Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. októbra 2007

Za zdražením potravín sú aj praktiky obchodných reťazcovObchodné reťazce v súvislosti s aktuálnym nárastom cien potravín zneužívajú svoju ekonomickú moc, predsedníctvo Smeru-SD preto na dnešnom rokovaní v Banskej Bystrici požiadalo členov ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 13. októbra (WEBNOVINY) - Obchodné reťazce v súvislosti s aktuálnym nárastom cien potravín zneužívajú svoju ekonomickú moc, predsedníctvo Smeru-SD preto na dnešnom rokovaní v Banskej Bystrici požiadalo členov vlády, aby proti tomu na základe analýzy prijali potrebné opatrenia. Informoval o tom predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej besede po skončení rokovania predsedníctva. "Je predsa nenormálne, aby najväčšiu položku na celej cene predávaného tovaru mali obchodné reťazce," domnieva sa predseda Smeru-SD.

Platný zákon o obchodných reťazcoch je podľa neho príliš mäkký a preto prakticky neexistujú efektívne nástroje na obmedzenie zneužívania ekonomickej moci obchodných reťazcov. V tom vidí jeden z hlavných dôvodov zvyšovania cien niektorých základných potravín. "Tu nejde len o ľudí, ale aj o strategické záujmy štátu. Ak niekto umelo navyšuje takéto ceny, ohrozuje zámer vlády pristúpiť k zavedeniu eura v januári 2009, pretože zvyšovanie cien potravín môže mať negatívny vplyv na mieru inflácie," povedal Fico. Zároveň však pripustil aktuálnu tendenciu zvyšovania cien potravín vo svete. "Ale nebudeme rešpektovať, ak sa na tejto tendencii bude niekto nabaľovať len tak bez akýchkoľvek dôvodov," zdôraznil Fico s tým, že zabrániť zneužívaniu moci reťazcov nechcú obmedzovaním voľného trhu.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Čakajovciach si pripomenuli výročie narodenia Tisa
<< predchádzajúci článok
Ďalšou stranou na zlúčenie so Smerom-SD je Ľavicový blok

Za zdražením potravín sú aj praktiky obchodných reťazcov - diskusné fórum čitateľov