21. februára 2009

Zlato v skokoch pre Loitzla, Zmoray päťdesiaty

Zlatú medailu si na mostíku HS-100 na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci vyskákal Rakúšan Wolfgang Loitzl. Po prvom kole bol druhý, keď skočil 103,5 m, v ...

LIBEREC 21. februára (WEBNOVINY) - Zlatú medailu si na mostíku HS-100 na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci vyskákal Rakúšan Wolfgang Loitzl. Po prvom kole bol druhý, keď skočil 103,5 m, v druhom pridal 99 m, spolu nazbieral 282,0 bodu a to nedokázal ani jeden z jeho súperov. Rakúsky úspech zvýraznil aktuálny líder celkovej klasifikácie Svetového pohára a suverén celej sezóny Gregor Schlierenzauer, ktorého rozhodcovia ocenili 275,0 bodu za skoky 102 m a 99 m. Bronz si vybojoval Simon Ammann zo Švajčiarska, ktorý skočil 102 m a 99 m a za novým majstrom sveta zaostal o 7,5 bodu. Obhajca titulu majstra sveta spred dvoch rokov zo šampionátu v japonskom Sappore Poliak Adam Maysz skončil až dvadsiaty druhý.

Devätnásťročný slovenský reprezentant Tomáš Zmoray nezvládol svoj pokus v hlavnej súťaži, skočil iba 82 metrov, od rozhodcov zaň dostal 90,5 bodu a obsadil posledné 50. miesto. Nepostúpil tak do druhého kola. V kvalifikácii skočil zverenec trénera Milana Filipka v areáli Ještěd o sedem metrov ďalej a obsadil v nej slušnú 33. priečku. Už postup do hlavnej súťaže bol pre mladého adepta skokov na lyžiach úspechom.

"Tomáš urobil technickú chybu na odraze. Na jednej strane sme radi, že sme splnili náš predšampionátový cieľ, ktorým bol postup do hlavnej súťaže, na druhej nás oboch trochu škrie, že keď sme už v nej boli, mohlo to byť aj o niečo lepšie. Myslím si, že pre neho môže byť postup medzi päťdesiatku najlepších obrovskou motiváciou do ďalšej kariéry. Verím, že ho to nakopne a bude vo svojej výkonnosti napredovať," skomentoval výkon a konečný výsledok svojho zverenca tréner SR Milan Filipko.

Výsledky súťaže skokanov na lyžiach na mostíku HS-100:
1. Wolfgang Loitzl (Rak.) 282,0 bodu (103,5 m/99 m), 2. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 275,0 (102 m/99 m), 3. Simon Ammann (Švajč.) 274,5 (102 m/99,5 m), 4. Kamil Stoch (Poľ.) 270,0 (99,5 m/100,5 m), 5. Martin Schmitt (Nem.) 269,0 (100,5 m/98 m), 6. Andreas Küttel (Švajč.) 268,0 (98,5 m/99 m), 7. Ville Larinto (Fín.) 264,5 (101 m/95 m), 8. Thomas Morgenstern (Rak.) 260,5 (101,5 m/101,5 m), 9. Roman Koudelka (ČR) 258,5 (96,5 m/97 m), 10. Dmitrij Vasiliev (Rus.) 256,0 (94,5 m/98,5 m), ... 50. Tomáš Zmoray (SR) 90,5 (82 m) - nepostúpil do 2. kola