Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

22. februára 2021

Briti zaradili slovenské národné parky medzi najkrajšie v EurópeLesníci podľa Hančinského svojou starostlivosťou zabezpečili, že lesy sú zelené, zdravé a plnia si tak všetky svoje ďalšie funkcie.Zdieľať
Briti zaradili slovenské národné parky medzi najkrajšie v Európe

Národné parky na Slovensku vyhodnotil britský webový portál saveoneenergy.com ako tretie najkrajšie v Európe. Za najkrajší slovenský národný park pri tom určil Muránsku planinu. TASR o tom informoval hovorca Slovenskej lesníckej komory (SLK) Dávid Hančinský.


Ako ďalej uviedol, ukazuje sa, že spolužitie človeka a prírody je realita a nie niečo, čomu treba brániť. "Na Muránskej planine sú to hlavne slovenskí lesníci, ktorí týmto dokazujú, že sa o prírodu Slovenska aj v národných parkoch dokážu dobre postarať," zdôraznil.

Podľa neho lesníci svojou starostlivosťou zabezpečili, že lesy sú zelené, zdravé a plnia si tak všetky svoje ďalšie funkcie. "Popri dreve ako obnoviteľnej suroviny a dlhodobého úložiska uhlíka poskytujú ľudom čistý vzduch, vodu, lesné plody, oddych v tôni stromov. Taktiež poskytujú domov množstvu zvierat. Vďaka lesníkom je tu ešte hlucháň, vlk, rys, medveď, kuvik vrabčí, orol skalný, mačka divá a mnoho ďalších živočíchov," priblížil.

Okrem toho sa lesníci s miestnymi obyvateľmi celé stáročia starajú aj o lúky, ktoré kosia alebo sú spásané koňmi. "Na Muránskej planine je tiež polodivoký chov nášho plemena koní norik muránskeho typu, ktorý zabezpečujú Lesy SR. Je to jedna z rarít, ktoré ponúka toto krásne územie obhospodarované lesníkmi a miestnymi ľuďmi," doplnil.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Finalistka Miss Universe Fabušová si po havárii s Kollárom opäť zavarila, za jazdu pod vplyvom alkoholu skončila za mrežami
<< predchádzajúci článok
Spišský hrad vlani aj napriek obmedzeniam navštívilo 130-tisíc návštevníkov, zahraniční chýbali

Briti zaradili slovenské národné parky medzi najkrajšie v Európe - diskusné fórum čitateľov