03. septembra 2006

Zlato aj bez Paua Gasola prekvapujúco do Španielska

Basketbalisti Španielska získali titul majstrov sveta, keď vo finále v japonskej Saitame zdolali prekvapujúco hladko aj bez svojej najväčšej hviezdy pivota Paua Gasola úradujúcich majstrov Európy ...

SAITAMA 3. septembra (WEBNOVINY) - Basketbalisti Španielska získali titul majstrov sveta, keď vo finále v japonskej Saitame zdolali prekvapujúco hladko aj bez svojej najväčšej hviezdy pivota Paua Gasola úradujúcich majstrov Európy Grékov 70:47 (43:23). Už tretí titul v rade sa sťahuje na starý kontinent, keď uplynulé dva turnaje vyhrali basketbalisti bývalej Juhoslávie resp. Srbska a Čiernej Hory. Španielsko ostalo jediným nezdolaným tímom na šampionáte a okrem deväťzápasovej šnúry víťazstiev na japonských palubovkách ich nedokázal nikto zdolať ani v príprave. K zisku historického zlata ich tak priviedlo osemnásť víťazstiev v rade. "Je to fantastický úspech. Do zápasu sme vstúpili s väčším srdcom a aj preto sme sa stali majstrami sveta," povedal tréner basketbalistov z Pyrenejského polostrova Pepu Hernandez. Španielsko sa stalo po domácej Číne druhým známym účastníkom olympijských hier v roku 2008 v Pekingu. Tímový duch španielskeho tímu sa ukázal už pred zápasom, keď hráči nastúpili na rozcvičku v tričkách s nápisom "Pau hrá tiež".

Grécko, ktoré odohralo celý turnaj bez jediného hráča NBA, prehralo po prvý raz až vo finále. Pokiaľ v semifinále s Američanmi nastrieľali Gréci 101 bodov a od druhej štvrtiny premenili viac ako sedemdesiat percent streleckých pokusov, vo finálovom zápase ich sklamala práve streľba. "Mali sme za sebou náročný zápas proti USA a navyše sme boli pred finále príliš nervózni. Európske finále ma však veľmi potešilo. Ukázalo úroveň basketbalu u nás," nechal sa počuť tréner strieborného mužstva Panagiotis Yannakis.
Pri neúčasti najlepšieho hráča Memphis Grizzlies Paua Gasola, ktorý si v záverečnej minúte semifinále proti Argentíne podvrtol členok, prevzali líderské opraty člen základnej päťky Európskej ligy a najužitočnejší hráč španielskej ACB Juan-Carlos Navarro a najužitočnejší hráč španielskeho play off Jorge Garbajosa. Obaja nastrieľali po 20 bodov a v rozhodujúcich momentoch podržali svoj tím. "Hrali sme jeden za druhého. Každý odviedol neuveriteľný výkon," komentoval Garbajosa prestupujúci do Toronta. Favorizovaní Gréci viedli iba v úvode zápase, ale na prelome prvej a druhej štvrtiny sa im prestalo dariť a s pribúdajúcim časom zvyšoval ich finálový súper vedenie až na 28 bodov. Gasola nahradil v základnej päťke Filip Reyes, ktorý v prvom polčase nastrieľal 10 bodov, čo je iba o jeden menej ako v doterajšom priebehu turnaja dokopy. Skvelé minúty predviedol aj mladší brat Pau Gasola Marc, ktorý zažiaril najmä v defenzíve. "Hra Španielov ma prekvapila, pretože doposiaľ sa všetko točilo iba okolo Paua Gasola. Vo finále však ukázali, že majú naviac. Hrali vynikajúco v obrane a ukázali, že majú najlepší tím na svete. Aj striebro je pre nás skvelým úspechom," dodal Grék Kostas Tsartsaris.
Mladý tím Litvy obsadil na basketbalových MS konečnú siedmu priečku, keď zdolal Nemecko 77:62, ktoré skončilo napokon ôsme. Litovčania mali vynikajúci vstup do zápasu a v prvej štvrtine sa im podarilo vypracovať viac ako desaťbodové vedenie. Nemci spoliehajúci sa tradične na hviezdu Dallas Mavericks Dirka Nowitzského (18 bodov) síce v priebehu tretej štvrtiny vyrovnali, v závere však mali opäť viac síl basketbalisti Litvy.