Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. októbra 2009

Obama predĺžil sankcie voči SudánuAmerický prezident Barack Obama v utorok obnovil sankcie Spojených štátov voči Sudánu, ktoré obmedzujú obchodovanie a investície v africkej krajine. Ako uviedol vo svojom rozhodnutí, postupy vlády ...Zdieľať
WASHINGTON 27. októbra (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama v utorok obnovil sankcie Spojených štátov voči Sudánu, ktoré obmedzujú obchodovanie a investície v africkej krajine. Ako uviedol vo svojom rozhodnutí, postupy vlády sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra naďalej predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku USA. Obama obnovením prísnych sankcií splnil svoje varovanie z minulého týždňa, keď predstavil novú politiku americkej vlády voči Sudánu. Sankčné opatrenia okrem iného zakazujú transakcie s jednotlivcami a subjektmi, ktoré podľa Washingtonu prispeli ku genocíde v nepokojnom súdanskom regióne Dárfúr.


Obama minulý pondelok ohlásil zmeny v politike USA voči Sudánu, pričom ponúkol tamojšej vláde určité výhody, ak podnikne kroky smerujúce k zlepšeniu humanitárnej situácie v krajine a ukončeniu konfliktu. Ako zároveň varoval, v opačnom prípade budú nasledovať sankcie a iné formy nátlaku zo strany medzinárodného spoločenstva.

Odstupujúci veliteľ síl OSN v Dárfúre koncom augusta vyhlásil, že šesťročná vojna medzi provládnymi jednotkami a povstalcami sa skončila. Podľa svetovej organizácie v regióne počas konfliktu zahynulo až 300 tisíc ľudí, sudánska vláda však hovorí iba o 10 tisícoch obetí. Medzinárodný trestný súd v marci vydal zatykač na prezidenta al-Bašíra, ktorého obvinil z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Dárfúre. Sudán v reakcii nariadil miestnym humanitárnym skupinám a medzinárodným agentúram, ktoré poskytovali v regióne pomoc vyše dvom miliónom ľudí, aby opustili krajinu.

SITA_AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americké bezpilotné lietadlá porušujú medzinárodné právo, tvrdí OSN
<< predchádzajúci článok
Brown navrhne Blaira za prvého europrezidenta