Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2011

Západ nemá dôkazy, že vyvíjame jadrové zbrane, tvrdí IránMedvedev varuje pred hrozbou Izraela Iránu Ruský prezident Dmitrij Medvedev varoval v utorok, že izraelské hrozby Iránu pre jeho jadrový program sú "extrémne nebezpečnou rétorikou", ktorá sa môže skončiť ...Zdieľať
iran Medvedev varuje pred hrozbou Izraela Iránu


Ruský prezident Dmitrij Medvedev varoval v utorok, že izraelské hrozby Iránu pre jeho jadrový program sú "extrémne nebezpečnou rétorikou", ktorá sa môže skončiť "katastrofou". "Vyhlásenia, že Izrael alebo ktokoľvek iný je pripravený použiť násilie proti Iránu alebo inej krajine na Blízkom východe, sú extrémne nebezpečnou rétorikou," povedal Medvedev novinárom počas návštevy Berlína. "Mohlo by to viesť k veľmi vážnemu konfliktu, ktorý by bol katastrofou pre celý Blízky východ," povedal Medvedev.

Ruský prezident sa vyjadril na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým prezidentom Christianom Wulffom pred slávnostnou ceremóniou na počesť začatia prevádzky podmorského plynovodu Nord Stream, ktorým bude do západnej Európy prúdiť ruský plyn.

Medvedev tiež povedal, že počas jeho posledných kontaktov s iránskymi predstaviteľmi vrátane prezidenta získal ubezpečenie, že Iránci nevyrábajú atómové zbrane a sú ochotní spolupracovať.JEREVAN 8. novembra (WEBNOVINY) - Západ nemá hodnoverné dôkazy, že Irán vyvíja jadrovú zbraň. Pred zverejnením kritickej správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to v utorok uviedol iránsky minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí. Západné krajiny vyvíjajú podľa neho na Teherán nátlak bez hodnoverných tvrdení a dôkazov. "Neexistuje jasný dôkaz, že Irán vyrába jadrové hlavice," vyhlásil počas návštevy Arménska.

Nová správa MAAE má priniesť dôkazy, že Irán pracuje na výrobe atómových zbraní, v čom mu údajne pomáhajú zahraniční experti. S výrobou zariadenia s názvom R265, ktoré dokáže presne spustiť jadrovú reakciu, pomohol Iránu bývalý sovietsky jadrový vedec Vjačeslav Danilenko. S ďalšou jadrovou technológiou Teheránu údajne pomohli Pakistan a Severná Kórea.

Tieto informácie sú však podľa Sálehího nepravdivé. Zopakoval, že iránsky jadrový program je určený len na mierové účely. Izraelský prezident Šimon Peres už v reakcii na očakávanú správu MAAE vyhlásil, že útok na Irán je stále pravdepodobnejší, keďže Teherán je stále bližšie k výrobe jadrovej zbrane.

Ahmadínedžád označil šéfa MAAE za figúrku v rukách USA

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád kritizoval generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry OSN pre atómovú energiu (MAAE) a označil ho za figúrku v rukách Spojených štátov. Povedal to pred vydaním správy MAAE, ktorá podľa očakávania prinesie nové dôkazy o programe Teheránu na výrobu jadrových zbraní.

Ahmadínedžád v utorok v štátnej televízii vyhlásil, že šéf MAAE Jukijo Amano "nemá žiadnu moc" a porušuje vnútorné pravidlá organizácie. "Predloží dokumenty, ktoré mu dodajú americkí predstavitelia," povedal iránsky prezident. Vydanie správy sa očakáva v stredu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozšíreniu mýta sa dopravcovia nevyhnú napriek ich nesúhlasu
<< predchádzajúci článok
Rezort školstva môže prísť o peniaze z eurofondov