06. februára 2013

Zlato v super G si na šampionáte vyjazdil Ted Ligety

Zlatú medailu v superobrovskom slalome mužov na 42. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu získal americký reprezentant Ted Ligety. ...

ted ligety SCHLADMING 6. februára (WEBNOVINY) - Zlatú medailu v superobrovskom slalome mužov na 42. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu získal americký reprezentant Ted Ligety.

Dvadsaťosemročný Američan triumfoval v stredajšom super G mužov časom 1:23,96 min. Striebro si na známej zjazdovke Planai vyjazdil Francúz Gauthier de Tessiéres (+0,20 s), bronz s odstupom 22 stotín sekundy Nór Aksel Lund Svindal.

Obhajca prvenstva spred dvoch rokov Talian Christof Innerhofer skončil na 7. mieste. Naďalej platí, že prvenstvo v super G doteraz medzi mužmi obhájil len Nór Atle Skaardal (1996, 1997).

"Je to jednoducho neuveriteľné. Boli to dramatické preteky. Snažil som sa čo najlepšie držať ideálnu stopu. Je nemožné vidieť nerovnosti na trati, bolo to veľmi náročné. V spodnej časti som riskoval. Keď to vyjde, dá sa tam ísť rýchlo. Mne sa to podarilo. V superkombinácii mám veľke šancu uspieť," cituje portál laola1.at Ligetyho. Jeho krajanka Lindsey Vonnová v utorok utrpela pri páde nepríjemné zranenie, no to výkon nového majstra sveta v super G neoplyvnilo. "Pre Lindsey je to trpké."

Ligety je už tretím Američanom, ktorý na MS získal zlato v superobrovskom slalome. Pred ním v roku 2001 triumfoval Daron Rahlves a o štyri roky neskôr Bode Miller. Američania majú po utorku zo super G mužov tri zlaté medaily a zaradili sa medzi najúspešnejšie krajiny v tejto disciplíne - Švajčiarsko, Rakúsko a Nórsko. Domáci Rakúšania sú zatiaľ trochu sklamaní, pretože ešte nezískali ani jednu medailu. V stredu síce mali až kvarteto v prvej desiatke, ale ani jeden zo zástupcov rakúskeho lyžovania sa nedostal na stupne pre najlepších. Najbližšie mal k tomu štvrtý Hannes Reichelt.

Na štart pretekov sa postavili aj dvaja Slováci. Adam Žampa zaostal za víťazom o necelé štyri sekundy a klasifikovali ho na 37. mieste, Matej Falat obsadil s odstupom 6,89 s na Ligetyho 51. pozíciu.

Výsledky - MS v Schladmingu (Rak.) - streda:
super G mužov: 1. Ted Ligety (USA) 1:23,96 min, 2. Gauthier de Tessiéres (Fr.) +0,20 s, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,22, 4. Hannes Reichelt +0,55, 5. Matthias Mayer (obaja Rak.) +0,95, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,03, 7. Christof Innerhofer (Tal.) +1,09, 8. Romed Baumann (Rak.) +1,21, 9. Adrien Théaux (Fr.) +1,25, 10. Georg Streiberger (Rak.) +1,34,... 37. Adam Žampa +3,98, 51. Matej Falat (obaja SR) +6,89