Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. októbra 2009

Americké bezpilotné lietadlá porušujú medzinárodné právo, tvrdí OSNPoužívanie bezpilotných lietadiel zo strany Spojených štátov je porušovaním medzinárodného práva. V utorok to skonštatoval zástupca Rady pre ľudské práva (HRC) Organizácie Spojených národov ...Zdieľať
NEW YORK 28. októbra (WEBNOVINY) - Používanie bezpilotných lietadiel zo strany Spojených štátov je porušovaním medzinárodného práva. V utorok to skonštatoval zástupca Rady pre ľudské práva (HRC) Organizácie Spojených národov (OSN) s tým, že tieto typy útokov sa dajú prirovnať k "mimosúdnym popravám". Philip Alston ďalej vyhlásil, že administratíva prezidenta Baracka Obamu musí vysvetliť, že využívanie nepilotovaných lietadiel na útoky proti militantom nie je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom. Alston v správe HRC naráža na používanie strojov typu U.S. Predator, ktoré USA využívajú predovšetkým na útoky v Afganistane a Pakistane.


Kritika OSN na adresu americkej taktiky voči povstalcom z Talibanu a teroristickej siete al-Kájda prichádza v čase, kedy Obama prehodnocuje stratégiu na Blízkom východe, predovšetkým v Afganistane. Hlavný veliteľ armádnych síl v krajine Stanley McChrystal žiada o posilnenie o ďalších 40 tisíc vojakov, zatiaľ čo viceprezident Joe Biden trvá na zachovaní súčasného počtu na úrovni 68 tisíc členov armády. Biden preferuje používanie bezpilotných lietadiel a špeciálnych jednotiek, ktoré by sa zameriavali na konkrétnych militantov. Táto taktika sa už Američanom osvedčila okrem Pakistanu aj v Somálsku.

SITA_AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začala sa kampaň ku krajským voľbám
<< predchádzajúci článok
Obama predĺžil sankcie voči Sudánu