02. októbra 2009

Začal nový ročník NHL, Slováci v úvode bez bodu

V úvodných zápasoch základnej časti 92. ročníka kanadsko-americkej hokejovej súťaže NHL sa bodovo nepodarilo presadiť ani jednému slovenskému hokejistovi. Šancu na to ...

AKTUALIZOVANÉ

NEW YORK 2. októbra (WEBNOVINY) - V úvodných zápasoch základnej časti 92. ročníka kanadsko-americkej hokejovej súťaže NHL sa bodovo nepodarilo presadiť ani jednému slovenskému hokejistovi. Šancu na to mali obrancovia Zdeno Chára, Milan Jurčina a útočník Marek Svatoš. Kapitán Bostonu Chára a útočník Colorada Svatoš majú po prvých dueloch svojich tímov úplne rovnakú bilanciu - jedna mínuska, dva strelecké pokusy a dve trestné minúty. Obranca Washingtonu Jurčina k jednému plusovému bodu pridal jednu strelu a tiež dve trestné minúty. Šancu chytať nedostal ani jeden z dvojice slovenských brankárov, Jaroslav Halák zostal v tieni Careyho Pricea a Peter Budaj kryl chrbát Craigovi Andersonovi.

Úspešne do sezóny vstúpili hráči Washingtonu, ktorí v súboji dvoch adeptov na zisk Stanleyho pohára zdolali Boston na jeho ľade presvedčivo 4:1. V drese Capitals sa hneď v prvom stretnutí sezóny dvakrát gólovo presadila najväčšia hviezda tohto klubu Alexander Ovečkin, ktorý navyše pridal aj jednu asistenciu a stal sa prvým mužom duelu. Rovnako si svoje štatistiky vylepšil aj kanadský center Brooks Laich. "Keď mu dáte príliš veľa priestoru na strelu, využije to. Je superhviezda, ktorá na sebe neustále pracuje. Nebojí sa ani osobných súbojov. Je to hokejový Rafael Nadal, Sidney Crosby je Roger Federer," pochválil "ruský stroj" Ovečkina obranca Bruins Dennis Wideman. Hokejisti z hlavného mesta USA zvíťazili v Bostone prvýkrát od 2. decembra 2000. "Až príliš veľa našich dobrých hráčov malo dnes svoj zlý deň. Nechcem znižovať hru Ovečkina, očakával som však od svojich zverencov viac. Najmä vtedy, keď bol na ľade on," uviedol po stretnutí tréner "medveďov" Claude Julien.

V kanadskom derby si svoje prvé víťazstvo v novej sezóne pripísali na konto hráči Montrealu, ktorí zdolali Toronto 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil obranca Canadiens Josh Gorges, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu duelu. "Výhra je tou najlepšou možnosťou, ako vstúpiť do nového ročníka. Nestrieľam veľa gólov, dnes to tam však padlo," uviedol autor víťazného presného zásahu. Vo vynikajúcom svetle sa predstavil aj gólman Montrealu Carey Price, ktorý viackrát podržal svoj tím. Proti svojim bývalým spoluhráčom nastúpil obranca Mike Komisarek, ktorý je jednou z 8 nových posíl Maple Leafs: "Myslím si, že dnes sme boli lepším mužstvom. Nezískali sme však dva body. Ak by sme vybojovali plný bodový zisk, bol by to lepší začiatok nového ročníka. Máme však aspoň jeden, treba myslieť pozitívne."

Ani dva presné zásahy Patricka Marleaua nestačili San Jose na zisk čo i len jediného bodu v súboji proti Coloradu (2:5). Hráči "lavíny" odštartovali nový ročník NHL po neúspešnej minulej sezóne najlepším možným spôsobom a zdolali úradujúceho držiteľa Prezidentskej trofeje pre najlepšie mužstvo základnej časti. Ešte pred začiatkom stretnutia vyvesili pod strechu haly Pepsi Center dres s číslom 19, v ktorom hrávala dlhoročná ikona Avalanche Joe Sakic. "Bolo to veľmi emotívne a všetci sme mali husiu kožu. Chceli sme zvíťaziť najmä pre neho," prezradil strelec dvoch presných zásahov domácich Wojtek Wolski. Takmer 15 min strávil na ľade aj nováčik Avalanche Matt Duchene, ktorého si klub vybral v prvom kole tohtoročného draftu. "Ceremónia pred začiatkom stretnutia bola asi najúžasnejšou vecou, ktorú som kedy videl," uviedol iba 18-ročný nádejný hokejista, ktorého idolom bol práve bývalý kapitán mužstva Sakic.

Hráči Calgary zvíťazili pred vlastnými tribúnami nad Vancouverom 5:3, keď základ svojho úspechu položili už v prvej tretine (3:0). Hokejistom Canucks sa síce neskôr podarilo znížiť na rozdiel jediného gólu (4:3), o definitívnom víťazstve domácich však v predposlednej minúte rozhodol gólom do prázdnej bránky Dion Phaneuf. "Nemôžete dať mužstvu s takými kvalitami dvoj-, trojgólový náskok a potom očakávať, že vyhráte," skonštatoval po stretnutí nespokojný kouč Vancouveru Alain Vigneault.

Výsledky - štvrtok:
Boston - Washington 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Toronto - Montreal 3:4 po predĺžení (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Calgary - Vancouver 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)
Colorado - San Jose 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)

Slováci - štatistiky

Štatistiky slovenských hokejistov pôsobiacich v kanadsko-americkej NHL (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút) - stav k 1. októbru 2009:

3. Nicklas Bäckström (Washington) 1 0 3 3

Poznámka: Za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Najlepší strelci: 1. Brooks Laich (Washington), Alexander Ovečkin (Washington), Partick Marleau (San Jose), Wojtek Wolski (Colorado), Matt Stajan (Toronto) všetci po 2.