Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. decembra 2006

Záchranári THS nacvičovali evakuáciu ľudí z lanovkyČlenovia Tatranskej horskej služby - dobrovoľného zboru využili dnešný začiatok lyžiarskej sezóny na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách na nácvik evakuácie pasažierov z lanovky v prípade ...Zdieľať
VYSOKÉ TATRY 16. decembra (WEBNOVINY) - Členovia Tatranskej horskej služby - dobrovoľného zboru využili dnešný začiatok lyžiarskej sezóny na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách na nácvik evakuácie pasažierov z lanovky v prípade poruchy alebo nepriaznivého počasia. Nácvik robili záchranári na sedačkovej lanovke, ktorá je pre nedostatok snehu na zjazdovke zo Soliska stále mimo prevádzky. "Za ideálnych podmienok to ide celkom slušne, len potom, keď je zima, vietor, sneženie, ľudia sú vystresovaní, premrznutí, nervózni, takže vtedy je to dianie hektickejšie," uviedol pre SITA podpredseda THS - DZ Štefan Závacký.

Na dnešnom nácviku sa zúčastnili aj dvaja noví členovia THS, ktorí boli vyradení len v piatok po skončení predpísaných kurzov a školení. "Včera zložili predpísaný sľub, dostali odznak, preukaz a uniformy, čím sa stali plnohodnotnými dobrovoľnými záchranármi," doplnil predseda THS Jaroslav Švorc. Tatranská horská služba má v súčasnosti 74 aktívnych záchranárov a deväť čakateľov. Okrem toho existuje pri THS Klub seniorov, ktorý má v súčasnosti 45 členov.

Zimnú sezónu začali dobrovoľní záchranári už 11. novembra, keď sa po prvý raz začala lyžiarska sezóna vo Vysokých Tatrách. Okrem Štrbského Plesa slúžia dobrovoľníci THS aj v strediskách Ždiar - Strednica a Jezersko - Bachledova dolina. Povinnosťou prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk je zabezpečiť lyžiarsku službu počas prevádzky strediska. V uplynulej zimnej sezóne zasahovali dobrovoľní záchranári pri 360 úrazoch.
Predmetom činnosti THS - DZ je záchranná, preventívno-výchovná činnosť a činnosť na úseku ochrany prírody na území Tatranského národného parku (TANAP). Združuje dobrovoľných horských záchrancov s potrebnými odbornými a fyzickými predpokladmi a jej činnosť sa riadi stanovami a organizačným poriadkom. THS - DZ pri svojej činnosti úzko spolupracuje s viacerými subjektmi na území Tatier - Horskou záchrannou službou, Správou TANAP-u, Štátnymi lesmi TANAP-u, Leteckou záchranou zdravotnou službou ATE a s prevádzkovateľmi osobných horských dopravných zariadení a lyžiarskych tratí.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Osobnosťou roka je používateľ internetu
<< predchádzajúci článok
Druhý začiatok lyžiarskej sezóny na Štrbskom Plese

Záchranári THS nacvičovali evakuáciu ľudí z lanovky - diskusné fórum čitateľov