Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. decembra 2019

Kabinet zobral na vedomie nesúhlas parlamentu s Istanbulským dohovoromNa snímke premiér SR Peter Pellegrini (SMER-SD).Zdieľať
Na snímke premiér SR Peter Pellegrini (SMER-SD). Foto: TASR - Martin Baumann
 
Bratislava 18. decembra (TASR) – Vláda zobrala na stredajšom rokovaní na vedomie uznesenie Národnej rady SR k procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.


Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) má na základe stredajšieho uznesenia vlády požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby Radu Európy informovala o tom, že sa SR nestane zmluvnou stranou dokumentu, známeho ako Istanbulský dohovor.

Národná rada SR 28. novembra prijala na návrh poslancov SNS uznesenie, že nesúhlasí s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná Istanbulským dohovorom. Nesúhlasí tiež s tým, aby EÚ pristúpila k tomuto dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.       

NR SR tiež požiadala vládu, aby postupovala voči inštitúciám EÚ a Rady Európy v súlade s týmto uznesením "s cieľom zabrániť prijatiu záväzkov a dosahom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku" a vyplývajú z Istanbulského dohovoru na právny poriadok SR.

V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Podľa poslancov je teda potrebné zabezpečiť, aby sa Slovensko nestalo viazané týmto dohovorom ani prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Istanbulský dohovor - celé znenie (17. 1. 2020)
 Čaputová by mala odmietnuť Istanbulský dohovor, požiadal ju o to Pellegrini (15. 1. 2020)
 Andrej Danko oceňuje krok vlády v súvislosti s Istanbulským dohovorom (18. 12. 2019)nasledujúci článok >>
Prezidentka podpísala novelu zákona o štátnej službe
<< predchádzajúci článok
Andrej Danko oceňuje krok vlády v súvislosti s Istanbulským dohovorom

Kabinet zobral na vedomie nesúhlas parlamentu s Istanbulským dohovorom - diskusné fórum čitateľov