Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. októbra 2018

Život katolíckeho kňaza Andreja Hlinku mapuje nový dokumentárny filmAndrej Hlinka, archívna snímka.Zdieľať
Andrej Hlinka, archívna snímka. Foto: TASR/archív
Ružomberok 19. októbra (TASR) – Náčrt života katolíckeho kňaza a rodáka z Černovej Andreja Hlinku (1864-1938) so zameraním na jeho osobnú a kňazskú identitu prinesie na konci októbra nový dokumentárny film Hlinka. Snímka vznikla v koprodukcii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a ružomberskej filmovej spoločnosti MOOVI pri príležitosti 80 rokov od úmrtia tejto vedúcej osobnosti slovenského národného hnutia a storočnice vzniku Československej republiky.


Režisérom filmu, ktorý sa podpísal aj pod jeho scenár, je mladý filmár Matúš Demko. „Osobnosť Andreja Hlinku, jeho politické aktivity, ale neskôr aj zneužitie jeho mena po smrti sú veľmi rozsiahle témy. Boli sme limitovaní časom, preto sme sa zamerali viac na jeho samotný život – aký bol človek, kňaz, a tiež približujeme aj jeho aktivity v Ružomberku, kde bol 33 rokov farárom. Cenné sú výpovede posledných žijúcich pamätníkov," uviedol.

Kameru a strih zabezpečili ružomberskí tvorcovia Jakub Krška a Šimon Klačko. Originálnu hudbu pre film Hlinka skomponoval Ján Zborovjan.

Premiéra snímky sa uskutoční v utorok 30. októbra na Dvojke v hlavnom vysielacom čase – symbolicky na sté výročie Deklarácie slovenského národa, ku ktorej sa pripojil aj hlavný hrdina novovzniknutého filmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Druhý deň Fashion LIVE! priniesol pestré prehliadky slovenských aj českých dizajnérov. O záver večera sa opäť postarala excelentná módna show Borisa Hanečku
<< predchádzajúci článok
V SNG ukončia výstavu tvorby E. Fillu a Ľ. Fullu nedeľnou finisážou

Život katolíckeho kňaza Andreja Hlinku mapuje nový dokumentárny film - diskusné fórum čitateľov