31. októbra 2006

Zedník hviezdou večera v Calgary

V pondelkových piatich zápasoch zámorskej NHL sa na klziskách predstavilo kvinteto Slovákov. Prvou hviezdou zápasu v Calgary sa stal krídelník Washingtonu Richard Zedník, ktorý konečne pretrhol ...

NEW YORK 31. októbra (WEBNOVINY) - V pondelkových piatich zápasoch zámorskej NHL sa na klziskách predstavilo kvinteto Slovákov. Prvou hviezdou zápasu v Calgary sa stal krídelník Washingtonu Richard Zedník, ktorý konečne pretrhol streleckú smolu a strelil prvé dva góly sezóny. Bodoval ešte Štefan Ružička, ktorý prihral na prvý gól Philadelphie v dueli proti Chicagu. Naprázdno vyšiel najproduktívnejší hráč Atlanty Marián Hossa v Toronte, rovnako ako jeho brat Marcel v drese NY Rangers vo vzájomnom súboji s obrancom Los Angeles Ľubomírom Višňovským.

Richard Zedník sa po dlhšom čase opäť stal ústrednou postavou svojho tímu. Rodák z Banskej Bystrice sa po svojom návrate do Washingtonu väčšinu zápasov trápil a klesol až do štvrtej útočnej formácie Capitals. V pondelok si však spomenul na slávnejšie časy. Najskôr v 29. min stál pri zrode akcie, pri ktorej Zubrus vyrovnal na 1:1. Štyri minúty pred koncom druhej tretiny sa jeho spoluhráčom z ´checking line´ podarilo vybojovať puk za bránkou a Zedník strelou pomedzi betóny brankára Kiprusoffa poslal Washington do vedenia. V 51. min pridal slovenský reprezentant po rýchlom protiútoku a prihrávke Ovečkina svoj druhý gól, ktorý bol, ako sa neskôr ukázalo, víťazný. Záver súboja trochu zdramatizoval Iginla, no Zubrus presnou strelou do prázdnej bránky ukončil snaženie domácich o vyrovnanie.
Philadelphii sa aj vďaka mladému Ružičkovi podarilo pretrhnúť nepriaznivú sériu a dosiahnuť iba tretie víťazstvo v sezóne. Dvadsaťjedenročný odchovanec nitrianskeho hokeja našiel pekným pasom v 8. minúte Petra Forsberga, ktorý bekhendom prekonal Bouchera v bránke "Hawks". Hráči Flyers sa dokázali pozbierať po sobotňajšej zahanbujúcej prehre s Pittsburghom (2:8) a tentoraz nedovolili súperovi skórovať ani raz. Brankár Robert Esche odchádzal z ľadu s desiatym čistým kontom v kariére. Chicago bez viacerých zranených hráčov, vrátane Michala Handzuša a Martina Havláta, prehralo už po piaty raz v rade. Raritou je, že "jastrabi" už v treťom dueli v rade nedokázali streliť gól. Ich gólové suchoty sa tak natiahli už na 205 minút.
Hráči Atlanty po sérii dobrých výsledkov podali tentoraz na ľade Toronta slabý výkon a zaslúžene prehrali 2:4. Marián Hossa síce patril k strelecky najusilovnejším hráčom na ľade (7 striel), no Raycrofta v domácej bránke neprekonal. Pre Thrashers, ktorí zakončili svoje štvorzápasové turné po ihriskách súperov, je to ešte len druhá prehra v riadnom hracom čase v sezóne.
Poriadnu porciu gólov a nakoniec aj samostatné nájazdy videli diváci v St. Louis, kde domáci podľahli favorizovanému Anaheimu. Hostia sa vďaka dvom bodom už dotiahli na vedúci tím ligy Buffalo.
Hokejisti Los Angeles sa po návrate do domáceho prostredia konečne dočkali ďalšieho víťazstva. Päťzápasovú šnúru bez výhry ukončil až duel proti "jazdcom" z New Yorku. Domáci zasypali súpera v prvej tretine lavínou striel (21) a vypracovali si dvojgólový náskok, ktorý už potom pohodlne udržali až do konca zápasu.

Sumáre:
Philadelphia - Chicago 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 8. Forsberg (RUŽIČKA), 52. Forsberg (Gagne, Pitkanen), 60. Gagne. Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:26. Brankári: Esche - Boucher. Diváci: 18 876

Calgary - Washington 1:2 (0:0, 1:2, )
Góly: 27. Huselius (Iginla, Hamrlík), 53. Iginla (Lundmark) - 29. Zubrus (Ovečkin, ZEDNÍK), 36. ZEDNÍK (Brashear, Gordon), 51. ZEDNÍK (Ovečkin, Morrisonn), 60. Zubrus (Clark, Morrisson). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:31. Brankári: Kiprusoff - Kölzig. Diváci: 19 289

Toronto - Atlanta 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)
Góly: 10. Tucker (Sundin, T. Kaberle), 11. T. Kaberle (Sundin, McCabe), 11. Tucker (Welwood, Sundin), 57. O´Neill (Stajan) - 9. Kovaľčuk (Havelid), 58. Larsen. Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 22:33. Brankári: Raycroft - Lehtonen. Diváci: 19 285

St. Louis - Anaheim 5:6 po samostatných nájazdoch (1:1, 2:2, 2:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 1. Backman (Čajánek, Tkachuk), 35. Stempniak (McClement, Tkachuk), 37. Wideman (Weight), 55. Tkachuk (Weight, Stempniak), 59. Dvořák (Čajánek, Ručinský) - 12. Moen (O´Donnell, R. Niedermayer), 26. Beauchemin (Selänne, McDonald), 34. Marchant (Shannon, Penner), 43. S. Niedermayer (Pronger, Getzlaf), 44. Penner (Perry), rozhodujúci samostatný nájazd premenil Getzlaf. Vylúčení: 3:9 na 2 min, navyše: Mayers na 5 min, Walker 2x na 5 min - S. Thornton na min, Moen 2x na 5 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:33. Brankári: Sanford - Giguere. Diváci: 8 629

Los Angeles - NY Rangers 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Góly: 6. Sopel (Kopitar, Frolov), 11. Sopel (Conroy, Brown), 22. Frolov (Conroy, Avery), 40. Avery (Armstrong, Kostopoulos) - 38. Shanahan (Ward, Ťutin). Vylúčení: 11:7 na 2 min, navyše R. Blake na 10 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:29. Brankári: Garon - Lundqvist. Diváci: 17 236