Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2012

Bieloruský prezident dal milosť väznenému lídrovi opozícieBieloruský prezident Alexander Lukašenko sa rozhodol udeliť milosť opozičnému politikovi Andrejovi Sannikauovi, ktorý si vo väzení odpykával päťročný trest za spoluorganizovanie protestov proti ...Zdieľať
alexander lukasenko zlozil stvrtykr MINSK 15. apríla (WEBNOVINY) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa rozhodol udeliť milosť opozičnému politikovi Andrejovi Sannikauovi, ktorý si vo väzení odpykával päťročný trest za spoluorganizovanie protestov proti výsledkom prezidentských volieb v decembri 2010.


Bývalý Lukašenkov protikandidát ešte v sobotu potvrdil svoje prepustenie na slobodu, pričom tento krok označil za "výsledok solidarity" zo strany podporovateľov.

Prezidentská kancelária zatiaľ omilostenie Sannikaua nijako nezdôvodnila a pozadie rozhodnutia údajne nepozná ani rodina odsúdenca. Najnovší krok však nasleduje krátko po tom, ako Európska únia uvalila na Bielorusko nové sankcie.

Päťdesiatosemročný Sannikau bol v minulosti uznávaným diplomatom a v prezidentských voľbách ho považovali za jedného z najvážnejších súperov Lukašenka stojaceho na čele krajiny už od roku 1994. Opätovné víťazstvo dlhoročného lídra vyvolalo protesty v uliciach Minska, ktoré sa skončili hromadným zatýkaním. Medzi zadržiavanými osobami bola istý čas aj Sannikauova manželka Iryna Chalipová. Sannikau spočiatku odmietal požiadať Lukašenka o milosť, v decembri minulého roka však nakoniec takúto žiadosť podal, čo zdôvodnil údajnými hrozbami voči jeho rodine.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jedinú slovinskú jadrovú elektráreň dočasne odstavili
<< predchádzajúci článok
Trestné oznámenie pre marenie volieb vyšetrovateľ odmietol