Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. augusta 2006

Bojovníčku za ľudské práva v Uzbekistane väznia na psychiatriiPoprednú uzbeckú bojovníčku za ľudské práva, ktorú odsúdili na osem rokov väzenia, podľa jej rodiny mučia a vyhrážajú sa jej. Mutabar Todžibajevovú, ktorá je známou kritičkou vlády ...Zdieľať

TAŠKENT 14. augusta (WEBNOVINY) - Poprednú uzbeckú bojovníčku za ľudské práva, ktorú odsúdili na osem rokov väzenia, podľa jej rodiny mučia a vyhrážajú sa jej. Mutabar Todžibajevovú, ktorá je známou kritičkou vlády za krvavé potlačenie minuloročného povstania vo východouzbeckom meste Andidžon, umiestnili začiatkom júna na psychiatrické oddelenie väznice. Ako pre agentúru AP povedal jej brat Rásul Todžibajev, pohrozili jej novými obvineniami za zlé správanie a neposlušnosť. Túto matku štyroch detí uznali v marci vinnou vo viac ako desiatich bodoch žaloby, ktoré označila za výmysel.

Rásul, ktorý svoju sestru mohol minulý týždeň navštíviť po prvý raz od jej odsúdenia, povedal, že väzenské stráže jej bránia v spánku, vkladajú jej ostré predmety pod matrac a hovoria jej "osoba, ktorá skončila a nikdy sa nedostane na slobodu". Podľa jeho slov odsúdenci žijú v preplnených celách a dávajú im jesť iba proso a červenú repu. Vedenie väzenia jej pohrozilo novým trestom, ak prehovorí o podmienkach vo väzení, povedal.

Uzbecký prezident Islam Karimov čelí medzinárodnej izolácii za potlačenie povstania v Andidžone, kde podľa skupín za ľudské práva a svedkov vládne jednotky zabili viac ako sedemsto ľudí. Podľa oficiálnych miest si zásah vyžiadal menej ako dvesto obetí a zodpovednosť nesú islamskí militanti. Podľa organizácie Human Rights Watch najmenej 250 ľudí odsúdili za údajné organizovanie protestu v Andidžone.

sita, ap


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hizballáh dosiahol strategické a historické víťazstvo
<< predchádzajúci článok
Traja zranení pri výbuchu v Istanbule