Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. októbra 2019

ZMENA NA ČELE: Saturn predbehol Jupiter v počte objavných mesiacovNa archívnej snímke z Hubblovho vesmírneho teleskopu a poskytnutej americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír pohľad na šiestu planétu Slnečnej sústavy Saturn.Zdieľať
Na archívnej snímke z Hubblovho vesmírneho teleskopu a poskytnutej americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír pohľad na šiestu planétu Slnečnej sústavy Saturn. Foto: TASR/AP
Washington 8. októbra (TASR) - Saturn sa stal planétou s najvyšším počtom objavených mesiacov v Slnečnej sústave. Stalo sa tak po tom, ako tím z Carnegieho inštitútu pre vedu (CIS) vo Washingtone objavil 20 nových prirodzených družíc tohto plynového obra. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie CIS o tom informovala agentúra AP.


Po danom objave sa celkový počet mesiacov Saturnu zvýšil na 82, čím prekonal aj Jupiter, najväčšiu planétu Slnečnej sústavy, s jeho 79 mesiacmi.

Aj napriek strate prvenstva v počte prirodzených družíc zostáva Jupiter planétou s najväčším mesiacom Ganymede, ktorý dosahuje takmer polovičné rozmery Zeme. Naopak, priemer novoobjavených mesiacov Saturnu dosahuje zväčša ledva päť kilometrov.

Scott Shepard, vedúci výskumného týmu z CIS, na margo objavu uviedol, že Saturn môže obiehať 100 ešte menších, stále neobjavených mesiacov.

Shepard a jeho tým pozorovali nové mesiace v lete pomocou teleskopu, ktorý sa nachádza na Havaji.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výrobca hračiek Lego testuje v USA spôsob, ako recyklovať jeho kocky
<< predchádzajúci článok
Kim Kardashian dala pokrstiť svoje deti v Arménsku

ZMENA NA ČELE: Saturn predbehol Jupiter v počte objavných mesiacov - diskusné fórum čitateľov