27. marca 2012

Žilina sa aj po remíze udržala na čele, Slovan stráca bod

Súhrn výsledkov dohrávaného 19. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Dukla Banská Bystrica - FC Spartak Trnava 0:3 (0:2) Góly: 13. Michal Gašparík (z pok. kopu), 35. ...

nitra slovan BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov dohrávaného 19. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

Dukla Banská Bystrica - FC Spartak Trnava 0:3 (0:2)

Góly: 13. Michal Gašparík (z pok. kopu), 35. Bicák, 72. Kaufman, ŽK: 12. Gyömbér, 54. Poljovka - 19. Bicák, rozhodovali: Pavlík - R. Sluk, Slyško, 2220 divákov

Banská Bystrica: Belic - M. Turňa, Poljovka, Gyömbér, T. Hučko (62. Rejdovian) - Marek Hlinka - M. Pančík, Považanec (82. B. Ľupták), M. Kuzma (46. Slančík) - M. Matúš, Laksík
Trnava: Kamenár - Habánek, Kaufman, Čvirik, Ľ. Hanzel - R. Procházka (68. Pavelka), Karhan, P. Čarnota, Bicák (46. Mikovič) - M. Vyskočil (83. Ciprys), Michal Gašparík

I. polčas

V Banskej Bystrici sa od úvodu bolo na čo pozerať. Obidva tímy začali útočne, viac príležitostí si však vytvorili domáci. Už v 2. min po akcii Matúša a M. Kuzmu pálil tvrdo z rohu šestnástky Pančík, ale Kamenár bol pozorný.

Trnavčania pohrozili v 7. min z rohu, centroval Karhan a nad brvno poslal loptu hlavou Kaufman. Na opačnej strane o dve minúty neskôr dostal loptu na hlavu Laksík, voľný v pokutovom území mieril do priestoru, kde bol trnavský gólman. Hostia sa často dostávali za obrancov Dukly, sporné ofsajdy rozhodca neodmával.

V 12. min po jednej takejto situácii išiel na domácu bránku Michal Gašparík, zastavil ho Gyömbér, podľa hlavného arbitra Pavlíka nedovolene. Sám Gašparík nariadenú jedenástku premenil - 0:1.

Banskobystričanov inkasovaný gól nerozhádzal a stále sršali aktivitou. V 15. min Laksík našiel v pokutovom území Kuzmu, ktorý z ideálnej pozície prestrelil bránku hostí. Dukla mala prevahu, ale v 25. min darovala po nedorozumení v defenzíve Spartaku lacný roh, z ktorého Gašparík takmer poslal loptu do bránky. Hrozbu v poslednej chvíli odvrátil Pančík. Domácim viazla predovšetkým finálna fáza, Trnava čakala na svoju príležitosť, ktorá prišla v 35. min. Loptu do brejku dostal Bicák a strelou po zemi k ľavej žrdi nedal Belicovi šancu - 0:2. Do polčasovej prestávky sa ešte dostal k dobrej strele v pokutovom území Banskej Bystrice Vyskočil, ale neprekonal Belica.

II. polčas

Po zmene strán sa snažili domáci dosiahnuť kontaktný gól. Prvú možnosť mali v 50. min, keď Pančík zahral štandardku z pravej strany a Hučko hlavičkoval v šestnástke súpera - Kamenár loptu pred čiarou vyboxoval.

Trnavčania sa iba bránili, ale tlak Dukly postrádal šance. Až v 64. min sa striedajúci Slančík dostal k nakopnutej lopte, ale úplne voľný zoči-voči Kamenárovi mieril iba nad brvno. Z vyše dvadsiatich metrov o pár minút zamestnal trnavského brankára dobrou strelou Pančík.

Hostia však vyťažili z minima maximum: v 72. min strelili tretí gól po rohu Karhana a presnej hlavičke Kaufmana. Zápas sa už potom, i keď v slušnom tempe, iba dohrával.

Hlasy:
Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): "Súpera sme postavili na nohy hrubými individuálnymi chybami. Darovali sme mu prvé dva góly a to rozhodlo. Chcem sa divákom ospravedlniť za to, čo sme dnes predviedli. Je mi to ľúto. Mrzia ma najmä veľké individuálne chyby pri prvých dvoch góloch, to neuvidíte ani v krajskom prebore, a tiež nepremenené šance, ktorých sme si vytvorili dosť. Futbal treba hrať za každého stavu, či už je 0:0 alebo 0:2."

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): "Chceli sme po domácej prehre s Nitrou doviesť domov z Banskej Bystrice tri body. Navyše, hrali sme proti súperovi, ktorý nás vyradil zo Slovnaft Cupu, takže sme mali dvojitú motiváciu. Videli sme zápas, v ktorom sme mali lepšie brejkové situácie, ale hru v určitej fáze diktoval súper. V prvom polčase sme o našom úspechu rozhodli dvoma gólmi, najmä ten druhý presný zásah nás upokojil. Do druhého polčasu sme však nevstúpili optimálne. Súper nás už nepúšťal do brejkov a nedostávali sme sa ani k prečísleniu. Boli sme prakticky pod tlakom, no v jednej situácii nás podržal brankár Kamenár. Prežili sme to a dali sme ďalší upokojujúci gól. Potom si už hráči zápas ustrážili."

FC Nitra - ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

Gól: 89. Grendel, ŽK: 36. Čirik, 38. Martin Tóth, 54. Kaspřák, 90. Kaspřák - 40. Grendel, 56. O. Smetana, ČK: 48. Ľ. Kolár, 58. Čirik - 48. Had, rozhodovali: Samotný - E. Weiss, Súkeníková, 1659 divákov

Nitra: L. Hroššo - Kaspřák, Harbuľák, Martin Tóth, Čirik - Šimončič - Boszorád, Seydouba Soumah, V. Gajdoš (79. Šimonek), Cleber (28. Ľ. Kolár) - Kroupa
Slovan: Putnocký - Bagayoko, Jánošík, Had, R. Konečný (69. Kolčák) - Kopúnek - Grendel (90. Szarka), Halenár, Kladrubský, K. Mészáros - O. Smetana (74. Šebo)

I. polčas

Nitrania nastúpili proti favorizovanému súperovi bez rešpektu.

V 6. min našiel Soumah z rohového kopu Šimončiča, ten však prehodil Putnockého bránku. O štyri minúty neskôr strelu Gajdoša z 25 metrov tečovala obrana hostí. Slovanisti sa dostali pred bránku Nitry až po štvrťhodine hry, no neboli úspešní.

Gólovú šancu si vypracovali až po polhodine hry, keď Halenárov center predlžil Smetana na K. Mészárosa, po ktorého hlavičke bravúrne vytlačil loptu mimo bránky Hroššo. Nitriansky gólman dobre zakročil aj v 38. min, keď po centri Konečného nebezpečne hlavičkoval Jánošík.

V závere prvého polčasu mali blízko ku gólu domáci: Kolár ideálne prihral Boszorádovi, ale ten z desiatich metrov prestrelil. Krátko nato Kladrubského šancu zlikvidoval Hroššo.

Hlasy:
Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): "Proti kvalitnému súperovi sme odohrali dobrý zápas. Vytvorili sme si šance i tlak a myslím si, že toto stretnutie si zaslúžilo remízu. Nie som spokojný s výsledkom, ale určite ma tešia výkony hráčov."

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana Bratislava): "Bol to veľmi náročný zápas pre obidve strany. V prvom polčase sme mali dobré šance, no po pretsávke sme prišli o hráča a tlak Nitry bol prirodzený. Napokon rozhodol gól v závere. Pre nás sú to tri zlaté body, ktoré si odvážame z ťažkej nitrianskej pôdy."

II. polčas

Hneď po zmene strán skúšal šťastie spoza hranice pokutového uzemia Šimončič, ale jeho strela bola zblokovaná.

Nitrania v útočnej akcii pokračovali, na Kaspřákov prízemný center však nikto nedočiahol a po Soumahovou prieniku zasiahol Putnocký.

V 67. min po prihrávke Soumaha prestrelil bránku hostí Boszorád a o tri minúty skončil rovnako Gajdoš po spolupráci Kolára a Kroupom.

V 77. min sa do dobrej pozície dostal Halenár, jeho strelu však obrana Nitry zblokovala. Onedlho našiel kapitán hostí Kladrubský striedajúceho Šeba, ale ten prestrelil. V 89. min rozhodca Samotný nariadil trestný kop a po Halenárovej strele tečoval loptu do siete Grendel - 0:1.

MFK Ružomberok - FK Senica 0:1 (0:0)

Gól: 77. Wijlaars, ŽK: 42. Skalák - 15. Diarrassouba, 79. Jaroslav Diviš, 18. Štepanovský, ČK: 33. Štepanovský (Senica) po druhej žltej karte, rozhodovali: Leško - Brendza, Jenčura, 1520 divákov

Ružomberok: Zich - P. Maslo (82. M. Poliaček), Nosek, Greššák, J. Chovanec - Lásik - Skalák, Hoferica (57. Serečin), Ďubek - Markovič (64. Š. Pekár), Masaryk
Senica: P. Bolek - Štepanovský, P. Pavlík, Gorosito, Pedro Leal - Križko - Jaroslav Diviš, Wijlaars, M. Ďurica (74. Kalabiška) - T. Kóňa - Diarrassouba (46. R. Blackburn, 90.+ Hošek)

I. polčas

Ilustračné foto: SITA/Eduard JurovatýDomáci hráči začali aktívnejšie. V 7. min vnikol do senického pokutového územia Masaryk, ale jeho strelu zblízka brankár hostí Bolek kryl.

Fázy bez šancí preťala potom až 21. minúta a v nej prekvapujúca strela Martina Ďuricu z 20 metrov, ktorú vyrazil domáci gólman Zich. Krátko nato "zabehol" za ružomberskú obranu agilný Diarrassouba, no Zich bol opäť pozorný.

Ten istý hráč sa po prvej príležitosti ocitol v šanci aj vzápätí, v rozhodujúcom momente mu však excelentným spôsobom zobral loptu Nosek. Od 20. min hrali Seničania len s desiatimi hráčmi, keď Štepanovský uvidel druhú žltú kartu a automaticky aj červenú. Až do konca prvého polčasu sa pod Čebraťom už nič dôležité neudialo.

II. polčas

Aj úvod druhého dejstva patril Ružomberčanom, ktorí sa snažili nájsť dieru v pevnej obrane súpera. V 59. min striedajúci Serečin našiel centrom Pavlíka, ktorého strelu z voleja Bolek s námahou vytlačil na brvno. Potom sa prakticky stále hralo na polovici Senice, domáci sa však nedostali ani k náznaku šance. V 72. min mohol všetko zmeniť striedajúci Štefan Pekár, Bolek však jeho gólovú strelu stihol vyraziť nohou.

O tri minúty neskôr prišiel blesk z čistého neba na strane hostí. Blackburn prenikol po pravej strane, nasledoval center na Wijlaarsa a proti jeho umiestnenej strele v 77. min bol Zich bezmocný - 0:1. Záverečný tlak Liptákov bol už len platonický a hostia ich pokusy s prehľadom eliminovali.

FC ViOn Zlaté Moravce - MŠK Žilina 1:1 (0:1)

Góly: 87. Martin Luhový - 10. Pich, ŽK: 17. Pavol Majerník, 50. M. Hruška, 63. Pavlenda - 82. Piaček, 84. Barčík, 89. Pečovský, rozhodovali: Trutz - Benko, T. Somoláni, 1499 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Peter Farkaš (76. M. Husár), Pavol Majerník, Chren - M. Pavlovič - Candrák, Babic (67. Martin Luhový), M. Hruška, Orávik - Hodek (76. Ľ. Bernáth)
Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Akakpo, Ricardo Nunes - Pečovský - Deza (63. S. Angelovič), Škriniar (90. J. Mihálik), Barčík, Pich - J. Novák (63. T. Majtán)

I. polčas

Ilustračné foto: SITA/Martin HavranIlustračné foto: SITA/Martin Havran

Líder corgoňligového pelotónu vstúpil do stretnutia sebavedome. Na úvodný gól sa čakalo do 10. min, keď Deza poslal prudký prízemný center do pokutového územia, Pich sa dokázal uvoľniť medzi tromi obrancami a nekompromisnou strelou k žrdi nedal Kuciakovi šancu - 0:1.

V 18. min Ján Novák z priameho voľného kopu trafil len brvno bránky Zlatých Moraviec. Domáci sa dostali k zakončeniu v 24. min, keď Hodek priťukol Candrákovi, jeho strelu v poslednej chvíli odvrátil Nunes na rohový kop.

Po polhodine hry pokúšal šťastenu Peter Farkaš, ale jeho prudká strela z 25 metrov preletela ponad Krnačovu bránku. Záverečné minúty prvého dejstva priniesli vzruch na oboch strabnách. Najskôr Orávikova strela spoza šestnástky mierila tesne mimo, na opačnej strane si s pokusom Mabouku poradil Kuciak.

II. polčas

Úvodné minúty druhého dejstva sa niesli v znamení hernej aktivity FC ViOn. V 46. min napriahol z hranice šestnástky Babic, ale stopér Akakpo odvrátil na roh. Vyrovnanie mal na kopačke v 58. min Hodek, ktorého v dobrej pozícii v poslednej chvíli zablokoval Piaček. V 70. min Barčík vycvičil dvoch obrancov, spätnou prihrávkou vyzval ku strele Picha, ten mieril iba do Farkaša.

V 77. min si vymenil loptu Majtán s Pichom, aby následnú jedovatú strelu Majtána vytesnil Kuciak na roh. V nervóznom závere sa domáci snažili o vyrovnanie, ale žilinská defenzíva stála dlho na pevných nohách.

Prišla však 87. minúta, Husár poslal prudký center do malého vápna a ďaleí striedajúci hráč Martin Luhový zblízka vyrovnal. V nadstavenom čase vyhlavičkoval Akakpovu strelu z bránkovej čiary Husár a v samom závere Candrákov nájazd v poslednej chvíli ratoval Mabouka.

Hlasy:

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Na tomto teréne sa len ťažko dalo kombionovať. Po inkasovanom góle sme sa niečo snažili urobiť s výsledkom. Našťastie sa nám to aj v samom závere podarilo."

Ľuboš Nosický (tréner Žiliny): "Dnes sme videli zaujímavý zápas. Prvý polčas bol hore-dole, my sme dali vedúci gól. Druhý polčas súper pritlačil a na konci stretnutia sme inkasovali. Je škoda, že vyrovnavajúci gól prišiel až v závere."

DAC 1904 Dunajská Streda - 1. FC Tatran Prešov 0:0

ŽK: 24. Laštovka, 53. Kabele, 88. Csölle - 68. V. Macko, 80. Krajník, rozhodovali: Kráľovič - Mókoš, Tomčík, 1242 divákov

Dunajská Streda: P. Kučera - Nikolič, Marcin, Huber, Laštovka - Boya - Kabele (80. Kordič), Tchami, Lénárth (60. Hözl), Matůš (70. Csölle) - Delarge
Prešov: Jakub Diviš - Kolbas, Piter-Bučko, Krajník, P. Petráš (8. P. Katona) - Papaj (76. Heidenreich), P. Lipták, L. Štetina, V. Macko - Guba (90.+ Beglaryan), Zošák

I. polčas

Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský
Dôležitý zápas o záchranu domáci, už pod vedením nového hlavného trénera Wernera Loranta, začali náporom, ale chýbala presnosť vo finálnej fáze.

Po úvodnej štvrťhodine sa hra vyrovnala, ruch pred bránkami však dlho neprichádzal. Ako-tak zaujali len blokované strely Lénártha na jednej a Papaja na druhej strane.

Prvý potlesk zaznel v 20. min, keď peknú domácu akciu zakončil slabou strelou do Divišovho náručia aktívny Lénárth. Na konci prvej polhodiny takmer zahorelo na opačnej strane. Guba sa po Papajovom vysunutí zbavil Laštovku aj Hubera, ale Kučeru neprekonal ani na dva razy. Vzápätí si hľadal streleckú pozíciu Delarge a Krajník si odkopom takmer strelil vlastný gól.

V 35. min Papajov nepríjemný pokus domáci gólman Kučera s námahou vyrazil na roh. O minútu neskôr Delarge pekne unikol, prihral Lénárthovi, ale ten z hranice 16-tky technickou strelou namieril tesne nad. Naďalej sa hralo hore-dole a peknú kombináciu ukázali Prešovčania Katona s Kolbasom, po ktorom Lénárth tečoval loptu na vlastnú bránku a Kučera pohotovo vyrazil spod brvna na rohový kop.

II. polčas

V druhom polčase futbalová krása ustúpila tlaku bodov. Proti futbalovejším hosťom domáci vytiahli bojovnosť, ale gólových šancí bolo pramálo. Ukázalo sa, prečo sa obaja súperi nachádajú na spodku tabuľky. V 65. min mohli domáci prevziať vedenie, keď Tchami milimetrovým pasom vysunul Delarga, ten prvým dotykom obohral Diviša, ale Štetina mu v poslednej chvíli odkopol loptu.

V ďalšom priebehu sa hráči DAC pokúšali presadiť centrami do šestnástky, Hözl však po Kabeleho rohu hlavičkoval kúsok nad brvno, kým Huber v podobnej situácií namieril do Divišovho náručia.

Pri záverečnom zúfalom tlaku domácich sa napokon stal hrdinom ich brankár Kučera, ktorý sa najskôr vyznamenal pri Katonovom pokuse a svoj tím podržal aj v 89. min, keď bol úspešný zoči-voči Heidenreichovi. Bola to prvá remíza DAC-u, čím zmizla aj posledná nula v tabuľke Corgoň ligy a zároveň zostal zachovaný štvorbodový tabuľkový odstup medzi súpermi.

Hlasy:
Krisztián Németh (asistent trénera DAC-u): "Bol to zápas o jednom góle, ale nepodarilo sa ho streliť ani nám, ani súperovi. Stratili sme dva body, ktoré nám môžu chýbať, ale aj nemusia. Musíme sa ďalej zlepšovať a dobre pripraviť na ďalší zápas s Banskou Bystricou."

Sergij Kovalec (trébner Prešova): "Dnes to bol dobrý zápas, plný emócií a šancí na oboch stranách. Som spokojný s hrou svojich hráčov, dali do toho srdce. Dunajská Streda hrala dobre, má skúseného trénera a pre nás je remíza dobrá. Chýbala nám presnosť vo finálnej fáze, čo je pochopiteľné, keď sú hráči pod psychickým tlakom."