Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

05. marca 2021

Zaručte si každý deň osem hodín bezpečia. Odborníci radia, ako ušetriť a opakovane používať respirátory FFP2Jedným z autorov novej štúdie o účinnosti respirátorov je aj český vedec Vladimír Ždímal, expert na aerosoly z Ústavu chemických procesů Akademie věd.Zdieľať
respirátory FFP2

Podľa jeho slov stačí človeku sedem respirátorov, aby sa dostatočne ochránil pred vírusom SARS-CoV-2.

„Keď prídem domov, zavesím použitý respirátor na vešiak v predsieni, kde je suchý vzduch. Na každý deň v týždni mám iný respirátor. Za týždeň respirátor vyschne, potom si to opäť vezmem, pretože za týždeň už vírus nie je aktívny,“ povedal pre portál Seznam Správy Ždímal.

Existujú však aj ďalšie spôsoby dezinfekcie respirátorov. Spolu s kolegami z celého sveta sa ale v rámci medzinárodnej štúdie Ždímal venoval najmä tomu, či je nosenie respirátorov skutočne také účinné, ako úrady tvrdia. Ukázalo sa, že bez pochýb áno.

Bez rúška ani na krok

V slinách pacientov s ochorením COVID-19 autori zaznamenali vysoké vírusové titre (pozn. spôsob vyjadrenia koncentrácie) vírusu SARS-CoV-2. Vírusové hladiny boli pritom rovnako vysoké u asymptomatických aj u presymptomatických pacientov.

Zdá sa, že asymptomatickí prenášači koronavírusu tvoria približne 40 až 45 percent infekcií, pričom sa tiež dokázalo, že ľudia sú najinfekčnejší krátko po nakazení sa. V tom čase je bežné, že majú len malé alebo žiadne príznaky ochorenia COVID-19.

Analýza vírusovej záťaže SARS-CoV-2 podľa veku pacienta tiež ukázala, že vírusová záťaž u detí je podobná ako u dospelých. Iná štúdia takisto preukázala, že medzi vírusovou náložou v slinách mierne symptomatických a asymptomatických detí nie žiadny významný rozdiel.

Osem hodín bezpečia

Všetky tieto zistenia podporujú tvrdenie, že všetci, dospelí aj deti, by mali nosiť rúška alebo respirátory. Modely naznačujú, že prekrytie dýchacích ciest je pri znižovaní šírenia vírusu najefektívnejšie, a to najmä v prípade, ak sú dodržiavané všetky odporúčania.

Preto je dôležité vedieť, ako s rúškom či respirátorom správne narábať a hlavne, ako ho dostatočne dezinfikovať. Vzhľadom na nové nariadenia ohľadom používania respirátorov FFP2, napríklad v mestskej hromadnej doprave, sme sa opýtali odborníkov, ako sa o ne starať.

„Každý respirátor je iný, respirátory určené na jedno použitie sa majú používať cca osem hodín. Je to spravené tak, aby vydržali jeden pracovný deň,“ vysvetlila pre portál vZdravotníctve.sk na úvod Tatiana Betáková, virologička z Biomedicínskeho centra SAV.

Preprať alebo do rúry

Betáková tiež uvádza, že existujú respirátory, ktoré sa dajú použiť aj opakovane. „Mali by obsahovať pokyny, ako si ich udržiavať a sterilizovať. Viem, že sú na trhu aj respirátory, ktoré sa dajú prať,“ dopĺňa slovenská virologička.

Ďalšou možnosťou, ako respirátor „vyčistiť“, je použitie suchého tepla. V rámci vybavenia domácnosti je na tento účel ideálna teplovzdušná rúra. Aj tu však treba dávať pozor na to, aký konkrétny typ respirátora máme, teda z akého je materiálu.

„Na inaktiváciu vírusu stačí 60 stupňov Celzia na 30 minút alebo 95 stupňov Celzia na 5 minút, ale pri respirátoroch je skôr dôležité, ako reaguje na vyššie teploty materiál, z ktorého sú vyrobené,“ varuje Peter Celec z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Rôzne materiály

Potvrdzuje to aj odborníčka na rôzne materiály z Ústavu polymérov SAV Alena Opálková Šišková a dopĺňa, že dôležitá je aj technológia spracovania.

Ako vysvetľuje, pri výrobe respirátorov ide o zložitý systém, v rámci ktorého je potrebné zabezpečiť čo najvyššiu účinnosť, ale zároveň udržať čo najvýhodnejšie užívateľské vlastnosti. Voľba materiálu, ako aj technológie výroby je preto kľúčová.

„Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia filtračná účinnosť, tým sú horšie užívateľské vlastnosti ako predýchateľnosť a paropriepustnosť, preto je potrebné udržať rovnováhu pri výrobe ochranných prostriedkov dýchacích ciest,“ dodáva na záver vedkyňa.

Najbezpečnejší spôsob dezinfekcie respirátora je použitím etanolového spreja, ktorý sa dá kúpiť aj cez internet. Na Slovensku sú bežne dostupné spreje s obsahom 70 alebo 75 percent etanolu, ktoré na „zabitie“ koronavírusu SARS-CoV-2 úplne stačia.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Policajti zastavujú priamo na diaľnici: „Konečne!“ kričí muž. Druhý však dostal 100€ pokutu, lebo nemal… (4. 3. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo takmer tritisíc infikovaných, ale pacientov v nemocniciach ubudlo (4. 3. 2021)
 Brazílska mutácia koronavírusu je dôvod na obavy. Uniká protilátkam a zvyšuje riziko reinfekcie (3. 3. 2021)
 Záujem o vyšetrenie protilátok na COVID-19 trojnásobne stúpol, VšZP bude hradiť len oprávnené (3. 3. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo ďalších 101 úmrtí a počet hospitalizovaných klesol pod 4-tisíc (3. 3. 2021)
 NEZABUDNITE: Sprísňuje sa zákaz vychádzania, obmedzujú sa výnimky (3. 3. 2021)
 Pandémia sa podľa experta WHO v tomto roku neskončí, vakcíny by mohli znížiť počet úmrtí (2. 3. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo ďalších 118 úmrtí a zvýšil sa aj počet hospitalizovaných (2. 3. 2021)
 Štúdia: Riziko nákazy je u učiteľov porovnateľné so širšou populáciou (2. 3. 2021)
 Od stredy 3. marca ostanú otvorené len školy a škôlky pre deti rodičov, ktorí musia chodiť do práce (2. 3. 2021)nasledujúci článok >>
Na Darknete kúpite aj vakcíny voči koronavírusu, jedna dávka vás vyjde 200 až 1000 eur
<< predchádzajúci článok
Do Louvru sa vrátili umelecké diela ukradnuté pred 38 rokmi

Zaručte si každý deň osem hodín bezpečia. Odborníci radia, ako ušetriť a opakovane používať respirátory FFP2 - diskusné fórum čitateľov