Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2007

Zákon o znižovaní cien v obchodných reťazcoch je kamuflážZníženie cien v obchodných reťazcoch na základe pripravovaného zákona, o ktorom hovorí v posledných dňoch predseda vlády Robert Fico, je podľa poslanca NR SR Štefana Kužmu (SDKÚ-DS) iba ...Zdieľať

PREŠOV 12. novembra (WEBNOVINY) – Zníženie cien v obchodných reťazcoch na základe pripravovaného zákona, o ktorom hovorí v posledných dňoch predseda vlády Robert Fico, je podľa poslanca NR SR Štefana Kužmu (SDKÚ-DS) iba kamufláž. Kužma to uviedol na dnešnej tlačovej besede v Prešove. Navrhovaný zákon „o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov“ podľa neho v skutočnosti neobsahuje ani jeden paragraf, ktorý by vytváral tlak smerujúci k zlacňovaniu tovarov, ale sú v ňom odseky, ktoré prinesú zdražovanie.

Poslanec poukázal na paragraf tri, odsek dva, v ktorom sa uvádza, že „za neprimeranú podmienku sa považuje aj predávanie výrobku alebo služby konečnému spotrebiteľovi pod cenu nižšiu než je výrobná cena alebo nákupná cena, za ktorú bol tovar dodaný, ak jej zníženie nie je odôvodnené vadou výrobku, poškodením alebo iným spôsobom.“ V praxi to znamená, že hypermarkety nebudú môcť robiť sezónne výpredaje a cenové akcie, ktoré sú pre kupujúcich výhodné. Kto to poruší, hrozí mu pokuta do výšky 10 mil. Sk, v prípade opakovania porušenia zákona bude pokuta dvojnásobná. Podľa Kužmu je to nepríjemná informácia pre všetkých ľudí, ktorí si zvykli využívať akciové ceny. Celý návrh zákona považuje za antisociálny a nezmyselný, lebo najviac uškodí viacdetným rodinám a sociálne slabším občanom. Práve pre túto skupinu obyvateľov to bola cesta, ako si zabezpečiť kvalitné oblečenie či stravu za im primerané ceny.

Kužma upozornil, že navrhovaný zákon pod hrozbou pokuty päť mil. Sk tiež zakazuje robiť tlak na dodávateľov, aby znížil svoje ceny. Vyzýva k odmietnutiu takéhoto zákona, ktorý prinesie zdražovanie a bude mať negatívne dopady pre slovenských občanov. „Tento záklon, ktorý má byť o zlacňovaní, je úplne jasne zákonom o chystanom zdražovaní. Ficova rétorika posledných dní je podľa mňa iba obyčajná kamufláž. Neviem, kde premiér objavil v tomto zákone tlak na znižovanie cien,“ uviedol Kužma. Pravicový poslanec považuje za nezmyselný aj návrh, že kontrolu v obchodných vzťahoch medzi kupujúcimi a predávajúcimi by mali robiť orgány štátnej správy, ktorými sú ministerstvo pôdohospodárstva a ministerstvo hospodárstva podľa predmetu výrobkov.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SLSP zatiaľ neeviduje zvýšený záujem o vklady v eurách
<< predchádzajúci článok
Súčasná vládna koalícia okráda vlastných občanov