Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. januára 2006

Zvuk roka 2006: Desať najlepšíchBBC spolu viac ako so stovkou kritikov a prevádzkovateľov rádií odhalila to najlepšie z prichádzajúcej hudby roka 2006.Zdieľať
Takto vyzerá rebríček najperspektívnejších a najobľúbenejších hudobníkov spolu s aktuálnymi hitmi:

  1. Corinne Bailey Rae
  2. Clap Your Hands Say Yeah
  3. The Feeling
  4. Plan B
  5. Guillemots
  6. Sway
  7. Chris Brown
  8. Marcos Hernandez
  9. Kubb
10. The Automatic


Corinne Bailey Rae - Like A Star
Britská soulová speváčka, ktorá v jednej minúte vaše srdce zohreje a v ďalšej ho zlomí. Spieva love songy, ktoré sa vyhýbajú prílišnej sladkosti a vtieravosti, a má dosť popovej citlivosti na to, aby získala veľké a oddané publikum.
Hovorí o sebe: „Chcem, aby moja hudba vplývala na ľudí. Ale nemám záujem byť celebritou.“


Clap Your Hands Say Yeah - In This Home On Ice
Newyorská indie päťka, ktorá bola jedným z minuloročných hudobných prekvapení. S nespútanými invenčnými skladbami a charakteristickým hlasom speváka Aleca Ounswortha majú šancu dostať sa v tomto roku do popredia.
Sú chýbajúcim článkom medzi Talking Heads a Tomom Waitsom.
Hovoria o sebe: „Čo nás ovplyvnilo? The Pointer Sisters, Rachmaninov...

The Feeling - Sewn
Jedna z mála britských gitarových kapiel posledných rokov, ktorá hrdo vyhlasuje, že je popová. Dúfajú, že vzkriesia značku stredoprúdového ľahkého rocku inšpirovaného skupinami Supertramp a 10CC, ktorá v posledných rokoch nebola práve v móde. Ich nehanebne chytľavý svižný a progresívny pop disponuje ohromnými slučkami a zabijáckymi zbormi.

Plan B - No Good
Nekompromisný londýnsky rapper a r’n’b spevák, ktorý sám seba sprevádza na akustickej gitare. Hovoria mu britský Eminem. Jeho drsné príbehy o drogách, zločine a násilí majú pravdepodobne pôsobiť kontroverzne. Spieva štýlom, ktorý sa znepokojujúco pohybuje od sladko soulového polohlasu k jedovatému štekaniu.
Hovorí o sebe: „Áno, som hrubý a používam neslušné výrazy, ale ja sa len snažím zachytiť niečo reálne.“

Guillemots - Trains to Brazil
Štvorica, ktorá sa snaží znovu objaviť čas, keď dobré melódie a hitparádové úspechy mohli ísť ruka v ruke s individualitou a tvorivosťou. Guillemots môžu byť vtipní a chytľaví v jednej skladbe, a sniví a znepokojujúci v druhej.
Hovoria o sebe: „Nikdy sa nedostaneme na vrchol medzi songy najnovšej popmusic. Všetko, čo robíme, je snaha priblížiť sa.“

Sway - Little Derek
Londýnčan, ktorý s charizmou a dôvtipom vedie britských raperov. Jeho nákazlivá a jemná satira na mestský život mu vyniesla cenu za najlepší hip-hop na minuloročných Mobo Awards, kde porazil aj americkú superstar 50 Centa. Ľavou zadnou urobil z britského hip-hopu opäť cool záležitosť.
Hovorí o sebe: „Som pozitívna osobnosť a toto pozitívum vychádza aj z mojej hudby. Neprechádzam sa po okolí so zbraňou a nedržím ju ľuďom pri hlavách, tak o tom nebudem rapovať.“

Chris Brown - Run It!
Uhladený šestnásťročný americký r’n’b zázrak, ktorý sa udržal päť týždňov na vrchole rebríčka amerických singlov so skladbou Run It! Má ľahké tanečné skladby a soulovo-popový hlas, ktorý porovnávajú s mladým Michaelom Jacksonom. Chris Brown je zjavným príkladom toho, že vek skutočne nie je nič iné ako číslo.
Hovorí o sebe: „Je ťažké zostať sústredený so všetkými týmito krásnymi slečnami vonku. Ale stále chcem byť ten najlepší.“

Marcos Hernandez - Bitter Sweet
Američan s mexickým pôvodom, bývalý člen boy bandu Sons of Harmony, ktorý sprevádzal Destiny’s Child a Pink. Teraz je na sólovej dráhe a na albume C About Me ponúka citlivé r’n’b a soulové balady s latino vsuvkami. Marcos je taký uhladený, že by v súťaži o najuhladenejšieho muža porazil aj Ushera.
Hovorí o sebe: „Chcem, aby vám moja hudba pripomínala staré dobré časy. Chcem, aby moje slová a verše boli viac než len klišé.“

Kubb - Grow (2 mins)
Mainstreamová poprocková kapela na čele s Harry Collierom, ktorého objavili, keď ziapal Happy Birthday zákazníkom vo svojej kaviarni. Na konte majú hit Wicked Soul, ktorý sa dostal do britskej top 30. Vydala neobyčajný debut, ktorý vás prinúti sadnúť si a započúvať sa.

The Automatic - Recover
Neviazaní energickí elektrorockoví tínedžeri z Walesu. Debutový singel Recover produkoval Ian Broudie z Lightning Seeds a vyšiel na labeli Kaiser Chiefs. Hyperaktívny pop z welšských stojatých vôd. Má to mladého ducha.
Oni hovoria: Sme vzrušujúcejší ako väčšina skupín.“

(kle, BBC)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V skratke
<< predchádzajúci článok
Zavraždený režisér van Gogh sa dočkal uznania