Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

16. júna 2023

Známi muzikanti venujú spomienkový koncert bigbítovej legende Fedorovi Frešovi


Tagy: Jazz Koncerty

Známe mená domácej scény podporia svojou účasťou už štvrtý jazzový koncert venovaný spomienke na legendárneho slovenského multiinštrumentalistu. Podujatie spojené s krstom knihy Fedor Frešo Komplet sa ...Zdieľať
novy projekt 11 676x444 16.6.2023 (SITA.sk) - Známe mená domácej scény podporia svojou účasťou už štvrtý jazzový koncert venovaný spomienke na legendárneho slovenského multiinštrumentalistu. Podujatie spojené s krstom knihy Fedor Frešo Komplet sa uskutoční vo štvrtok 29.6. v priestoroch bratislavského V-klubu.


Mnohí si ho pamätajú hlavne ako basgitaristu a člena legendárnych skupín Soulmen, Prúdy, Collegium musicum, Modrý efekt či Fermata. Stal sa nielen jednou z najvplyvnejších postáv bratislavskej rockovej scény 60. až 80. rokov, ale výraznú stopu zanechal aj na rockovej a jazzovej scéne v rámci celého Česko-Slovenska. Ako štúdiový hráč sa v spolupráci s rôznymi hudobnými zoskupeniami podieľal na vydaní desiatok albumov.

Prostredníctvom tribute koncertu si chcú talent a prínos Fedora Freša pripomenúť nielen známi muzikanti domácej scény, ale aj jeho blízki a fanúšikovia. Koncert prebehne za účasti špičkových muzikantov ako napríklad Peter Lipa s príznačným názvom zoskupenia Peter Lipa remember T&R Band. Práve Traditional & Revival Jazz Band (r. vzniku 1986) je skupina v ktorej obaja známi muzikanti dlhé roky hrávali. Zoskupenie na pódiu obohatia aj jazzový trombonista Vlado Vizár, saxofonista Radovan Tariška, trubkár Michal Cálik a bubeník Michal Fedor. Chýbať nebudú ani známy multiinštrumentalista Richard Csino, klavirista Peter Lipa jr. či Viktor a Fedor Frešovci.

Ďalším muzikantským esom na pódiu bude aj B.F.K Band v zložení Peter Bulík, Fedor Frešo jr. a Jakub Kačic. Ide o novovzniknuté power trio hrajúce vlastné inštrumentálne skladby na pomedzí jazzu, fusion a alternatívneho rocku.

Súčasťou koncertu bude krst encyklopédie života Fedora Freša, ktorú zostavil syn známeho hudobníka, Viktor. Titul Fedor Frešo Komplet vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Slovart a je výsledkom dvojročnej práce, počas ktorej bola pôvodná autobiografia pod názvom Sideman obohatená o spomienky, rozhovory, denníky, publicistiku a nepublikovaný fotografický materiál. V knihe sa nachádza vyše 450 fotografií, ale aj pôvodný materiál knihy zahrňujúci denníky z konca 60. a začiatku 70. rokov, tiež rozhovory, spomienky rodinných príslušníkov, priateľov a spolupracovníkov i množstvo dovtedy nepublikovaného obrazového materiálu.

Fedor Frešo vyštudoval konzervatórium v Bratislave v odbore kontrabas. Známy je predovšetkým ako basgitarista, pričom hudobne inklinoval predovšetkým k rocku a jazzu. Spolupracoval s rôznymi hudobnými skupinami Prúdy, Collegium musicum, Blue Effect, Fermata, T&R Band, Traditional Club Bratislava a nahral desiatky albumov. Spolupracoval tiež s rôznymi vplyvnými umelcami slovenskej i českej hudobnej scény, ako Pavol Hammel, Marián Varga, Peter Lipa, Radim Hladík a ďalšími. V roku 2013 s Tomášom Berkom napísal knihu Rocková Bratislava. Kniha Fedor Frešo Komplet vychádza z knihy Sideman, ktorá vyšla v roku 2011.

FB UDALOSŤ:

https://www.facebook.com/events/195427826638670?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

TICKETPORTAL:

https://www.ticketportal.sk/event/Fedor-Freso-spomienkovy-koncert-4

Informačný servis


Zdroj: SITA.sk - Známi muzikanti venujú spomienkový koncert bigbítovej legende Fedorovi Frešovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Jazz Koncerty
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Al Pacino sa vo veku 83 rokov stal po štvrtý raz otcom
<< predchádzajúci článok
KONCERT RAMMSTEIN: Zážitky z megashow v Trenčíne (video)