18. januára 2008

ZJ. LYŽOVANIE-SP: Büchelov triumf a historický zápis

Víťazom štvrtého super G Svetového pohára mužov 2007/2008 v alpskom lyžovaní v rakúskom Kitzbüheli sa stal Marco Büchel z Lichtenštajnska - súhrn

Víťazom piatkového štvrtého super G Svetového pohára mužov 2007/2008 v alpskom lyžovaní v rakúskom Kitzbüheli, ktorý bol prvým podujatím 68. ročníka slávneho Hahnenkammu, sa stal Marco Büchel z Lichtenštajnska. Bývalý vicemajster sveta v obrovskom slalome (Vail ´99) sa vo veku 36 rokov, 2 mesiace a 14 dní zapísal do histórie ako najstarší víťaz pretekov Svetového pohára. Büchel triumfoval na 2260-metrovej zjazdovke Streifalm s prevýšením 526 m s náskokom 16 stotín pred Rakúšanom Hermannom Maierom, ktorý má zo siedmich štartov v super G v Kitzbüheli senzačnú bilanciu: päťkrát vyhral a dvakrát skončil druhý. O tretiu priečku sa v piatok podelili Švajčiar Didier Cuche s ďalším rakúskym zjazdárom Mariom Scheiberom. Líder celkového poradia Svetového pohára Rakúšan Benjamin Raich si 7. miestom upevnil svoju pozíciu so 726 bodmi, Cuche je s 244 bodmi naďalej najlepší v hodnotení super G. Senzáciou bola šiesta priečka Kanaďana Robbieho Dixona, ktorý so štartovým číslom 43 vôbec po prvý raz v kariére bodoval vo Svetovom pohári. Do TOP 10 sa nečakane vklínil aj Američan Sullivan s číslom 52.

"V cieli som bol neuveriteľne nervózny, predovšetkým pred Hermannovou jazdou. Aj keď dnes so mnou prehral, skladám mu za výkon kompliment. Na zjazdovke ako Streif rozhodujú najmä skúsenosti. Prežívam najšťastnejší deň svojej športovej kariéry," povedal Marco Büchel, pre ktorého to bolo štvrté víťazstvo v pretekoch SP v kariére a druhé v super G. Za piatkový triumf zinkasoval 50 000 eur.
Pre 35-ročného Hermanna Maiera bola druhá priečka najlepším umiestnením v sezóne. Jeho doterajším maximom bolo 8. miesto, pričom na stupni víťazov stál naposledy v decembri 2006. "Bola to dobrá jazda, som naozaj veľmi, ale veľmi spokojný. Super G v Kitzbüheli mám jednoducho veľmi rád, absolvoval som ho ako vždy s radosťou. Najmä stredná časť trate je prekrásna," tvrdil dvojnásobný olympijský víťaz z Nagana 1998.

Výsledky:

Muži - super G: 1. Marco Büchel (Licht.) 1:15,44 min, 2. Hermann Maier (Rak.) +0,16, 3. Mario Scheiber (Rak.) a Didier Cuche (Švajč.) obaja +0,33, 5. John Kucera (Kan.) +0,43, 6. Robbie Dixon (Kan.) +0,49, 7. Benjamin Raich (Rak.) +0,59, 8. Christof Innerhofer (Tal.) +0,65, 9. Peter Fill (Tal.) +0,72, 10. Marco Sullivan (USA) + 0,73.

Celkové poradie vo SP (po 21 pretekoch): 1. Benjamin Raich (Rak.) 726 bodov, 2. Didier Cuche (Švajč.) 665, 3. Bode Miller (USA) 633, 4. Daniel Albrecht (Švajč.) 572, 5. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 456, 6. Ted Ligety (USA) 440, 7. Manfred Moelgg (Tal.) 432, 8. Kalle Palander (Fín.) 360, 9. Michael Walchhofer (Rak.) 352, 10. Didier Defago (Švajč.) 329.

Poradie v super G (po 4 pretekoch): 1. Didier Cuche (Švajč.) 244, 2. Benjamin Raich (Rak.) 197, 3. Mario Scheiber (Rak.) 176, 4. Marco Büchel (Licht.) 174, 5. Hannes Reichelt (Rak.) 145, 6. Hermann Maier (Rak.) 139, 7. Christoph Gruber (Rak.) 125, 8. Erik Guay (Kan.) 114, 9. John Kucera (Kan.) 111, 10. Bode Miller (USA) 109.