Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2021

Za prepustenie Navaľného pochodovali Ruskom tisíce ľudí, polícia zatýkala vo veľkomNaprieč celým Ruskom sa v sobotu 23. januára uskutočnili masívne protesty za prepustenie lídra tamojšej opozície Alexeja Navaľného.Zdieľať
Za prepustenie Navaľného pochodovali Ruskom tisíce ľudí, polícia zatýkala vo veľkom

Ruská polícia pri demonštráciách zatkla viac ako tritisíc ľudí.

V Moskve sa zišlo asi 5-tisíc demonštrantov na Puškinovom námestí v centre mesta, kde sa ľudia dostali do stretov s políciou. Medzi zatknutými bola aj Navaľného manželka Julia. Protesty sa konali prakticky naprieč celým Ruskom, dokonca aj v odľahlom Južno-Sachalinsku či meste Jakutsk, kde demonštranti vyšli do ulíc pri teplotách okolo mínus 50 stupňov Celzia.

Čaká ho ďalší súd

Najväčšieho kritika Kremľa uväznili do 15. februára po tom, ako sa minulú nedeľu vrátil domov z Nemecka, kde sa zotavoval po augustovej otrave nervovoparalytickou látkou typu novičok.

Podľa úradov Navaľnyj pobytom v Nemecku porušil podmienky podmienečného odsúdenia. Ruská federálna väzenská služba krátko predtým požiadala moskovský súd o umiestnenie Navaľného do výkonu trestu na 3,5 roka pre porušenie týchto pravidiel.

Začiatkom februára sa má konať ďalšie pojednávanie, aby sa rozhodlo, či sa jeho podmienečné odsúdenie zmení na nepodmienečné.

Kremeľ obvinenia stále odmieta

Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí lietadla ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína. Odborníci z Nemecka, Francúzska, Švédska a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) otravu pripísali nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby.

Kremeľ vytrvalo odmieta účasť na otrávení Navaľného, keďže ruské laboratóriá údajne nenašli žiadne známky otravy. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca nedávno vyslovil obvinenie, že Navaľného mohli otráviť až v Nemecku alebo počas letu z Ruska do Berlína.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia COVID-19
<< predchádzajúci článok
Koronavírus: V sobotu na Slovensku pribudlo 1905 infikovaných. Chorobe COVID-19 podľahlo 103 ľudí

Za prepustenie Navaľného pochodovali Ruskom tisíce ľudí, polícia zatýkala vo veľkom - diskusné fórum čitateľov