Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. novembra 2007

Zdravotnícke odbory sa zhromaždia pred parlamentomSlovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) žiada vládu, aby dodržiavala vlastné programové vyhlásenie. Zdravotnícke odbory sa na verejnom zhromaždení zídu v utorok o ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) žiada vládu, aby dodržiavala vlastné programové vyhlásenie. Zdravotnícke odbory sa na verejnom zhromaždení zídu v utorok o 13:00 pred Národnou radou SR. Ako na utorňajšej tlačovej besede pripomenul prezident SOZ Anton Szalay, vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že zvýši platby štátu za svojich poistencov na 5 % priemernej mesačnej mzdy. To však splnila iba na prvé štyri mesiace tohto roku a neskôr sa platby vrátili na úroveň 4 %. Pre budúci rok to má byť 4,5 %. Ani táto úroveň však podľa SOZ nestačí.

Podľa Szalaya platy zdravotníckych pracovníkov rastú pomalšie ako priemerné mzdy v národnom hospodárstve. Naposledy platy zdravotníkov prevýšili priemernú mzdu v roku 1992, vlani dosahovali v priemere 88,1 % priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Podľa výpočtov SOZ pritom za prvé tri kvartály tohto roku dosiahla nárokovateľná mzda lekárov 51 % ich mesačného príjmu, ostatnú časť tvorili príplatky, odmeny, nadčasy, náhrady za pracovnú pohotovosť a náhrady mzdy.

Národná rada SR má na programe novembrovej schôdze aj návrh štátneho rozpočtu, preto sa odborári snažia aj formou verejného zhromaždenia a výzvou poslancom upozorniť zákonodarný zbor na nevyhnutnosť zvýšiť príspevky štátu do zdravotníctva. Ako upozornil Szalay, nejde iba o mzdy zdravotníkov, ale aj o celkovú úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nemocnice a ďalšie zdravotnícke zariadenia totiž nemajú peniaze na investície do vybavenia. Problémom je aj nepretržitý odchod odborných pracovníkov do zahraničia. Odborári spochybnili informácie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, podľa ktorého sa už najmä z Českej republiky začínajú zdravotnícki pracovníci vracať späť.

Szalay pripomenul strane Smer-SD ich výzvy zdravotníkom pred voľbami, aby neodchádzali do zahraničia. Súčasná najsilnejšia vládna strana, ktorej nominant spravuje aj rezort zdravotníctva, sľubovala v prípade víťazstva okamžité riešenie situácie. Podľa SOZ sa tak však nestalo a vláda si neplní vlastné programové vyhlásenie. Predstavitelia odborov pripustili, že vo fakultných nemocniciach sa odmeňovanie o čosi zlepšilo, stále to však nedosahuje požadovanú úroveň. Ako navyše dodal viceprezident SOZ Andrej Kučinský, minister zodpovedá za celé zdravotníctvo. "Ivan Valentovič sa tvári, že je ministrom len pre fakultné nemocnice, ale on je ministrom celého zdravotníctva," uzavrel Kučinský.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pojednávanie o prenájme elektrárne Gabčíkovo súd odročil
<< predchádzajúci článok
Pobočky centra právnej pomoci aj na regionálnej úrovni