Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2023

Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na interneteZápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebných okrskoch sa budú musieť povinne zverejňovať na internetových stránkach obcí a zápisnice okresných volebných komisií sa budú musieť zverejňovať na ...Zdieľať
volby 676x451 19.5.2023 (SITA.sk) - Zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebných okrskoch sa budú musieť povinne zverejňovať na internetových stránkach obcí a zápisnice okresných volebných komisií sa budú musieť zverejňovať na internetovej stránke Štatistického úradu.


Vyplýva to z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú tento týždeň schválila Národná rada SR.

Zavedenie transparentnosti


Cieľom je podľa predkladateľa novely nezaradeného poslanca Eduarda Kočiša (Republika) zavedenie transparentnosti do spracovania výsledkov volieb konaných v SR.

„Vyhotovené zápisnice okrskových a okresných volebných komisií síce musia príslušné úrady archivovať, nie však zverejňovať. Občania tak strácajú kontrolu nad spracovaním ich hlasov vo voľbách a musia sa spoliehať len na výsledky zverejnené Štatistickým úradom, bez možnosti ich reálneho overenia," uviedol v návrhu poslanec.

Nejednotný názor


V rámci novely sa má upraviť aj často sporné vyhotovovanie si výpisov, odpisov alebo fotografovanie zápisníc členmi okrskových volebných komisií.

„Prípady z praxe ukazujú, že predsedovia volebných komisií nemajú jednotný názor na takéto požiadavky členov komisií a v niektorých prípadoch fotografovanie zápisníc členom komisií zakazujú a v iných zase dovoľujú," uviedol Kočiš.


Zdroj: SITA.sk - Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na internete © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na celom svete popravili vlani najviac ľudí za päť rokov, drvivú väčšinu známych popráv vykonali v Iráne a Saudskej Arábii
<< predchádzajúci článok
Inflácia v eurozóne minulý mesiac stúpla na sedem percent, suverénne najvyššiu úroveň v rámci Únie dosiahla v Maďarsku