Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

23. septembra 2022

Zomrel Ladislav Švihran, spisovateľ a najstarší aktívny novinár na SlovenskuZomrel Ladislav Švihran, najstarší aktívny novinár na Slovensku. Bol tiež prekladateľom a spisovateľom. O jeho úmrtí informoval jeho vnuk Ivor Švihran a rodina. Švihran zomrel 22. septembra 2022 vo večerných ...Zdieľať
gettyimages 533262575 676x451 23.9.2022  - Zomrel Ladislav Švihran, najstarší aktívny novinár na Slovensku. Bol tiež prekladateľom a spisovateľom. O jeho úmrtí informoval jeho vnuk Ivor Švihran a rodina. Švihran zomrel 22. septembra 2022 vo večerných hodinách.


Narodil sa 15. decembra 1931 v belgickom meste Liege, neskôr sa s rodinou vrátili na Slovensko. Na Univerzite Komenského vyštudoval odbor pedagogika-psychológia. Po štúdiu pôsobil ako redaktor v denníku i v nakladateľstve Smena a venoval sa aj prekladaniu z viacerých jazykov, najmä z ruštiny a poľštiny.

Jeho knižný debut Kulturizmus ducha vyšiel v roku 1970 a Švihran sa v priebehu nasledujúcich päťdesiatich rokov stal jedným z najvydávanejších slovenských autorov. Napísal napríklad 1000 plus 1 slovenských naj, Kto nám vládol či Majstri ducha. Za svoju tvorbu získal i viacero ocenení, medzi nimi aj Cenu Vojtecha Zamarovského a Cenu Egona Ervína Kischa.

Švihran bol jedným z najstarších aktívnych publicistov na Slovensku, keďže aj pred deväťdesiatkou publikoval náučné články a sporadicky sa venoval i prekladateľstvu a písaniu rozhlasových pásiem.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Ladislav Švihran, spisovateľ a najstarší aktívny novinár na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pocta „bohyni svetového popu“ v podaní muzikálovej divy Sisy Sklovskej - Sisa či Cher
<< predchádzajúci článok
Foto: Nová expozícia v Múzeu Vtedy v Prievidzi zobrazuje byt z obdobia socializmu