02. apríla 2006

Aj v Melbourne suverénny Alonso

Španiel Fernando Alonso vyhral nedeľňajšiu Veľkú cenu Austrálie a upevnil si vedúcu pozíciu v seriáli majstrovstiev sveta formuly 1. Pre dvadsaťštyriročného jazdca tímu Renault je to desiate ...

MELBOURNE 2. apríla (WN/SITA) - Španiel Fernando Alonso vyhral nedeľňajšiu Veľkú cenu Austrálie a upevnil si vedúcu pozíciu v seriáli majstrovstiev sveta formuly 1. Pre dvadsaťštyriročného jazdca tímu Renault je to desiate víťazstvo v kariére. "V troch pretekoch som získal dvadsaťosem bodov, takže môj sen sa stal skutočnosťou. Je len začiatok sezóny, no dúfam, že dopadneme ako vlani," poznamenal Alonso. Na druhom mieste skončil Fín Kimi Räikkönen na mclarene a na stupne víťazov sa prvýkrát v aktuálnej sezóne prebojoval Ralf Schumacher na monoposte tímu Toyota.

Preteky v Albert Parku v Melbourne nedokončilo viacero favorizovaných jazdcov vrátane sedemnásobného šampióna Michaela Schumachera (Ferrari), Kolumbijčana Juana Pabla Montoyu (McLaren) a neuveriteľnú smolu mal aj víťaz kvalifikácie Brit Jenson Button (Honda), ktorému v samom závere vybuchol motor a svoju formulu musel opustiť doslova niekoľko metrov od cieľovej čiary.
Tretie podujatie sezóny sa tentoraz jazdilo za chladnejšieho počasia než obvykle býva v Austrálii zvykom. Už pred štartom musel Giancarlo Fisichella prepustiť druhé miesto tímovému kolegovi Alonsovi a nakoniec vyštartovať z poslednej priečky. Už v úvodnom kole potom po vzájomnej kolízii skončili svoje účinkovanie Brazílčan Felippe Massa (Ferrari) a Nico Rosberg (Williams) a následne aj Jarno Trulli (Toyota). V 4. kole rozbil svoju formulu Rakúšan Klien a na trať vyšlo už po druhý raz bezpečnostné vozidlo (safety car), ktoré sa potom vrátilo pred jazdcov ešte dvakrát. Medzitým sa Alonso posunul na prvú priečku pred Buttona a líderskú pozíciu si až na zastávky v boxoch udržal jasne až do cieľa. V polovici pretekov musel pre technickú poruchu odstúpiť miláčik domáceho publika Austrálčan Mark Webber (BMW-Sauber), ktorý vďaka výmenám pneumatík v tom čase viedol . V 33. kole urobil jazdeckú chybu Michael Schumacher. Jazdec tímu Ferrari nezvládol výjazd z poslednej zákruty, svoje auto efektne rozbil o múr a na trati opäť viali žlté vlajky. Len čo safety car opustilo trať, prišla havária Liuzziho a pretekári opäť jazdili za sebou bez možnosti predbiehať. V 46. kole Montoya, rovnako ako predtým Schumacher, urobil chybu v poslednej zákrute a prišiel o možnosť bodovať. V tom čase totiž jazdil na 4. mieste. Drámu uzavrel Brit Jenson Button na honde, ktorý sa postupne v poradí prepadal z 1. až na 5. miesto, až nakoniec sa jeho nešťastné účinkovanie skončilo spomínaným výbuchom motora v cieľovej rovinke. Vďaka tomu sa do štatistík efjednotky bodovo po prvý raz zapísal Američan Scott Speed, ktorý skončil ôsmy a zároveň získal premiérový bod aj pre tím Scuderia Toro Rosso.

Výsledky: 1. Fernando Alonso (Šp.) Renault 1:34:27,870 h, 2. Kimi Räikkönen (Fín.) McLaren +1,829 s, 3. Ralf Schumacher (Nem.) Toyota +24,824, 4. Nick Heidfeld (Nem.) BMW Sauber +31,032, 5. Giancarlo Fisichella (Tal.) Renault +38,421, 6. Jacques Villeneuve (Kan.) Renault +49,554, 7. Rubens Barrichello (Braz.) Honda +51,904, 8. Scott Speed (USA) Toro Rosso +53,817, 9. David Coulthard (V. Brit.) Red Bull +53,983, 10. Jenson Button (V. Brit.) +Honda + 1. kolo