Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. mája 2013

Zmiernil sa pokles podnikateľskej aktivity v eurozónePokles podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v máji trochu zmiernil, hoci nedostatok nových objednávok znamená, že ekonomika Európskej menovej únie za druhý kvartál pravdepodobne opäť vykáže pokles. ...Zdieľať
eurozona LONDÝN 23. mája (WEBNOVINY) - Pokles podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v máji trochu zmiernil, hoci nedostatok nových objednávok znamená, že ekonomika Európskej menovej únie za druhý kvartál pravdepodobne opäť vykáže pokles.


Vyplýva to z vývoja indexu nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavuje agentúra Markit. Predbežný PMI sektora služieb v máji stúpol na 47,5 bodu z aprílových 47 bodov.

Dostal sa tak najvyššie za tri mesiace. Index sa však už 16 mesiacov nachádza pod hranicou 50 bodov oddeľujúcou pokles odvetvia od jeho rastu.

Index nových objednávok v sektore služieb oslabil na 45,3 bodu z aprílových 46,2 bodu, čo znamená, že výrazné zlepšenie aktivity v odvetví na budúci mesiac je nepravdepodobné. PMI priemyselného sektora stúpol na 47,8 bodu z aprílovej hodnoty 46,7 bodu.

Zložený index nákupných manažérov, ktorý zahŕňa sektory služieb aj priemyslu, vzrástol z aprílovej úrovne 46,9 bodu na 47,7 bodu, čiže najvyššie za tri mesiace.

Agentúra Markit však uviedla, že celkovo indexy nákupných manažérov naznačujú podobný výkon ekonomiky eurozóny v druhom štvrťroku ako v prvom kvartáli, kedy sa o 0,3 % zmenšila. "Existujú známky zmierňovania tempa poklesu, čo naznačuje, že pravdepodobne smerujeme k obdobiu stabilizácie, ale potrvá to oveľa dlhšie, ako väčšina ľudí predpokladala," uviedol Chris Williamson, hlavný ekonóm agentúry Markit.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Záhorí začne ťažba piesku, vznikne 30 pracovných miest
<< predchádzajúci článok
Zamestnanci budú mať nárok na častejšie rekondičné pobyty

Zmiernil sa pokles podnikateľskej aktivity v eurozóne - diskusné fórum čitateľov