Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2012

BBC majú zachrániť radikálne zmeny, Murdoch vracia úderBritská vysielacia spoločnosť BBC musí po vlne škandálov, ktoré otriasli jej dôveryhodnosťou, prejsť radikálnymi zmenami, uviedol to predseda správnej rady BBC Chris Patten v reakcii na odstúpenie ...Zdieľať
bbc LONDÝN 12. októbra (WEBNOVINY) - Britská vysielacia spoločnosť BBC musí po vlne škandálov, ktoré otriasli jej dôveryhodnosťou, prejsť radikálnymi zmenami, uviedol to predseda správnej rady BBC Chris Patten v reakcii na odstúpenie riaditeľa tohto vplyvného média Georgea Entwistleho.


Podľa jeho slov musí byť dôvera v BBC obnovená, ak má odolať tlaku mediálneho magnáta Ruperta Murdocha.

"Základom pre pôsobenie BBC v krajine je dôvera u ľudí. Ak ju stratí, je koniec," povedal Patten.

Majiteľ vplyvného britského bulváru The Sun utrpel značné poškodenie svojho mena a stratu tradičného periodika News of the World počas škandálu, keď novinári odpočúvali politikov, celebrity alebo obete trestných činov.

Samotný magnát celé dianie zatiaľ iba sleduje. Na svojom twitterovom konte napísal, že "BBC sa dostala do chaosu."

Generálny riaditeľ britskej vysielacej spoločnosti BBC George Entwistle v sobotu večer odstúpil z funkcie pre škandály, ktoré túto verejnoprávnu stanicu postihli.


Politika označili za pedofila, vlastného kryli

Najnovší škandál sa týka reportáže, ktorá obvinila bývalého konzervatívneho politika zo sexuálneho zneužívania detí koncom 70. rokov, čo sa ukázalo ako nepravdivé.

BBC sa už v piatok verejne ospravedlnila a dočasne zrušila svoj investigatívny program Newsnight.

Ten bol viac ako 30 rokov hlavným investigatívnym programom televízie. Osobne sa ospravedlnil aj Entwistle.

Nová aféra sa objavila len pár týždňov po zverejnení obvinení na známeho moderátora BBC Jimmyho Savila z pedofílie, o čom spoločnosť mlčala, za čo si vyslúžila ostrú kritiku. Savile mal počas svojho pôsobenia v BBC za 40 rokov zneužiť najmenej 300 detí. Dialo sa to v nemocniciach, ale aj v priestoroch samotnej televízie.

V októbri zatkla britská polícia hudobníka Garyho Glittera v kauze Savile. Šesťdesiatosemročný Glitter, ktorý sa stal prvým zatknutým v súvislosti s týmto prípadom, čelí obvineniam, že v minulosti v Savilovej šatni napadol isté neplnoleté dievča.

Lord Patten prijal Entwistlovu rezignáciu a odvysielanie reportáže označil za veľkú chybu, ktorá spôsobila spoločnosti veľké problémy. Zároveň oznámil, že úradujúcim generálnym riaditeľom bude Tim Davie, doterajší riaditeľ rozhlasového a hudobného vysielania.


"Zbohom hlupák"

Rozruch okolo BBC vyhovuje najmä jej konkurentom, ktorí dlhodobo odmietajú koncesionárske poplatky pre verejnoprávne médium. Podľa nich iba zbytočne deformuje trh.

Denník The Sun po Entwistlovom odchode napísala na svojom portáli titulok: "Zbohom hlupák", uviedla agentúra Reuters. Neskôr ho revidoval.

Obvinenia odvysielala BBC pred týždňom v programe Newsnight, meno vysokopostaveného politika, ktorý mal v 70. rokoch zneužívať deti v detskom domove, ale nezverejnila. Podľa sociálnych sietí však ide o bývalého člena Snemovne lordov Alistaira McAlpinea.

Ten akúkoľvek spojitosť so škandálom poprel. Odvysielané informácie sa následne ukázali ako nesprávne. Bývalý blízky spojenec "Železnej lady" Margaret Thatcherovej už naznačil, že médium bude žalovať.


Kolos menom BBC

BBC tento rok oslavuje 90. výročie od svojho vzniku a v celom svete sa tešila veľkému rešpektu. Spoločnosť má celkovo 22-tisíc zamestnancov, ktorí pracujú v ôsmich národných televíznych kanáloch, v 50 rozhlasoch a internetových portáloch. Kritici tvrdia, že je príliš prebyrokratizovaná.

S týmto názorom súhlasil aj samotný Patten: "Jeden z vtipov, ktorý som urobil po nástupe do správnej rady BBC bol, že je tu viac vedúcich pozícií ako v čínskej komunistickej strane."

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zranený rušňovodič aj sprievodca ešte ostávajú v nemocnici
<< predchádzajúci článok
Šéf úradu nitrianskeho kraja sa vzdal funkcie