01. októbra 2009

Zaváhanie AC Miláno, Ronaldove dva góly a zranenie Hološka

V A, B, C a D-skupine zostávajú po stredajších zápasoch 2. kola futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 s plným bodovým ziskom tri veľkokluby - Real Madrid, Manchester United a FC Chelsea. V tejto elitnej ...

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - V A, B, C a D-skupine zostávajú po stredajších zápasoch 2. kola futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 s plným bodovým ziskom tri veľkokluby - Real Madrid, Manchester United a FC Chelsea. V tejto elitnej spoločnosti mal figurovať aj milánsky AC, ale favorizovaní Taliani doma v zápase C-skupiny senzačne zakopli s FC Zürich. O jediný gól zápasu sa postaral fínsky obranca Hannu Tihinen v 10. min po Gajičovom rohu z pravej strany, keď tiesnený obrancami AC pätičkou posunul loptu za chrbát brankára Storariho. Milánčania si vypracovali niekoľko vyložených príležitostí, no nedokázali rozvlniť sieť za výborne chytajúcim brankárom FC Zürich Johnnym Leonim. Stolička pod trénerom Leonardom sa značne otriasa. "Priznávam, že sa nám nedarí plniť to, čo sme si predsavzali. Vytvárame si dostatočný počet gólových príležitostí, ale nedarí sa nám ich premieňať," povedal po stretnutí 40-ročný kouč Leonardo.

V najväčšom šlágri 2. kola Bayern doma uhral s Juventusom bezgólovú remízu, ale stačí mu to na to, aby so 4 bodmi viedol o skóre tabuľku A-skupiny pred Bordeaux, ktoré vyhralo nad Maccabi Haifa 1:0. Bavorský veľkoklub však prišiel o svojho holandského krídelníka Arjena Robbena. Ten musel v poslednej minúte prvého polčasu nedobrovoľne opustiť ihrisko pre zranenie pravého kolena. Práve striedanie holandského reprezentanta bolo kľúčovým momentom zápasu. V druhom dejstve sa už zverenci Louisa van Gaala nedostávali do gólových príležitostí tak často ako počas prvého polčasu, keď ofenzívne kúsky Ribéryho a Robbena robili veľké starosti obrannej formácii Juventusu. "Najmä v prvej štyridsaťpäťminútovke sme proti špičkovému súperovi hrali výborne. Bol to náš najlepší polčas v doterajšom priebehu sezóny. Napriek tomu sa nám nepodarilo vybojovať víťazstvo, čo nás samozrejme veľmi mrzí. Ak však budeme pokračovať v podobnom štýle, som si istý, že víťazstvá na seba nenechajú dlho čakať," nechal sa počuť Van Gaal, ktorého slová doplnil kapitán Bayernu Philipp Lahm. "Sme naozaj veľmi sklamaní. Boli sme jednoznačne lepším mužstvom, no uhrali sme len bezgólovú remízu. Vytvorili sme si minimálne tri čisté gólové príležitosti, no nepremenili sme ich. V takej náročnej súťaži, akou je Liga majstrov, sa nám to nesmie stávať," vyhlásil 25-ročný Lahm.

Besiktas Istanbul síce v Moskve v súboji B-skupiny s CSKA odklial streleckú smolu a po 551 minútach bez presného zásahu strelil v nadstavenom čase Ekrem Dag gól, lenže stačil ním už len znížiť na 1:2. V tíme trénera Mustafu Denizliho sa objavil aj slovenský reprezentačný útočník Filip Hološko. V 11. minúte mohol 25-ročný piešťanský rodák vyrovnať na 1:1, ale brankár CSKA Akinfejev zneškodnil jeho strelecký pokus. Hološko napokon zápas nedohral, pre zranenie ho v 34. minúte vystriedal Yusuf Simsek. "Súperov obranca ho veľmi nepríjemne nakopol do lýtka. Hneď po zápase som s Filipom volal a povedal mi, že ho to veľmi bolí. Zatiaľ nevieme povedať, na akú dlhú prestávku od futbalu to vyzerá," povedal v rozhovore pre agentúru SITA vo štvrtok ráno hráčov agent Milan Lednický. Besiktasu sa v Moskve nepodarilo predĺžiť úspešnú vzájomnú bilanciu s ruskými mužstvami, s ktorými až do stredy neprehral (2 víťazstvá a 1 remíza). "Raz sme mali prevahu my, raz súper, inokedy bola hra vyrovnaná. Ale dôležité je, že sme premenili šance a vyhrali sme. Potrebovali sme tri body a máme ich," uviedol bezprostredne po zápase kormidelník CSKA Moskva Juande Ramos. Tréner tureckého mužstva M. Denizli označil za kľúčový moment celého duelu Krasičov gól v 61. min: "Bol to tvrdý psychologický úder, v tej chvíli sme už nemali takmer nijakú nádej."

Vlaňajší finalista LM Manchester United vyhral na Old Trafforde nad nemeckým majstrom VfL Wolfsburg 2:1 a pripísal si na svoje konto už 22. zápas bez prehry v rade v domácom prostredí v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži. Slovenský reprezentačný obranca Peter Pekarík po víkendovom debute v aktuálnej bundesligovej sezóne tentoraz iba zohrieval lavičku náhradníkov Wolfsburgu. V drese Manchestru zaznamenal svoj jubilejný 150. gól Ryan Giggs. Waleský kapitán "červených diablov" navyše prihral na víťazný gól Michaelovi Carrickovi. "Som spokojný so svojím výkonom. Omnoho dôležitejší je však triumf mužstva. Ukázali sme bojovnosť a nezlomnú vôľu. Proti húževnatému súperovi sme podali zodpovedný výkon," povedal 35-ročný Giggs. Sira Alexa Fergusona však môže mrzieť zranenie útočníka Michaela Owena, ktorý nastúpil v základnej zostave. Už po 20 min hry však prenechal miesto Dimitarovi Berbatovovi. Owen môže svojmu zamestnávateľovi chýbať až tri týždne.

Francúzskemu Olympique Marseille nevyšiel jubilejný 150. zápas v pohárovej Európe. Po bezgólovom prvom polčase úradovali na madridskom štadióne Santiaga Bernabéua letné posily Realu, ktoré v priebehu šiestich minút ukončili nádeje Francúzov na zisk bodu. V 58. min otvoril skóre Cristiano Ronaldo, v 61. zvýšil na 2:0 z pokutového kopu Kaká a o tri minúty neskôr zatĺkol klinec do rakvy Olympique opäť portugalský krídelník, ktorý zakončil nádhernú akciu na jeden dotyk strelou do prázdnej bránky. Ronaldo sa môže pochváliť skvelou bilanciou, v dvoch zápasoch LM 2009/2010 strelil už štyri góly, keď predtým dvakrát skóroval aj proti FC Zürich. Pre dlhoročnú oporu Realu Raúla Gonzáleza, ktorý v 78. minúte vystriedal Kaká, to bol 709. súťažný duel v drese "bieleho baletu", čím prekonal doterajší rekord Manuela Sanchísa. Real vedie tabuľku C-skupiny so 6 bodmi a impozantným skóre 8:2.

APOEL Nikózia síce prehral doma s FC Chelsea v D-skupine 0:1, ale 21 000 divákov vyprevádzalo svoj tím z ihriska aplauzom. Cyperčania boli favoritovi vyrovnaným súperom, dokonca v nadstavenom čase mohol Kosowski vyrovnať, ale brankár Petr Čech úspešne zasiahol. Za APOEL nastúpil v 80. min aj slovenský útočník Mário Breška. Atléticu Madrid sa v španielskej najvyššej súťaži nedarí (momentálne 18. miesto) a neuspelo ani na ihrisku Porta, kde prehralo 0:2 a v tabuľke D-skupiny je posledné.

Súhrn výsledkov a tabuľky A, B, C a D-skupiny futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 po stredajších zápasoch 2. kola:

A-SKUPINA:

Bayern Mníchov (Nem.) - Juventus Turín (Tal.) 0:0
rozhodoval: Howard Webb (Angl.)
Bayern: Butt - Lahm, Van Buyten, Badstuber, Braafheid - T. Müller, Ottl, Schweinsteiger - Robben (45. Olič), Ribéry - Klose (74. M. Gómez)
Juventus: Buffon - Grygera, Chiellini, Legrottaglie, Grosso - Felipe Melo - Camoranesi (90. Tiago), Marchisio - Diego (60. Poulsen) - Trezeguet (74. Amauri), Iaquinta

Girondins Bordeaux (Fr.) - Maccabi Haifa (Izr.) 1:0 (0:0)
Gól: 83. Ciani, ČK: 88. Kayal (Haifa), rozhodoval: Eric Braamhaar (Hol.)
Bordeaux: Carrasso - Chalmé, Ciani, Planus, Tremoulinas - A. Diarra - Plašil (71. Sertič), Wendel - Gourcuff (46. Fernando) - Cavenaghi (60. Bellion), Chamakh
Haifa: Davidovitch - Meshumar, Keinan, Teixeira, Masilela - Ghadir (66. Refaelov), Culma, Kayal, Golasa (84. Boccoli) - Katan - Dvališvili (58. Arbeitman)

Tabuľka A-skupiny:
1. Bayern Mníchov 2 1 1 0 3:0 4
2. Girondins Bordeaux 2 1 1 0 2:1 4
3. Juventus Turín 2 0 2 0 1:1 2
4. Maccabi Haifa 2 0 0 2 0:4 0

B-SKUPINA:

Manchester United (Angl.) - VfL Wolfsburg (Nem.) 2:1 (0:0)
Góly: 59. Giggs, 78. Carrick - 56. Džeko, rozhodoval: Viktor Kassai (Maď.)
Manchester: Kuszczak - O'Shea, R. Ferdinand, Vidič, Evra - Carrick, Anderson - Valencia (82. Fletcher), Giggs - Owen (20. Berbatov), Rooney
Wolfsburg: Benaglio - Riether, Ricardo Costa, Madlung, M. Schäfer - Josué - Hasebe (73. Ziani), Gentner - Misimovič - Grafite (82. Martins), Džeko
Peter Pekarík (Wolfsburg) sedel iba na lavičke pre náhradníkov.

CSKA Moskva (Rus.) - Besiktas Istanbul (Tur.) 2:1 (1:0)
Góly: 7. Dzagojev, 61. Krasič - 90.+ Ekrem Dag, rozhodoval: Manuel Mejuto González (Šp.)
CSKA Moskva: Akinfejev - Šemberas, V. Berezuckij, Ignaševič, A. Berezuckij (46. Grigorjev) - Mamajev, Odiah - Krasič, Mark González (78. Ščennikov) - Dzagojev - Necid (64. Rahimič)
Besiktas: Recber Rüstü - Ibrahim Kas, Sivok, Ferrari, Ismail Köybasi - F. Ernst, Ekrem Dag - Nobre, Tello (75. Bobo), Hološko (34. Yusuf Simsek) - Nihat Kahveci

Tabuľka B-skupiny:
1. Manchester United 2 2 0 0 3:1 6
2. VfL Wolfsburg 2 1 0 1 4:3 3
3. CSKA Moskva 2 1 0 1 3:4 3
4. Besiktas Istanbul 2 0 0 2 1:3 0

C-SKUPINA:

AC Miláno (Tal.) - FC Zürich (Švajč.) 0:1 (0:1)
Gól: 10. Tihinen, rozhodoval: Florian Meyer (Nem.)
AC Miláno: Storari - Abate, Nesta (60. Onyewu), Kaladze, Jankulovski - Pirlo - Flamini (46. Zambrotta), Ambrosini - Seedorf (46. Ronaldinho) - Pato, F. Inzaghi
FC Zürich: Leoni - Koch, Barmettler, Tihinen, Rochat (80. Stahel) - Okonkwo, Aegerter, Gajič - Margairaz - Vonlanthen (76. Nikci), Djurič (86. Alphonse)

Real Madrid (Šp.) - Olympique Marseille (Fr.) 3:0 (0:0)
Góly: 58. a 64. C. Ronaldo, 61. Kaká (z pok. kopu), ČK: 60. Diawara (Marseille) po druhej ŽK, rozhodoval: Martin Hansson (Švéd.)
Real: Casillas - Sergio Ramos (72. Garay), Pepe, Raúl Albiol, Marcelo - Xabi Alonso, Gago - Guti - Kaká (78. Raúl González), Benzema, Cristiano Ronaldo (70. Higuaín)
Marseille: Mandanda - Bonnart, Heinze, Diawara, Taiwo - Mbia - Abriel (62. Rodriguez), Ben. Cheyrou - Lucho González - Niang (87. Ben Arfa), Morientes (63. Brandao)