21. augusta 2015

Životný zápas Róberta Maka: Takýto duel som ešte neabsolvoval

lovenský útočník PAOK Solún Robert Mak (vpravo) a hráč Kodane Patrick Da Silva v súboji o loptu v prvom zápase play off Európskej ligy PAOK Solún - Brönby IF Kodaň v Solúne 20. augusta 2015. Foto: TASR/AP
Solún 21. augusta (TASR) - Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak zažil vo štvrtok svoj životný zápas. V úvodnom dueli play off Európskej ligy 2015/16 sa hetrikom podieľal na hladkom triumfe PAOK Solún na domácej pôde nad Bröndby Kodaň (5:0), pričom prsty mal aj vo zvyšných dvoch góloch gréckeho tímu.

Dvadsaťštyriročný Mak, hrajúci tentoraz na poste útočníka, sa prvýkrát strelecky presadil v 17. minúte, keď dostal prihrávku do šestnástky, zbavil sa brániaceho hráča a presnou strelou k bližšej žrdi otvoril skóre. Ďalšie dva góly si nechal na záver stretnutia. V 80. minúte dostal dlhú loptu do behu a niekoľko desiatok metrov dlhý šprint zakončil presnou strelou. Hetrik skompletizoval už o dve minúty neskôr po podobnej akcii, no tentoraz si položil brankára blafákom a loptu doklepol do prázdnej siete. Tretí zápis oslávil vyzlečením si dresu, za čo ho rozhodca potrestal žltou kartou.

Mak prihral aj na zvyšné dva góly domácich, takže prsty mal vo všetkých piatich zásahoch PAOK. "Bol to môj životný zápas. Takýto duel som ešte vo svojej kariére neabsolvoval. Som veľmi šťastný," uviedol po stretnutí pre svoju oficiálnu webstránku.

Ofenzívny univerzál bol vo štvrtok na nezastavenie. "Pod vedením trénera Tudora hráme novým systémom, ktorý mi sedí. Vrátil som sa do útoku. Na pozíciu, na ktorej sa cítim najlepšie," pokračoval Mak, ktorý v zápase ukázal rýchlosť, predvídavosť, presnosť, dravosť aj tímovosť. Mohol dať aj štvrtý gól, no penaltu prenechal spoluhráčovi Kacemu, ktorý ju premenil. "Bol smutný, lebo predtým jeho strela z priameho kopu skončila iba na tyčke. Chcel som, aby mal radosť po góle," vysvetlil slovenský reprezentant.

Najmä vďaka nemu je PAOK už jednou nohou v skupine Európskej ligy. "Výsledok 5:0 je fantastický. Sme veľmi blízko, aby sme dosiahli náš prvý cieľ - postup do skupinovej fázy Európskej ligy. Čaká náš náročný program, lebo v nedeľu sa začína grécka liga a potom pôjdeme na odvetu do Dánska," dodal Mak, ktorému fanúšikovia po záverečnom hvizde pripravili veľké ovácie a dlhé minúty ho oslavovali.