Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. decembra 2019

Andrej Danko oceňuje krok vlády v súvislosti s Istanbulským dohovoromNa snímke Andrej Danko.Zdieľať
Na snímke Andrej Danko. Foto: Facebook Andrej Danko - predseda SNS
 
Bratislava 18. decembra (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) oceňuje krok vlády SR v súvislosti s Istanbulským dohovorom. Vláda v stredu poverila premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby prezidentku Zuzanu Čaputovú požiadal, aby Radu Európy informovala o tom, že sa SR nestane zmluvnou stranou dokumentu. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.


"Ďakujem za to, že vláda pristúpila ku kroku, ktorý z iniciatívy poslancov SNS požadoval parlament SR," uviedol predseda parlamentu. Vláda sa zaviazala, že oznámi Rade Európy, že Slovensko nebude zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

"Pri vstupe do tejto vlády bolo jednou z našich podmienok, aby sme Istanbulský dohovor zastavili," uviedol Danko. Ako doplnil, SNS víta tento krok a verí, že každý člen vlády bude konať tak, aby Slovensko nebolo viazané na Istanbulský dohovor.

NR SR 28. novembra prijala na návrh poslancov SNS uznesenie, že nesúhlasí s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná Istanbulským dohovorom. Nesúhlasí ani s tým, aby EÚ pristúpila k tomuto dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.

Parlament tiež požiadal vládu, aby postupovala voči inštitúciám EÚ a Rady Európy v súlade s týmto uznesením "s cieľom zabrániť prijatiu záväzkov a dosahom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku" a vyplývajú z Istanbulského dohovoru na právny poriadok SR.

V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

Podľa poslancov je teda potrebné zabezpečiť, aby sa Slovensko nestalo viazané týmto dohovorom ani prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Istanbulský dohovor - celé znenie (17. 1. 2020)
 Čaputová by mala odmietnuť Istanbulský dohovor, požiadal ju o to Pellegrini (15. 1. 2020)nasledujúci článok >>
Kabinet zobral na vedomie nesúhlas parlamentu s Istanbulským dohovorom
<< predchádzajúci článok
Najvyššie ocenenia Prešovského kraja patria Gombitovej či hasičom

Andrej Danko oceňuje krok vlády v súvislosti s Istanbulským dohovorom - diskusné fórum čitateľov