Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Prezidentské voľby 2014

15. júna 2014

Aké právomoci má prezident SR?Archív: Tlačová konferencia zvoleného prezidenta SR Andreja Kisku 14. mája 2014 v Bratislave.Zdieľať
Archív: Tlačová konferencia zvoleného prezidenta SR Andreja Kisku 14. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš
 
Bratislava 13. júna (TASR) - Novým slovenským prezidentom sa stal Andrej Kiska, ktorý sa funkcie hlavy štátu ujme zložením sľubu v nedeľu 15. júna, kedy sa skončí druhé funkčné obdobie Ivanovi Gašparovičovi.


Podľa novely Ústavy SR je prezident SR volený priamo občanmi a je odvolateľný ľudovým hlasovaním. Po zložení sľubu sa prezident SR ujme funkcie najvyššieho predstaviteľa štátu.

Zastupuje tak Slovenskú republiku, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy, prijíma, poveruje a odvoláva vedúcich diplomatických misií. Podpisuje zákony, vymenúva a odvoláva predsedu a ostatných členov vlády Slovenskej republiky, poveruje ich riadením ministerstiev a prijíma ich demisiu, vymenúva a odvoláva rektorov vysokých škôl, vymenúva vysokoškolských profesorov, vymenúva a povyšuje generálov, udeľuje vyznamenania. Je hlavným veliteľom ozbrojených síl štátu.

Na základe rozhodnutia poslancov NR SR vypovedáva vojnu. Môže na návrh vlády SR nariadiť mobilizáciu ozbrojených síl, vyhlásiť vojnový stav, alebo vyhlásiť výnimočný stav a ich skončenie a uzatvárať mier.

Vymenúva a odvoláva predsedu, podpredsedu a sudcov Ústavného súdu SR, vymenúva a odvoláva sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálneho prokurátora a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky. Odpúšťa a zmierňuje tresty uložené súdmi v trestnom konaní a zahládza odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie.

Prezident republiky vyhlasuje referendum, môže vrátiť NR SR zákony s pripomienkami, podáva NR SR správy o stave Slovenskej republiky a o závažných politických otázkach, má právo byť prítomný na schôdzach NR SR, má právo byť prítomný na schôdzach vlády SR, predsedať jej a vyžadovať si od vlády alebo od jej členov správy.

Prezidenta SR možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo vlastizradu, o podaní na Ústavný súd rozhoduje NR SR trojpätinovou väčšinou. Odsudzujúce rozhodnutie pléna ÚS znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti ju opätovne získať.

Prezident Slovenskej republiky používa štandardu prezidenta Slovenskej republiky ako symbol svojej funkcie. Štandarda prezidenta sa používa na označenie jeho trvalého alebo dočasného sídla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident vtipkoval s chlapcom v dave, potlesk ho povzbudil (16. 6. 2014)
 Kiskova známka žne úspech, v Poprade sa na ňu stálo v radoch (16. 6. 2014)
 Andrej Kiska zložil sľub, ujíma sa funkcie prezidenta SR (15. 6. 2014)
 Andrej Kiska: Angažovanosť by nemala končiť za dverami príbytkov (15. 6. 2014)
 Kiska na inaugurácii naznačí, ako si predstavuje svoj post (13. 6. 2014)
 Počas Kiskovej inaugurácie nepôjdu niektoré električky (13. 6. 2014)
 Andrej Kiska chce s prokurátorom hovoriť aj o kauze emisie (12. 6. 2014)
 Šéfom Kiskovho petičného výboru je hokejový tréner Ján Filc (4. 6. 2013)nasledujúci článok >>
Profil nového prezidenta SR Andreja Kisku
<< predchádzajúci článok
Kresťania dnes slávia sviatok Najsvätejšej Trojice

Aké právomoci má prezident SR? - diskusné fórum čitateľov