uzatvára Piovarči.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Anglicku budú dražiť prvú štúdiovú nahrávku Davida Bowieho, je významná a jedinečná
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku žije skoro tisíc druhov pavúkov, prezrádza nová kniha SAV

Podceňovať sivý zákal sa neoplatí, môže spôsobiť slepotu - diskusné fórum čitateľov