Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. januára 2013

Barack Obama nechce škrtať, nenechá sa vydierať republikánmiBiely dom naďalej stojí za svojím rozhodnutím nepúšťať sa s predstaviteľmi Kongresu do debaty o zvýšení úverového limitu krajiny. Informoval o tom v pondelok prezident Barack Obama ...Zdieľať
obama WASHINGTON 15. januára (WEBNOVINY) - Biely dom naďalej stojí za svojím rozhodnutím nepúšťať sa s predstaviteľmi Kongresu do debaty o zvýšení úverového limitu krajiny.


Informoval o tom v pondelok prezident Barack Obama na tlačovej konferencii. Dodal, že sa nemieni nechať republikánmi vydierať a tlačiť k rozpočtovým škrtom výmenou za schválenie navýšenia stropu pre požičiavanie.

Ak však Kongres jeho navýšenie neschváli, hrozí podľa šéfa centrálnej banky Bena Bernankeho Spojeným štátom americkým už v polovici februára alebo začiatkom marca platobná neschopnosť.

Obama vyhlásil, že je ochotný o možných úsporných opatreniach na výdavkovej strane rozpočtu diskutovať, táto debata podľa neho však musí byť oddelená od témy navyšovania úverového stropu. "Nemienim vyjednávať s pištoľou priloženou k hlavám Američanov. Republikáni môžu konať zodpovedne a platiť účty, ktoré Amerika má, alebo môžu byť nezodpovední a dostať USA do ďalšej ekonomickej krízy. Nedovolím však, aby si vyberali výkupné za to, že nenechajú americkú ekonomiku padnúť," povedal prezident novinárom.

Republikáni žiadajú, aby Obama najprv súhlasil s rozpočtovými škrtmi, ktoré by mali pomôcť znížiť deficit USA vo výške 16,4 bil. USD. Až potom chcú povoliť zvýšenie úverového stropu krajiny. Posledný boj Kongresu s Barackom Obamom o navýšení úverového stropu bol v roku 2011 a otriasol svetovými trhmi. Niektorí predstavitelia Kongresu sú však aj teraz ochotní dotlačiť krajinu až do finančných problémov, aby donútili prezidenta súhlasiť s väčšími úsporami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Egypte sa vykoľajil vlak, zahynuli budúci vojaci
<< predchádzajúci článok
Perinbaba zasneží aj v utorok, pozor na šmykľavé cesty

Barack Obama nechce škrtať, nenechá sa vydierať republikánmi - diskusné fórum čitateľov