Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. januára 2017

Zdá sa vám dnešok nanič? Modrý pondelok je najdepresívnejší deň rokaNajdepresívnejší deň roka pre obyvateľov krajín severnej zemskej pologule - tretí pondelok v januári - pripadol práve na dnes.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Londýn 16. januára (TASR) - Najdepresívnejší deň roka pre obyvateľov krajín severnej zemskej pologule - tretí pondelok v januári - pripadol práve na dnes.


Známy je pod názvom Blue Monday, teda modrý pondelok. Prišiel s ním a aj s matematickým vzorcom na jeho vypočítanie anglický psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardiffu v roku 2005. Prvýkrát sa najdepresívnejší deň roka pripomínal 24. januára 2005.

Podľa tohto pseudovedeckého "nápadu" však modrý pondelok môže (ako zase hovoria iní "vedátori") padnúť aj na druhý januárový pondelok - či dokonca na štvrtý, ak víkend pred ním spadá celý do mesiaca január.

Blue Monday v sebe sústreďuje najhoršie situácie, ktoré na človeka čakajú: ide o pondelok, teda deň po víkende, v januári, keď je zima, tma, dni sú krátke, vianočné sviatky už preč, peňaženka pre väčšinu ľudí skôr prázdna, výdavky koncom predchádzajúceho roku mohli byť vysoké, začínajú prichádzať účty a stav peňaženky hovorí o schopnosti človeka platiť ich. Navyše, aj od Nového roka a prijatých predsavzatí už prešlo dosť času a na predsavzatia možno začal padať prach zabudnutia.

Popri týchto motívoch za konceptom modrého pondelka stojí aj marketingový zámer, a to podnietiť ľudí, aby už v januári začali kupovať letenky a cestovať. Za konceptom stojí istá, zahraničná cestovná kancelária.

Odpoveď na to, ako sa vyrovnať s modrým pondelkom, ponúkol napríklad v dnešnom čísle britský denník The Sun: človek môže začať cvičiť, môže sa pustiť do aktivít, o ktorých sníval dlhé roky, môže využiť dnešný deň na stretnutia s priateľmi alebo členmi rodiny a pomôcť im najdepresívnejší deň roka prekonať.

Človek môže urobiť čosi aj pre seba samého, napríklad niečo, čo pozdvihne náladu či stav skľúčenosti, prípadne sa vybrať na prechádzku či do kina.
 
Psychológ Cliff Arnall na výpočet najdepresívnejšieho dňa roka použil v roku 2005 vzorec v tvare zlomku:

[W + (D-d)] x TQ
--------------------------
M x Na

kde v čitateli sú údaje: W - počasie, D-d znamená dlhy, ktoré človek na seba prevzal pred sviatkami, mínus reálna schopnosť platiť ich ešte do budúcej výplaty, T znamená čas, ktorý uplynul od Vianoc, Q nad T-čkom znamená čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí; v menovateli sú údaje: M ako nedostatok motivácie a Na znamená potrebu konať.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenský film Piata loď bude mať svetovú premiéru na Berlinale
<< predchádzajúci článok
O Matici slovenskej píše v Slovenských pohľadoch jej predseda M. Tkáč