Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

27. marca 2011

Živá krížová cesta na Veľký piatok v centre PrešovaŽivú krížovú cestu predvedú na Veľký piatok 22. apríla v centre Prešova dobrovoľníci z farnosti Nižná Šebastová. Dramatizáciu udalosti Veľkej noci - ukrižovania Ježiša Krista - ...Zdieľať
jezis Foto: SITA/APPREŠOV 27. marca (WEBNOVINY) – Živú krížovú cestu predvedú na Veľký piatok 22. apríla v centre Prešova dobrovoľníci z farnosti Nižná Šebastová. Dramatizáciu udalosti Veľkej noci - ukrižovania Ježiša Krista - prezentovali v centre Prešova už vlani a príbeh v ich podaní sa stretol s veľkou odozvou. Pôvodne táto živá krížová cesta mala premiéru pred štyrmi rokmi v mestskej časti Nižná Šebastová, kde ju uviedli dva roky po sebe. Iniciátorom dramatickej podoby príbehu Veľkej noci bol miestny farár Peter Gombita.


Scény z posledných dní života Ježiša Krista naštudovala s približne 70 dobrovoľníkmi Martina Baňasová. K domácim veriacim tento rok pribudne asi desať bezdomovcov z košického útulku, ktorý prevádzkuje nezisková organizácia Oáza nádej pre nový život. Aktéri krížovej cesty vnímajú svoju účasť na tomto vystúpení ako spôsob novodobej evanjelizácie. Na tvorbe textov sa spolupodieľali všetci účinkujúci, príbeh sa z roka na rok obohacoval o ďalšie postavy a získaval tak aj na emotívnej sile.

Kostýmy si vyrobili dobrovoľníci svojpomocne. Hlavnú postavu Ježiša Krista zverili rovnako ako pred rokom Marekovi Marcinovi. Matku Máriu si opätovne zahrá Janka Reváková. Ako uviedla pre agentúru SITA vedúca oddelenia kultúry a športu Mestského úradu v Prešove Mária Putnocká, krížová cesta sa začne Pilátovým súdom pred mestskou radnicou o 10:00, odkiaľ sa Ježiš s odsúdenými zločincami a sprievodom vydá na svoju potupnú cestu.

Na pleci ponesie drevený kríž vysoký asi dva a pol metra. Sprievod sa vydá po Hlavnej ulici, kde absolvujú známe zastavenia pri Šimonovi a Veronike. Cieľom odsúdencov bude Záhrada umenia, kde sa odohrá dramatická scéna - ukrižovanie Krista. Jeho telo uviažu na kríž. Potom ho položia do pripraveného hrobu. Vlani sa na živej krížovej ceste v Prešove zúčastnilo okolo 4 000 divákov.

Veriaci z Nižnej Šebastovej vo svojej farnosti predvedú v tomto roku tri živé vstupy súvisiace s Veľkou nocou. Prvým bude Kvetná nedeľa, druhým vstupom bude posledná večera a priamo v kostole predvedú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KÓREA: Juh repatrioval 27 Severokórejčanov
<< predchádzajúci článok
Z domu v Košiciach ukradol trezor so zbraňami