Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. októbra 2015

Žilinský literárny festival ponúka viac ako 30 kultúrnych podujatíViac ako 30 kultúrnych podujatí ponúka do 12. októbra na rôznych miestach Žiliny 12. ročník medzinárodného festivalu literatúry a kultúry Žilinský ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Adriána Antošková
Žilina 5. októbra (TASR) – Viac ako 30 kultúrnych podujatí ponúka do 12. októbra na rôznych miestach Žiliny 12. ročník medzinárodného festivalu literatúry a kultúry Žilinský literárny festival 2015, ktorý sa dnes začal na pôde žilinského kníhkupectva Artforum. Témou festivalu je VITA – VETA – VATA.


"Pre nás vita je život, čiže bude to o živote. Veta je nástroj, ktorým komunikujeme a je to aj niečo, čím vytvárame svet umenia a kultúry. Vata, to sme poňali ako niečo, čo je balastom. Balastom v umení, balastom v kultúre a balastom aj v živote. Čo treba dať preč, aby sme uvideli podstatu," povedal dramaturg ŽLF Peter Ničík.

Súčasťou otvorenia festivalu bolo uvedenie audioknihy "Traja bratia" do života tromi bratmi – riaditeľom ŽLF Jánom Ničíkom, dramaturgom ŽLF Petrom Ničíkom a Michalom Novinským, ktorý je spoluautorom hudby k rovnomennému filmu Traja bratia režiséra Jana Svěráka a scenáristu Zdeňka Svěráka. Tí sa prihovorili účastníkom festivalu prostredníctvom videopozdravu.

"Vetou sa začína každý príbeh, lebo slovo bolo na začiatku. Ale až vetou sa začala naozaj nejaká akcia, dej. Čiže z viet je poskladaný príbeh nášho sveta. Tam je základ rozprávania, to ma fascinuje,“ zhodnotil myšlienku festivalu spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý po otvorení diskutoval v Nadácii Polis s rakúskym spisovateľom Constantinom Göttfertom o odsune Nemcov z nášho územia.

Dramaturg ŽLF doplnil, že medzinárodný festival literatúry a kultúry tvoria čítačky, stretnutia, literárne programy, koncerty, výstavy, filmy, divadelné predstavenia, krsty kníh, tvorivé dielne, súťaže, literárne a divadelné improvizácie, besedy so spisovateľmi na stredných školách a Žilinskej univerzite. "Tento rok prijali pozvanie napríklad Pavel Vilikovský, Ján Štrasser, Martin C. Putna, Dado Nagy, Juraj Kušnierik, Pavol Demeš, Jana Kirschner, Robert Roth či Tornado Lue," uviedol Peter Ničík.

Súčasťou programovej ponuky sú podľa neho okrem iných podujatia Stredoškolskí profesori čítajú svojich obľúbených básnikov a spisovateľov, Kníhkupecká noc, Spomienka na Petra Pišťanka, Malý knižný trh, Scénické čítanie z tvorby Nicka Cavea či hudobno-literárny program Život skrytý do slov. Ďalej Študentská debata podľa pravidiel Slovenskej debatnej ligy, debaty na témy: Čo je dôležité v umení, v špajze a v živote a čo je len taký balast. O ruskej duši a ruskej literatúre, Utečenci, O odsune Nemcov z nášho územia, Slávne vety - výstava v autobusoch a trolejbusoch MHD či vyhodnotenie literárnej súťaže O dúhovú lampu z krajiny Zázračno, uzatvoril Peter Ničík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vtipné video: Vydržíte sa nesmiať?
<< predchádzajúci článok
Porota Krištáľového krídla 2015 sa zišla na prvom stretnutí