Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2010

Žitnému zrušili odsudzujúci rozsudokSenát Krajského súdu v Bratislave dnes na neverejnom zasadnutí o odvolaniach zrušil rozsudok, ktorým Okresný súd v Malackách 7. júna odsúdil bývalého televízneho moderátora ...Zdieľať
zitny Foto: SITA

BRATISLAVA 21. októbra  - Senát Krajského súdu v Bratislave dnes na neverejnom zasadnutí o odvolaniach zrušil rozsudok, ktorým Okresný súd v Malackách 7. júna odsúdil bývalého televízneho moderátora Rastislava Žitného na dva a pol roka nepodmienečne. Súd ho vtedy uznal za vinného zo smrti päťročného Tomáška Žilavého pri autonehode v júli 2008 za Rohožníkom, ale verdikt nenadobudol právoplatnosť a teraz sa prípad vráti prvostupňovému súdu, aby opätovne konal a rozhodol. "Dôvodom rozhodnutia odvolacieho súdu je, že zistil vo veci procesné pochybenia. Odvolací súd taktiež považuje za potrebné zopakovať súdom 1. stupňa niektoré vykonané dôkazy, ako aj potrebu vykonania ďalších dôkazov," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Rastislav Žitný pôvodne dostal trestným rozkazom rovnako dva a pol roka väzenia a zákaz činnosti vedenia vozidla na päť rokov. Jeho obhajca však proti rozhodnutiu podal odpor, sudca preto nariadil pojednávanie.

Bývalý moderátor Rastislav Žitný pri nehode v júli 2008 za Rohožníkom, pri ktorej zomrel päťročný chlapec, prekročil maximálnu povolenú rýchlosť. Počas pojednávania v apríli to potvrdili súdni znalci. Podľa znaleckého posudku Antona Guštaru išiel Rastislav Žitný na svojom Audi pred nehodou rýchlosťou 142 km/h, podľa znalca obhajoby Jána Borloka 121 km/h. Zákruta, v ktorej sa nehoda stala, sa podľa prvého znalca dala teoreticky prejsť v rýchlosti 124 km/h, podľa druhého v rýchlosti 126 km/h. Riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline Gustáv Kasanický potvrdil, že oba posudky považuje z pohľadu metodiky meraní za prijateľné. Posudok znalca Borloka však podľa neho nie je komplexný a rýchlosť pri nehode mohla byť o niečo vyššia. V rámci intervalu 115 až 127 km/h, ktorý Borlok uviedol, by Kasanický posunul hornú hranicu rýchlosti na 130 km/h. Znalci rozdielnosť rýchlosti odôvodnili odchýlkami v spomalení, ktoré udávali do vzorcov a ďalšími technickými detailmi. Znalec prokuratúry Guštara spresnil, že podľa jeho prepočtov Rastislav Ž. do dieťaťa narazil v rýchlosti 103 km/h a do stromu narazilo vozidlo v rýchlosti 78 km/h. Borlok rýchlosť nárazu do cyklistov neuvádza, do stromu podľa neho audi narazilo v rýchlosti 73 km/h. Obaja znalci sa zhodli, že príčinou nehody bola neprimeraná rýchlosť. Guštara si myslí, že obžalovaný by pre vysokú rýchlosť havaroval tak či tak, aj keby v zákrute nešli cyklisti. Skupinka na bicykloch podľa neho neporušila dopravné predpisy, šla technicky správne asi meter od kraja cesty. Zabrániť nehode pre krátkosť času cyklisti nemohli, vyjadril sa Guštara. Brzdná dráha auta dosiahla 56,3 metra, okrem protiblokovacieho systému ABS, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies v prípade brzdenia, stopy na ceste poukazujú aj na reakciu elektronického stabilizačného systému ESP, ktorý predchádza šmyku vozidla.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bývalý moderátor Rastislav Ž. dostal 2,5 roka (11. 1. 2010)
 Žitný po 166 dňoch od nehody vypovedal (18. 12. 2008)
 Informácie o nehode moderátora R. Žitného sú nepravdivé a zavádzajúce (14. 11. 2008)
 Moderátora dnes vypočula polícia, nebol však schopný vypovedať (12. 11. 2008)nasledujúci článok >>
Hlavné svetové meny sú v zásade v rovnováhe
<< predchádzajúci článok
MIHÁL: Do 2. piliera ide len každý desiaty mladý