Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. októbra 2017

Ženy na materskej aj opatrovatelia budú mať menej povinností voči SPŽeny na materskej, ale aj opatrovatelia budú mať menej administratívnych povinností voči Sociálnej poisťovni (SP). Od 1. januára budúceho roka sa totiž po ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR - Henrich Mišovič
Bratislava 26. októbra (TASR) - Ženy na materskej, ale aj opatrovatelia budú mať menej administratívnych povinností voči Sociálnej poisťovni (SP). Od 1. januára budúceho roka sa totiž po novom už nebudú musieť mamičky hlásiť v SP, keď budú končiť na materskej dovolenke a prechádzať na rodičovskú dovolenku. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú už schválil parlament.


Matky tak budú mať menej byrokratických povinností. Ak sa žena rozhodne ostať na rodičovskej dovolenke, z pohľadu dôchodkového poistenia sa stane poistencom štátu. V súčasnosti sa musí sama s nástupom na rodičovskú dovolenku prihlásiť v SP. Toto sa však zmení. V praxi sa totiž stávalo, že ženy na materskej zabudnú na povinnosť prihlásiť sa do SP, pričom spätne sa tento krok nedal urobiť. Prichádzali tak o dni, ktoré by sa im počítali do dôchodku, a počas ktorých by za ne platil dôchodkové poistenie štát.

Nové zmeny, ktoré prinesie novela zákona o sociálnom poistení sa budú týkať osôb na rodičovskej dovolenke, ale aj tých fyzických osôb, ktoré poberajú peňažný príspevok na opatrovanie, alebo vykonávajú osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím. Ku zmene dôjde dokonca aj u tých osôb, ktoré pred 1. januárom 2018 zabudli podať prihlášku do SP. Tieto novinky v zákone by sa mali dotknúť takmer 163.000 ľudí. Len ľudí starajúcich sa o dieťa do 6 rokov je 138.644. "Od 1. januára 2018 sa ruší táto administratívna povinnosť prihlasovať sa a odhlasovať sa. Štyri kategórie osôb bude na dôchodkové poistenie automaticky evidovať ako poistencov štátu samotná Sociálna poisťovňa," priblížila na štvrtkovom stretnutí s novinármi riaditeľka odboru poistného v SP Andrea Zahoranová. Po novom podklady potrebné na registráciu získa SP od ústredia práce. Nebude evidovať napríklad len tých, o ktorých nedostane údaje, napríklad ľudia, ktorí sa starajú o dieťa do 6 rokov a nemajú nárok na rodičovský príspevok.

Novela zákona prináša aj ďalšie zmeny. Zmenia sa podmienky splátkového kalendára, novela upraví aj odhlasovanie a prihlasovanie zamestnávateľov do registra SP. Od 1. januára 2018 sa zmenia aj podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti. Nárok na dávku bude mať ten, ktorý bol poistený najmenej dva roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnávanie. Podmienky nároku sa tak zjemnia.

Novelou zákona sa od 1. júla budúceho roka zavedie aj odvodová úľava pre pracujúcich dôchodcov, tak ako v súčasnosti platí pre študentov. Dôchodcovia privyrábajúci si na dohodu nebudú platiť poistné, ak príjem z určenej jednej dohody za kalendárny mesiac nepresiahne 200 eur.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sýkora: Od účasti vo voľbách do VÚC záleží kvalita rozhodnutí krajov
<< predchádzajúci článok
V Banskej Štiavnici z vyššieho výberu parkovného opravia ďalšiu cestu