Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. októbra 2019

Bod o identifikátoroch stihala z rokovania ministerka vnútra D. SakováNa archívnej snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková počas 176. schôdze vlády SR v Bratislave 9. októbra 2019.Zdieľať
Na archívnej snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková počas 176. schôdze vlády SR v Bratislave 9. októbra 2019. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 9. októbra (TASR) - Vláda na svojom stredajšom rokovaní vypustila z programu návrh, aby rodné čísla postupne nahradili identifikátory fyzických osôb. O stiahnutie bodu požiadala predkladateľka - ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD), po rokovaní vlády to potvrdil hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov.


"Pani ministerka sa dohodla s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD) o tom, že zvolajú Radu vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy, ktorá bude o návrhu ešte rokovať," uviedol Lazarov. Dôvodom tohto kroku je podľa neho zámer predložiť návrh čo najtransparentnejším spôosbom, bez potenciálnych problémových bodov a tak, aby sa téma zbytočne nepolitizovala.

Stiahnutie bodu z rokovania vládneho kabinetu žiadala aj platforma Slovensko.digital. O návrhu výmeny rodných čísiel za identifikátory hovorí ako o "komplikovanom riešení, ktoré bude navždy pohlcovať peniaze na prevádzku a údržbu, pritom v skutočnosti ho nikto nepotrebuje". "Rezort vnútra by sa mal venovať dôležitejším veciam, napríklad zlepšeniu elektronických služieb, ktoré majú dlhodobo nedostatky," uviedol v tejto súvislosti Ľubomír Illek z občianskeho združenia Slovensko.Digital.

Návrh zaviesť identifikátory fyzických osôb ozremuje rezort tým, že rodné čísla nepostačujú požiadavkám dnešných informačných systémov. Jedným z dôvodov plánovanej zmeny je chybovosť pri prideľovaní rodného čísla a následné neželané duplicity. Rezort vnútra uviedol, že rodné čísla sú na Slovensku zavedené od roku 1954. Podľa neho po roku 2053 bude problémom generovať nové bez duplicít. Novým systémom chce rezort zabrániť aj zneužitiu osobných údajov.

Rezort navrhoval účinnosť zákona od 1. apríla 2020, naplno by sa mala nová sústava identifikátorov využívať v slovenskom právnom poriadku v roku 2030. "V prechodnom období bude možné popri novej koncepcii identifikácie fyzických osôb používať aj existujúcu koncepciu identifikácie," dodáva sa v predkladanom materiáli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Grécko prvýkrát predalo pokladničné poukážky s negatívnym výnosom
<< predchádzajúci článok
Sme rodina: Štát môže nečinnosťou pri automatoch prísť o 20 miliónov

Bod o identifikátoroch stihala z rokovania ministerka vnútra D. Saková - diskusné fórum čitateľov